• Prirastená placenta a pôrod

    Dobrý deň p. Dr.,
    Mám 5dní po pôrode. Pôrod bol vyvolávaný odpustením vody a oxytocínom v 38tt, pre zlé výsledky bábätka na monitore. Počas pôrodu po vypudení dieťatka sa zistilo, že takmer celá jedna stena placenty je priastená (bola umiestnená vpredu). Dr. sa najskôr pokúšal ju vytiahnuť jemne ručne, čo sa po hodnej chvíľke aj podarilo. Manžel mi neskôr povedal, že jedna časť placenty bola nepoškodená, ale jej zvyšok bol dosť narušený (potrhaný). Hneď po vytiahnutí placenty p. Dr., mám pocit, že ručne vyberal pozostatky placenty zvnútra, čo bolo bolestivé. Odobrala sa pupočníková krv. Mimochodom v pupočníku sa žiadna už nenachadzala, myslím, že to, čo sa podarilo zachrániť vytiahli ihlami z porodenej placenty. Po tomto úkone ma pozašívali po nástrihu a uspali a dočistili zrejme nástrojmi. Dozvedela som sa, že dôkladne, ale bohužiaľ neustále ma po tri dni sprevádzali silné kŕče podbruška a bolesti krížov, nedokázala som ani komunikovať s okolím. Mierne ustávali, ale predsa som sa dožadovala utz vyšetrenia. Po ňom zistili ešte nález- a to buď vo forme väčších krvných zrazenín, alebo možno aj zvyšku placenty. Zatiaľ neviem, odber je na histológii-druhú kyretáž mi vykonali štvrtý deň od pôrodu. Teraz sa cítim primerane k prekonaným ťažkostiam, ale už bez kŕčov. Veľmi by ma zaujímalo, ako vôbec k spomínamu prirasteniu placenty dôjde, či nejako ohrozuje vývoj a rast dieťaťa a nakoľko ohrozuje matku. Neviem, ako častý je jav, na koľko pôrodov asi pripadá niečo podobné. Tretie dieťa mi Dr. neodporúčal - chcela by som vedieť z akého dôvodu. Po tomto zážitku som bola tak vystresovaná a ubolená, že som sa na mnohé veci ani neopýtala , ale teraz mi to vŕta hlavou.
    Počas tehotenstva ma pobolievalo podbruško bolesťou, ktorá bola taká "štípajúca", ako asi natiahnutý sval- je zrejmé, že tato placenta ťahala maternicu počas zmeny polohy a pod., mávala som z toho bolestivé krce trvajuce niekolko minut. Bohuzial informovala som o tom dvoch lekarov, ale nevedeli na tieto bolesti dat odpoved.
    AK by ste boli taký láskavý a napísali mi informácie ohladne tejto diagnozy, na internete neviem toho moc vypatrat. Budem Vám vdacna.

    Este mám jednu otázku..je mozne, ze tie zle vysledky babatka na monitore (zacula som nieco ako "zasrdcovanie") sposobil tento problem, alebo napr. ten uplne prazdny pupocnik..pri prvom dietatku sme mali uzasne silny odber pup.krvi, no teraz absolutne slabucky..nevyznam sa v tom. Mimochodom syncek je zdrave dieťa a ma sa k svetu (3100gr a 50cm).
    Dakujem.

    Dobrý deň,
    takzvaná adherentná placenta je stav, kedy sa po porode plodu placenta do pol hodiny napriek liekom neodlúči sama a je potrebné ju odlúčiť rukou.
    Robí sa to v celkovej anestéze.
    Príčiny sú neznáme, často však je v anamnéze ženy výkon v maternici, napríklad potrat, alebo kyretáž, prípadne prekonaný zápal maternice. Vtedy vznikne porucha výstelky maternice a placenta drží silnejšie.
    Určite s tým nesúvisí stav plodu pred porodom, sú to dve nezávislé veci. Ani málo krvi v pupočníku, tu vidím skor iný problém, skor technický.
    Čo sa týka ďalšej tehotnosti, je reálna šanca, že sa stav zopakuje, čo však nie je samozrejme dovod na to, aby ste už nemala ďalšie deti. Je to predsa riešiteľná komplikácia, doležité je, aby ste na to upozornil už pred porodom. Asi Vás po oprode uspia, robiť odlučovanie placenty bez anestézy je cca. 17.storočie.