• uterus duplex

    Dobry den pan doktor, mam 29 rokov a vcera som absolvovala USG vysetrenie v 11tt, na moje nemile prekvapenie mi pan doktor oznamil diagnozu, uterus duplex alebo uterus bicornis. Nebol si teda celkom isty ktory priped je moj. Velmi som sa zlakla. Vravel ze je to vrodene a ze ci to sposobi komplikacie je este skoro hovorit. Spominal ze uz mali take pripady a ze sa dietatko podarilo donosit. Mne dignostikovali graviditu v pravej casti. Chcem sa teda spytat ze ak by to bola ta dvojita maternica, ta druha lava cast by nejako nezavdzala a neutlacala plod v pravej maternici? A ak by to bola ta bicornis, malo by babatko dost priestoru v tom jednom rozku? A este posledna otazka, Akym sposobom by som potom rodila, citala som, ze sa odporuca pri takychto anomaliach cisarsky rez a ze vtedy sa aj presne urci o aku malformaciu ide. Dakujem velmi pekne, budem cakat na vasu odpoved.

    Dobrý deň,
    uterus duplex alebo bicornis (prípadne aj uterus septus) sú vrodené vady maternice, a sú pomerne časté. Veľmi často sa nájdu iba ako náhodný nález pri operácii aj u žien, ktoré majú niekoľko porodov bez komplikácii.
    Avšak máte zvýšené riziko potratu, zvlášť, ak by sa uchytila placenta na prepážke, kde je horšia výživa. Nijako sa to nedá ovplyvniť a preto sa snažte neznepokojovať, naozaj máte obrovskú šancu, že bude dieťa v poriadku.
    Máte aj zvýšené riziko, že dieťa ostane zadočkom dole a v tom prípade je možné, že budete rodiť cisárskym rezom. Ak zostane hlavičkou nie je dovod prečo by ste nemohla rodiť normálne.