• intimnost

    Dobry den pan doktor,
    mam taky jeden problem - nemam chut na sex. velmi ma to trapi, pretoze mam velmi milujuceho manzela. problem zacal po porode - pred 23 mesiacmi. ked som bola v septembri u svojej pani doktorky a povedala jej o tom, tak mi kazala vyradit antikoncepciu - cerazette. neuzivam to uz od oktobra, no nezlepsilo sa to. tiez mam problem so zvlhcenim. mam zase zajst za nou?
    dakujem

    Dobrý deň,
    nepíšete či kojíte. Ak áno je to zčasti tým, pri kojení sú nízke pohalvné hormony a to sa prejaví jednak problémom s lubrikáciou aj zníženou chuťou na sex.
    Okrem toho po porode je to časté, sú v tom aj psychické dovody, "príroda" chce, aby ste sa starala o dieťa a nebola znovu tehotná, skor ako za 2-3 roky po prvom.
    Je výborné, že to chcete riešiť, to je znamenie, že je to na dobrej ceste.
    Ako lekár Vám doporučujem: ukončiť kojenie, začať sa starať viac o sebe, robiť si denne nejakú malú radosť, účes, oblečenie, knižka, film.
    Jesť pestrú ľahkú stravu, zelenina, ovocie, ananás, mango, pomaranče. Prípadne šťavy.
    Mať nadhľad nad problémom, proste viete prečo to tak je, a musíte s tým niečo spraviť, nie je to Vaša vina, ani chyba.
    A vhodná je aj konzultácia psychologa, prípadne sexuologa.
    Verím, že je to prechodná záležitosť a stav sa zlepší.