Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,159 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
  • dakujem za odpoved

    , Autor: Registrovaný používateľ

    p doktor zahumensky velmi ste ma potesili ze ste mi tak rychlo odpovedali dakujem za tak rychlu odpoved a ostavam, s pozdravom zelam vsetko dobre .... dufam ze po tak dlhej dobe neplodnosti uz aj vide slniecko...

Podobné otázky

  • otázka

    , Autor: NinaM

    Dobrý deň,
    manželovi odumrel zub a potrebuje ho liečiť, t.zn. čistenie koreňových kanálikov umrtvovacou a príp. liecivou vložkou. Môžu mať tieto vložky vplyv na spermie keďže o mesiac už ideme na IVF?

    Ďakujem za odpoveď.

  • Biochemické tehotenstvo

    , Autor: Zuzi181

    Dobrý deň, mame s mužom už dve deti, ktoré sa podarili celkpm rychlo, v druhom tehotenstve som od začiatku brala duphaston kvôli špineniu, dopadlo to dobre. Teraz sa pokúšame asi rok o tretie babo, od mája som dvakrat otehotnela, avšak obidve tehotenstva sa skončili biochemickym tehotenstvom v 6tt,bola som s tým aj u svojej gynekologičky, či nie su potrebné žiadne vitamíny povedala, že nie ze biochemické tehotenstvo je veľmi bežné že sa treba len snažiť ďalej, je to fakt pravda? Mne to príde, že mi len nechce dať žiadne lieky, napr. Duphaston aby sa tehotenstvo udržalo. A zabudla som mam 31 rokov. Dakujem za odpoveď

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    naozaj sú takéto včasné neúspechy pomerne časté. Môžete si nasadiť kyselinu listovú, je otázka, či by Duphaston mal nejaký význam, pretože príčina je zrejme genetická, nestretla sa zdravá spermia so zdravým vajíčkom a s tým sa nedá nič robiť. Je veľká šanca, že sa to nabudúce podarí úspešne otehotnieť.

  • Protilátky proti spermiam

    , Autor: mimi332

    Dobrý deň, nedávno som písala ohľadne tých protilatok a zhrniem. Som po 2MA v 9tt a 10tt, zistená mutácia MTHFR C677T homozygot, protilátky proti spermiam, Rh ja negatív manžel pozitív( až po druhom MA podaná Rhega) a teraz zistená neliecena ureaplazma parvum. A este mam maternicu pravdepodobne so septom kde mi bola robena hysteroskopia a odstraňovalo sa cast septa. Pocas tehotenstva som uzivala len obycajnu kyselinu listovu a som citala ze pri tej mutacii je treba brat ten folat. Moj gynekológ chce dat kvolu tej mutacii pichat clexane aj pred vkladom. Otehotnieť som nemala problém ani raz preto ma to prekvapilo keďže mi povedali ze jediná možnosť u nás je IVF. Chcela by som sa opýtať ze je možné keď som otehotnela druhy krát a plod sa vyvíjal do 6-7tt a bola aj prítomnosť akcie srdca tak mohli tie protilátky spôsobiť potrat(ze poškodili spermiu ktora oplodnila vajicko) ? Chápem tomu tak ze práveže pri tých protilatkach je vobrc problem otehotniet ale mozem aj kvoli nim potratit? Ďakujem za odpoveď.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    toto je celé mimo moje chápanie a radšej sa k tomu nevyjadrím. Nerozumiem, prečo IVF a nerozumiem prečo clexane pri tak bežnom náleze kao je MTHFR mutácia.
    Ak ste mali septum, je to pravdepodobná príčina MA. Ostatné všetko sú absolútne nevýznamné nálezy.

  • Anopyrin v tehotenstve

    , Autor: Lucia7933

    Dobry den pan Dr, chcem sa opytat je naozaj bezpecne pre plod uzivanie anopyrinu pocas celeho tehotenstva? T.j. od pozitivneho testu.
    Na hematologii mi bol zisteny rodeny trombofilny stav:heterozygotna mutacia FII G20210A zatial asymptomaticka
    deficit FXII 22,9-24% klinicky nezávazny (môze sposobovat predlzenie aPTT)
    lupusovy inhibitor v nizkom titri, pozitivita non- criteria APA typu anti-fosfatidyletanolserin IgG 9/23-2/23, antitrombin screen 2/23,, ostatne antifosfolipidove protilatky su negativne

    odp. pri planovani/po potvrdeni gravidity pridat ASA 100mg denne (anopyrin/aspirin) pre pozitivitu non-criteria APA+LA

    je to bezpecne? poznam zeny ktore maju tiez tromofilny stav a im dr. naordinoval fraxiparine/clexane...Ja som mala este pred pol rokom hematologickou naordinovany nizkomolekulovy heparin tiez ale po poslednom vysetreni v septembri mi to zamenila za Anopyrin.

    dakujem za odpoved.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    ak máte pozitívne antifosfolipidové protilátky, vtedy je naozaj viac odporúčaný anopyrin, než nízkomolekulový heparín. Túto liečbu riadi hematológ a znižuje sa ňou aj riziko samovoľného potratu a trombozy v tehotnosti. Anopyrín v dávke 100 mg sa považuje v tehotnosti za bezpečný.

  • Protilátky proti spermiam

    , Autor: mimi332

    Dobrý deň, chcela by som sa Vás opýtať. Som po 2 MA(8tt,9tt) a mám za sebou aj hysteroskopiu kde mi odstránovali časť septa ale dvaja doktori mi povedali inú diagnózu(dvojroha maternica a uterus subseptus) máme za sebou genetiku, hematologiu mthfr c677t homozygot zistená mutácia a reproimunologia kde mi zistili protilátky proti spermiam 170hodnota(má byť do 60). Reproimunolog nám odporúča iba IVF ale keďže som otehotnela 2x prirodzene nebolo by to možné skúsiť aj teraz len s liečbou kortikoidmi? A ešte by som sa chcela opýtať na tú mutáciu je potrebné si pichať fraxiparin? Keďže moja hematologicka mi povedala že neodporúča a iní lekári aj môj gynekológ len krútili hlavou že preventívne treba dať. Samozrejme že to budem konzultovať aj so svojim lekárom len ma zaujíma aj iný názor. Ďakujem za odpoveď

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    čo sa týka tvaru maternice - rozdiel medzi subseptus a dvojrohou maternicou je v "obale" maternice - obe majú v dutine priehradku, pričom subseptus zvonka vyzerá ako normálna maternica a dvojrohá má srdcovitý tvar - so zárezom uprostred.
    mthfr mutácia je klinicky nevýznamná, nie je potrebná liečba, máte výrazne múdrejšiu hematologičku ako gynekologa.
    Zamlknuté potraty mohli súvisieť viac z vrodenou chybou maternice než s antispermoidálnymi protilátkami, preto si myslím, že na IVF ešte máte čas a prirodzené otehotnenie a donosenie plodu je možné.