• fyzická kondícia a pôrod

    Dobry den pan doktor,
    precitalala som si niekolko vasich odpovedi na rozne dotazy a kedze som nadobudla dobry pocit z vasich reakcii, rozhodla som sa na Vas obratit aj ja. Hoci mam sukromneho gynekologa, ktoremu doverujem a ktory ma bude sprevadzat celym tehotenstvom a i porodom ( aspon v to pevne verim), predsa len mam ostych spytat sa ho na veci, ktore ma trapia. Takto anonymne mam viac odvahy.

    Uz dlhsi cas sa s partnerom snazime o babetko (cca 3/4 roka)- zatial neuspesne. Kedze mam o chvilku 30-tku na krku aj moj lekar mi uz dlhsie naznacuje aby som tehotenstvo neodkladala- dokonca mi navrhol urobit nejake testy, pokial neotehotniem za par mesiacov. Zacala som teda zodpovednejsie pristupovat ku svojmu telu a zaujimat sa viac o problematiku tehotenstva. Az doteraz som z tehotenstva strach nemala, ale cim viac informacii sa ku mne dostava, tym som nepokojnejsia. Preto by som Vas chcela poprosit o zopar informacii.

    Chcela by som vediet nakolko ovplyvnuje fyzicka kondicia rodicky schopnost spontaneho porodu bez komplikacii. Moje sedave zamestnanie a neustaly stres (snazim sa uz zmenit kvoli otehotneniu) mi sposobuje, ze casto mavam zrychleny pulz ( srdce mi bije ako o dusu) a napriklad aj vysliapanie schodov na 2 poschodie ma uz zadycha - skratka kondicka nikde. V rodine ( mama aj babka) maju problemy so srdcom a ja mam tiez odmalicka selest na srdci. Myslite, ze by som mala pred tehotenstvom navstivit kardiologa alebo staci ak si postupne zacnem, kondicku vylepsovat? Mam aj nedostatocnu funkciu stitnej zlazy ( kompenzovane euthyrox 50g) a lekarka ma varovala, ze tato choroba moze mat negativny vplyv na srdce.

    Dalej by som sa chcela opytat, ako sa postupuje v pripade, ze rodicka nevladze dieta vytlacit, pripadne pre nezvladanie bolesti s doktormi nespolupracuje? Mam strach, ze zacnem panikarit, pulz mi vyskoci ako sialeny, nebudem sa moct nadychnut a budem uplne neshopna pocuvat ludi naookolo.

    Velmi pekne dakujem za odpoved a prajem prijemny den.

    Dobrý deň,
    normálne zdravému páru trvá rok až dva, kým otehotnie.
    Určite je potrebné dokladné vyšetrenie u endokrinologa, či Eutyrox je dostatočný.
    Fyzická námaha je najlšpei liek na mnoho chorob, určite si neuškodíte, ak budete pravideľne športovať.
    Rodičky vačšinou dobre spolupracujú a nie je potreba žiadne zásahy do druhej doby porodnej, na to sú aj predporodné kurzy a príprava.