• Sekcia - anestéza

    Dobrý deň, pán primár. Mám 2-3 týždne pred plánovanou SC a chcela by som sa spýtať na výhody/nevýhody celkovej vs. spinálnej anestézy pri sekcii pre matku aj dieťatko a zároveň ktorý spôsob doporučujete Vy.

    Tiež mám ďalšiu otázku - bude to druhá sekcia, prvá bola pred takmer 9 rokmi, mám 41 rokov a lekári ma "tlačia" do sterilizácie kvôli údajne privysokému riziku pri prípadnom 3. tehotenstve. Vo Vašich odpovediach som sa dozvedela že riziko pri 2. a 3. tehotenstve je po sekcii rovnaké, chcem sa ale spýtať či rastie vekom a či by prípadné tehotentvo (ak by sa pritrafilo, vzhľadom k môjmu veku sa už oň snažiť nebudeme) bolo pre mňa a dieťatko naozaj až tak rizikové. Mám obavy pred tak ireverzibilným zásahom...

    Ešte jedna otázka - existujú štatistiky/pozorovania, či miesto, v ktorom sú vajcovody pri sterilizácii znepriechodnené, sa nestane v budúcnosti miestom prípadnej zhubnej lézie?

    Vopred veľká vďaka za odpoveď.

    Dobrý deň,
    čo sa týka anestézy, určite u nás uprednostňujeme spinálnu anestéziu, hlavne pre to, že pri nej nehrozí prienik anestetik k plodu a plod sa rodí "neuspaný".
    Vo Vašom veku by som sa naozaj priklonil k sterilizácii, ak neplánujete ďalšie dieťa (veľmi rozumné) tak je to vec, ktorá Vás zbaví istých starostí. Ide aj o to, že vo Vašom veku je už riziko genetického postihnutia plodu pomerne vysoké a prípadná neplánovaná tehotnosť s poškodeným plodom Vás ohrozuje priamo na živote. Zvážte to.