• Listerióza otázky

    Dobrý deň,
    chcela by som sa teoreticky spýtať pár otázok ohľadom listeriózy.
    1. Je možné sa nakaziť listeriózou aj cez vyginálny styk (orálnou stimuláciou ženy, prstami, klasickým stykom)?
    2. Môže byť príčinou potratu v I. trimestri (v 6-7 tt)?
    3. Dá sa povedať aká je pravdepodobnosť nákazy listeriózou vo všeobecnosti a čo je najčastejšia príčina ako sa človek nakazí?
    Ďakujem veľmi pekne

    Dobrý deň,
    1. listerioza je tzv. alimentárna nákaza, prenáša sa kontaminovaným jedlom. S prenosom pohlavnými aktivitami som sa nikdy nestretol.
    2. áno môže byť.
    3. pravdepodobnosť je veľmi nízka, ohrozené sú ženy, ktoré jedia výrobky z nepasterizovaného mlieka, alebo pijú vodu z prírodných studničiek. Rizikové sú aj zle uskladnené potraviny.