• ulcerozna kolitída-tabletka po-tehotenstvo ?

    Prajem príjemný večer, s manželom sme mali " nehodu" / kondom sa nám pri styku zošmykol a zistili sme to až cca hodinu po... takže je možné, že už bol dole, ke´d manžel dosiahol vrchol :-( . KOndom sa mi síce podarilo vytlačiť, ale to neriešilo situáciu. Vyhľadali sme gynekológa, ktorý mi neodporučil užiť tabletku po, lebo mám ulceróznu kolitídu a mohol by sa mi môj stav zhoršiť . Nehoda sa nám stala na 9 deň od prvého dňa poslednej menštruácie. Zajímalo by ma či je pravdepodobné, že by som zostala tehotná.Užívam lieky salofalk 4x2...
    Tiež by ma zaujímalo, či je vhodné užívať HAK pri UC ... alebo celkovo ulcerozna kolitída verzus tehotenstvo ...

    ďakujem :-)

    Dobrý deň,
    nesúhlasím s kolegom, osobne si myslím, že tabletka po je "menšie zlo" pri ulceroznej kolitíde ako neželaná gravidita.
    Ulcerózna kolitída nie je kontraindikáciou ani pre tehotnosť ani pre užívanie antikoncepcie, posledné slovo by však mal mať gastroenterológ, ktorý pozná závažnosť Vášho ochorenia. U nás sme opakovane rodili ženy s ulceroznou kolitídou bez resekcie čreva aj po resekciách čreva.