• Endometrióza a cysty

    Dobrý deň! Asi pred 5 rokmi mi pri laparoskopii zistili endometriózu 3.stupňa (ak si dobre pamätám ten stupeň....) Nasledovala polročná hormonálna liečba a po jej ukončení sa mi podarilo do 5 mesiacov otehotnieť. V decembri 2008 mi na sone zistili endometrické (dúfam, že som ich nazvala správne) cysty. Bola mi predpísana HA Mercilon (mala som s ňou dobré skúsenosti).Teraz v januári som bola na opätovnom sono vyšetrení a stav nezmenený. Zobrali mi krv na CA125. Čakám výsledky....Na kontrolu mám prísť o 2 mesiace. Moja otázka: ak sa potvrdí endometrióza, je nevyhnutná opäť laparoskopia,kde cysty "odstránia" alebo stačí len hormonálna liečba? A ešte asi hlúpa otázka: mala som aj zhoršenú cytológiu,medzi 2-3, môže to súvisieť s endometriózou? A ešte som zabudla-mám "diagnózu" uterus duplex, cytológia zhoršená na oboch krčkoch.Vopred ďakujem za odpoveď.

    Dobrý deň,
    ak nemáte potiaže a je to na 100% endometrióza, tak operácia nie je potrebná, závisí aj na rozmeroch cysty.
    Cytológia nesúvisí s endometriozou.
    Uterus duplex takisto s tým nesúvisí.