• predlzeny menstruacny cyklus

    Dobry den, pan doktor. Odvolavam sa na moju otazku ohladne predlzeneho menstruacneho cyklu (30-31 dni). Endokrinologicke vysetrenie bolo u mna v poriadku - hladiny hormonov odpovedali ovulacnemu cyklu, stitna zlaza i prolaktin su v norme. Myslim, ze netrpim metabolickym syndromom - som lekarka, takze sa v tomto ohlade mozem vysetrit i diagnostikovat. Je teda za predpokladu, ze laboratorne vysetrenia boli v poriadku, povazovat tento predlzeny ovulacny cyklus a ovulaciu 16-18 den cyklu za normalny?
    Dakujem.

    Dobrý deň,
    áno ak je cyklus dlhší, može byť príčinou predĺženie folikulárnej fázy, i keď to je zrejme na vrub skoršieho spustenia menštruačného krvácania.
    Ako normu berieme cyklus do 32-35 dní, takže ste v rámci normy, a ak máte preukázanú ovuláciu, tak by som to neriešil. Niektoré metabolické syndrómy (spojené hlavne s hyperinzulinémiou) možu posúvať a narúšať ovuláciu, preto je vhodné na to myslieť.