• Abnormálna rotácia hlavičky

    Dobrý deň,
    rodila som pred 3 mesiacmi, pre abnormálnu rotáciu hlavičky dieťaťa bol pôrod ukončený použitím klieští. Z karty som si prečítala, že hlavička bola v II.šikmom postavení. Lekár tesne pred pôrodom nakázal sestričke, aby ma dala na pravý bok, sestrička to však ignorovala a po celý čas ma nútila ležať na chrbte.Mohlo by v tomto prípade polohovanie na pravom boku predísť abnormálnej rotácii hlavičky? Nechcem sa sťažovať, ani nikoho obviňovať, iba by ma to zaujímalo. A ešte by som rada vedela, či existuje nejaká pravdepodobnosť, že sa tento problém zopakuje pri ďalšom pôrode, viem, že na 100% sa to nedá vylúčiť, ale či je tam nejaká vyššia pravdepodobnosť? Môže byť abnormálna rotácia hlavičky spôsobená nejakou anatomickou odchýlkou z mojej strany?

    Dobrý deň,
    poloha na boku by mohla urýchliť rotáciu hlavičky ale asi by abnormálnu rotáciu nevyriešila, lebo dieťa sa otočilo tak ako mu išiel chrbátik. Opačné otočenie hlavičky plodu nevzniká anatomickou odchýlkou a nemusí sa opakovať a hlavne aj keby sa opakovalo, samotná abnormálna rotácia nie je indikáciou na použitie klieští.