Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,582 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Opakovane potraty, cytologia

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den pan doktor, som 29 rocna,bez deti. Prosim Vas o radu. Som po 2 zamlknutych potratoch v 7tt a 10tt.Obe velmi zelane tehotenstva.Po oboch som podstupila kyretaz (v aprili a septembri tohto roku). Po druhej kyretazi mi vysli cytologicke vysledky ASC-US (atypicke skvamozne bunky neurciteho povodu), PAP II-III. Moj lekar mi predpisal antikoncepciu YAZ na 3 mesiace na posilnenie maternice, po dobrati antikoncepcie urobit hematologicke testy a mame sa pokusit o dieta znova (predtym este opat cytologicke vysetrenie) Chcem sa opytat ci je hormon. antikoncepcia nevyhnutna, kedze som antikoncepciu uzivala predtym 7rokov do mojich 26rokov a ku koncu som mala velmi zle skusenosti. Taktiez ci je vhodna vzhladom k cytologickym vysledkom. Tiez sa chcem opytat, ci hematologicke vysetrenie postacuje, alebo by ste doporucili nejake dalsie vysetrenia?
  Vopred Vam dakujem za odpoved, pekny den

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  pri opakovaných potratoch je vhodné genetické, metabolické a hematologické vyšetrenie.
  V prvom rade však je potrebné doriešiť tie cytologické zmeny, ASCUS je nutné sledovať.
  Yaz síce neškodí, ale osobne by som keď už dával antikoncepciu s vyššou hladinou hormónov, ak je cieľom regenerácia maternice.