• Ako presne HAK funguje

    Dobry den,
    Myslim si, ze som celkom dobre pochopila ako tabletky funguju, len je tu este jedna vec ktorej nerozumiem. Ak to dobre chapem, pocas tych 7 dni bez tabletky nemozem otehotniet, pretoze aby doslo k ovulacii, musia uplynut viac nez 7 dni. Ale potom ako by som sa mohla otehotniet, ak pocas 21 dni ked beriem tabletky vynecham iba jednu tabletku - ved v tom pripade uplynuli iba dva dni, a nemohlo dojst k ovulacii.
    A s tymto suvisi moja dalsia otazka - velakrat som pocula, ze to ze bereme tabletky 21 dni a potom vynechame 7 dni je iba kvoli tomu, aby sme mali pocit, ze mame pravidelne krvacanie - v skutocnosti by sme mohli ich brat treba aj 25 alebo 30 alebo aj viac dni, a potom ich vynechat. Ale potom zase nechapem, preco ich nemozeme brat menej nez 21 dni - inymi slovami, preco nemozeme brat tabletky napr. 10 dni, a potom vynechat 7 dni, potom zase 10 dni brat atd. Ved v tom pripade by sme zase mali maximalne 7 dni pauzu a nemohlo by dojst k ovulacii.
    Dakujem za odpoved.

    Dobrý deň,
    súčasné tabletky majú tak nízke hladiny hormónov, že držia účinnú hladinu práve 24 hodín. Pri vynechaní už poklesne hladina a može dojsť k ich zlyhaniu, hlavne preto, že by sa eventuálne mohla nízka hladina akoby prirátať k tej 7 dňovej pauza a došlo by k ovulácii. Avšak ide o teoretické riziko, pri vynechaní hrozí skor riziko špinenia a krvácania mimo cyklu ako riziko otehotnenia. Hladiny hormónov v tabletkách sú koncipované tak, aby držali sliznicu 21 dní a aby došlo ku krvácaniu. Sú možné aj iné schémy ale sú zbytočné a a lieky by museli mať trochu iné zloženie.