• Opakovane potraty, cytologia

    Dobry den pan doktor, som 29 rocna,bez deti. Prosim Vas o radu. Som po 2 zamlknutych potratoch v 7tt a 10tt.Obe velmi zelane tehotenstva.Po oboch som podstupila kyretaz (v aprili a septembri tohto roku). Po druhej kyretazi mi vysli cytologicke vysledky ASC-US (atypicke skvamozne bunky neurciteho povodu), PAP II-III. Moj lekar mi predpisal antikoncepciu YAZ na 3 mesiace na posilnenie maternice, po dobrati antikoncepcie urobit hematologicke testy a mame sa pokusit o dieta znova (predtym este opat cytologicke vysetrenie) Chcem sa opytat ci je hormon. antikoncepcia nevyhnutna, kedze som antikoncepciu uzivala predtym 7rokov do mojich 26rokov a ku koncu som mala velmi zle skusenosti. Taktiez ci je vhodna vzhladom k cytologickym vysledkom. Tiez sa chcem opytat, ci hematologicke vysetrenie postacuje, alebo by ste doporucili nejake dalsie vysetrenia?
    Vopred Vam dakujem za odpoved, pekny den

    Dobrý deň,
    pri opakovaných potratoch je vhodné genetické, metabolické a hematologické vyšetrenie.
    V prvom rade však je potrebné doriešiť tie cytologické zmeny, ASCUS je nutné sledovať.
    Yaz síce neškodí, ale osobne by som keď už dával antikoncepciu s vyššou hladinou hormónov, ak je cieľom regenerácia maternice.