Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
17,138 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • po sekcii

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry deň.Minuly štvrtok (t.j.12.2)som rodila sekciou.Na moje prekvapenie ma už na piaty deň pustili domov.(toto bola moja druha sekcia )Jazva vyzerala v poriadku.Nešili ma,ranu pospajali takymi kovovymi svorkami,ktore davali na štvrty deň dole.Doma mi však začalo na lavej strane jazvy asi tri cm "slziť,mokvať"neviem ako by som to nazvala.Vždy si najdem na nohavičkach zasušenu taku čiarku bledej tekutiny.Začala som si to potierať s odvarom z repika,ale zatial to mam stale.Jazva ma ale nebolí.Prečo a čo mi to vlastne vyteka z rany,ktora vyzera celkom zrastena?Mam sa obavať nejakeho zapalu?Za odpoved vopred ĎAKUJEM!

Podobné otázky

 • Športové aktivity po sekcii

  , Autor: ZuzanaH13

  Dobrý deň, 23.1.2023 som rodila akútnou sekciou z dôvodu nepokračujúceho pôrodu po odtoku plodovej vody. Rana po sekcii ma už nebolí, subjektívne sa už cítim dobre. Na kontrole po šestonedelí mi gynekológ uviedol, že rana je pekne zahojená. Kedy je možné začať cvičiť a športovať? Mám na mysli aspoň bicyklovanie, ľahšiu turistiku, prípadne jogging. Je možné s ranou po sekcii chodiť plávať na plaváreň, prípadne ísť do termálnej vody? Ak nie, kedy sú takéto aktivity už bezpečné?
  Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  už dávno ste mohla začať, s primeranou aktivitou sa dá začať takmer okamžite, a po 14 dňoch už je možné takmer bežné cvičenie.
  Jediná vec je plávanie, to sa v šestonedelí neodporúča, kvôli odchodu očistkov, ale ak už nemáte s tým problém, môžete aj plávať. Športu zdar.

 • Prirodzeny porod po sekcii?

  , Autor: Asti

  Dobry vecer pan doktor. Moj prvy porod pred 2 rokmi neprebehol uplne hladko. Maly sa vypytal 37tt+2d odtokom plodovej vody. Kontrakcie vsak ziadne, az na druhy vecer v porodnici som mala pravidelne po 7min. Zaspala som vsak od unavy a kontrakcie ustali. Dostala som nasledne rano oxytocin, ale ani po 7 hodinach som sa neotvorila viac ako na 4cm, tak doktor navrhol sekciu, kym plodu nezacnu klesat ozvy. Musim ale podotknut, ze vzdycharen bola hrozna miestnost, samy chaos, ziadne sukromie, nic, nenohla som sa riadne ani napit vody. O spravani sestriciek radsej pomlcim. V prepustacej sprave mam napisane cefalopelvicky nepomer, aj ked nechapem, lebo rozmery panvy som mala v norme.Tetaz som druhykrat tehotna a velmi by som chcela rodit prirodzene, lenze vraj to doktori neradi takto robia. Je podla Vas mozne, ze by sa mi podarilo porodit prirodzene este? Nakolko namerane rozmery panvy vypovedaju o tom, ci sa dieta zmesti alebo nie? Z tej sekcie mam totiz dost traumu v zmysle ze som nedokazala porodit sama...Dakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  prirodzený pôrod po cisárskom reze je bezpečný a podľa zahraničných odborných spoločností sa má ženám odporúčať. Musia sa však dodržať isté pravidlá.
  Zapátrajte po pôrodnici v okolí, ktorá to umožňuje. U nás ženy po cisárskom reze, ktoré chcú rodiť prirodzene v 86% prirodzene bezpečne porodia. Preto ak nie ste ďalej ako 100 km od Bratislavy, ponúkam Vám naše služby.
  Cefalopelvický nepomer je na 100% nezmysel a myslím, že sa tam dostal omylom. Nepomer medzi panvou a hlavičkou sa dá diagnostikovať iba v prípade, že má žena plne otvorenú bránku a napriek kontrakciám a pritlačovaniu hlavička nevojde do panvy. Na 4 cm sa to nedá zistiť, vy ste mala proste nedostatočnú činnosť pri predčasnom odtoku plodovej vody, napriek podaniu oxytocínu a bránka sa neotvárala.

 • Plánovaná sekcia

  , Autor: Kom23

  Dobrý deň,
  Chcem sa spýtať, kedy najskôr pred termínom sa zvykne robiť plánovaná sekcia. Aktuálne som v 34tt a posledné dni som začala mať bolestivú oblasť jazvy (po sekcii). Viem to nejak ovplyvniť termín aj ja, alebo len pôrodník.
  Prvú som mala urgentnú pred 2 rokmi.
  Ďakujem za odpoved

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  plánovaný cisársky rez predstavuje pre dieťa celoživotne zvýšené riziko niektorých ochorení, preto by sa mal robiť iba keď je naozaj plne indikovaný. A mal by sa vykonávať čo najbližšie k termínu, ktorý by mal byť na 100% overený pomocou prvého ultrazvukového vyšetrenia. Nemal by sa robiť skôr ako 7 dní pred stanoveným termínom, pretože narastá riziko zdravotných komplikácii plodu.
  Bolesti v oblasti jazvy sú časté, bývajú spôsobené zrastami alebo aj vytiahnutým močovým mechúrom. Dokiaľ nie na ultrazvuku známka vyklenovania jazvy do mechúra, nemali by v tehotnosti hroziť komplikácie. Zahraničné odborné spoločnosti odporúčajú prirodzený pôrod po cisárskom reze.

 • Menštruácia po pôrode

  , Autor: Dida14522

  Zdravím. Som dva mesiace po sekcii. Pred 14 dňami som dostala prvú menštruáciu po pôrode a ešte stále trvá. Na vyšetrení po šestonedelí som mala všetko ok rana sa hojí pekne. Ale uz dva týždne menštruujem. Je to v poriadku? Alebo aký problém tam môže byť.?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  príčin môže byť viac, jednak to môže byť spôsobené hormonálnymi zmenami počas dojčenia, alebo je to dôsledkom jazvy po cisárskom reze na maternici. V tejto jazve sa občas hromadia odlúčené bunky, ktoré spôsobujú jednak imunitné problémy a jednak krvácanie mimo cyklus. Stav by sa mal časom upraviť, ak nie je možné operačné riešenie.

 • Krv v maternici

  , Autor: Gaby93

  Dobrý deň, som 2 týždne po sekcii a podľa ultrazvuku mám krv v maternici 17mm. Pichli mi inj na vyčistenie ale odišlo málo krvi. Lekár vraví, že mám maternicu naopak a to môže byť problém, že sa neviem vyčistiť. Vstrebe sa tá krv ešte niekam alebo je nutné robiť zákrok? Ak zákrok, tak aký? O týždeň idem na kontrolu. Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak sa naozaj jedná iba o tekutinu v maternici, nie je potrebné sa stresovať, malo by sa to postupne upraviť, je problém, ktorý vzniká predovšetkým po plánovaných cisárskych rezoch.