Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
17,431 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Otazka

  , Autor: Veronika19

  Dobrý večer,chcela by som sa spýtať s priateľom sme mali nechránený styk nejak 2 deň mi došla menstruacia a začala som brat antikoncepciu o pár dni som si robila tehotenský test ten mi vyšiel pozitívny zo slabou ciarkou a na druhý deň vyšiel negatívny a potom som začala slabšie krvácať 3 dni je nejaka možnosť že by som mohla byt tehotná

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak Vám vyšiel pozitívny tehotenský test tak je tehotenstvo vysoko pravdepodobné, ale je možné že ste mala tzv. biochemickú graviditu, kedy sa plod neuchytil v maternici. Zopakujte si tehotenský test, ak bude negatívny, tehotná nie ste.

Podobné otázky

 • Interupcia zo zdravotných dôvodov

  , Autor: Nie je to jedno?

  Dobrý deň,chcem sa opýtať, či dôvod na interupciu zo zdravotných dôvodov môže byť primárna artróza kolenného klbu.
  Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  v zozname ortopedických indikácií k ukončeniu tehotnosti zo zdravotných dôvodov je aj:
  Deformačná artróza nosných kĺbov.
  Koleno je nosný kĺb, ale je otázka, aký stupeň artrózy máte, k tomu by sa mal vyjadriť ortopéd. A samozrejme ak máte zdravotné dôvody na ukončenie tehotnosti, je veľmi nezodpovedné sa adekvátne nechráni´t a otehotnieť.

 • HPV očkovanie

  , Autor: blabla

  Otázka:
  Dobrý deň, mám 12-ročnú dcéru, a zvažujeme očkovanie proti HPV. Odporučili by ste ho? Ako je to s platením - prepláca ho poisťovňa, alebo ho hradíme my? Dcéra je poistená v Dôvere.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  očkovanie proti HPV určite veľmi odporúčam všetkým aj moje deti sú a budú zaočkované akonáhle na to príde čas.
  Neexistuje žiadny argument proti očkovaniu, jednak veľmi podstatne znižuje riziko vzniku rakoviny krčka maternice, pri kombinovanej vakcíne chráni aj pred ochoreniami vulvy - kondylómami.
  Na argument, že stačí chodiť na prevencie treba povedať, že ak sa zistia zmeny na krčku maternice pri preventívnej prehliadke, rieši sa to konizáciou, čím sa skracuje funkčná dĺžka krčka a zvyšuje sa riziko predčasného pôrodu v nasledujúcej tehotnosti. Takže ak si zaočkujete dcéru, chránite aj zdravie vnúčaťa.

  Vaša poisťovňa Dôvera prepláca 2 vakcíny do výšky až 70 % nákladov za očkovanie do maximálnej výšky 130 €. 
  Bližšie informácie nájdete tu:
  https://www.dovera.sk/poistenec/benefity/vsetky/prispejeme-vam-na-
  dobrovolne-ockovanie

 • Otazka

  , Autor: Fatikor

  Dobrý,chcel by som sa spýtať že či moja priateľka môže otehotnieť v 28 dni cyklu z 32,keď som jej ho tam stričil iba tak so špičkou cca2cm a neeakuoval som a neviem ci som bol vlhky alebo nie,bol som tam tak 10 sekund(bez ochrany) ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  tehotenstvo je málo pravdepodobné, ale ak chcete mať istotu, pošlite ju ku gynekológovi, nech jej predpíše nejakú spoľahlivú antikoncepciu.

 • Problémy s penetráciou

  , Autor: Emilly 78

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať.
  Pred nejakou dobou som si nahmatala výrastok vo vnútri vagíny, možno tak 4 cm za vaginálny vchodom.
  Nebola som v tom období ešte úplne sexuálne aktívna, no pamätala som si kedy som pravdepodobne došlo k prvej penetrácii, pri stimulácii rukou. Konzultovala som "tento výrastok" s mojim gynekológom, ktorý mi vtedy povedal, že ešte nedošlo k úplnej penetrácii a, že je to zapríčinené, ešte dovtedajšou neúplnou sexuálnou aktivitou. Odvtedy som už mala niekoľko sexuálnych zážitkov, ale cítim, že mi výrastok zaplňuje pošvový vchod.
  Pri sexuálnom styku s partnerom, nie je možná úplná penetrácia - hlboká, inokedy naopak pri penetrácii so sexuálnou pomôckou ide penetrácia plynulo, inokedy si nemôžem kvalitne zaviesť ani tampón - akoby som musela zájsť tampónom za okraje výrastku aby mi umožnil úplné zasunutie tampónu.
  Neviem či stále nedošlo k úplnej penetrácii, no tkanivo výrastku je hlboko a je slizničné a tuhé má niekoľko cm.
  Možno pri sexuálnych pomôckach a ich inom tvare je preto penetrácia jednoduchšia, no mrzí ma to samozrejme...
  Pri vstupe do pošvy mám ešte taktiež pocit, že celý prstenec hymenu nie je "odstránený" a z časti si viem nahmatať ešte jemne perforované tkanivo, ktoré som ale čítala, že v niektorých prípadoch mizne až pri pôrode. No nie som odborník samozrejme.
  Pošvový vstup (s tkanivom vo vrchnej časti pošvy) mi ale v sexuálnom živote nerobí pri vhodnej stimulácii, lubrikácii a vzrušení problémy, a do hĺbky po výrastok je penetrácia prirodzená a príjemná.
  Chcem sa opýtať preto či si myslíte, či je to anatomický problém, alebo tak hlboko v pošve naozaj ešte stále nepenetrované tkanivo tvaru výrastku , čo si ale myslím, že pri doterajšej snahe nie je možné inak perforovať.
  Či je to otázka na gynekológa, sexuológa alebo ako inak je to možné riešiť...

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  bez vyšetrenia Vám naozaj neviem poradiť, najviac pravdepodobné mi príde, že môžete mať v hornej časti pošvy prepážku, čo sa dá potvrdiť vyšetrením v gynekologických zrkadlách. Ak by to tak bolo, prepážka sa dá jednoducho preruši%t chirurgicky.

 • Otázka

  , Autor: Veronika19

  Dobrý večer chcela by som sa spýtať s priateľom sme mali nechráni styk a na ďalší deň mi prišla slabšia menstruacia a začala som brat antikoncepciu,na ďalší týždeň som si robila tehotenský test a vyšiel mi pozitívny je nejaka šanca že by som mohla byt tehotná ?