• Nepravidelný cyklus

    Dobrý deň,
    mám 21 rokov, problémy s menštruačným cyklom mám už od svojich 15 rokov. Vždy mi mešká menzes (niekedy aj 3 mesiace). Užívala som na to aj hormonálnu antikoncepciu (Lindynette 20) pol roka. Pohlavný styk som už mala, vždy mám strach že som tehotná ked mi tak dlho mešká menzes. Počas užívania Lin.20 som mala cyklus presný ako hodinky, no ako som vysadila tabletky sa mi problémy vrátili a teraz to je ešte horšie.
    Bola som aj na injekciách na vyvolanie, no zdá sa mi že tie mi to ešte viac pokazili. Teraz naposledy tiež mi dlho meškal menzes, potom prišlo slabšie krvácanie ktoré už trvá tretí týždeň. Chystám sa ku gynekológovi, ale viem že mi zasa bude chcieť predpísať antikoncepciu, ktorú nechcem užívať.
    Chcem sa Vás spýtať

    1.) či neexistuje nejaká iná liečba, pretože môj lekár mi nikdy nič iné neponúka...a rada by som poznala aj iný názor na môj problém.

    2.) Či je možné že takáto liečba mi viac uškodila ako prospela?

    3.) či by som mala počkať kým sa mi prirodzene vráti cyklus ako ho stále umelo vyvolávať

    4.) a či by to mohlo byť niečo závažné keď už tretí týždeň slabo krvácam?

    Ďakujem veľmi pekne a prajem pekný deň :)

    Dobrý deň,
    1. nepravideľná menštruácia je hormonálny problém. Vhodné je endokrinologické vyšetrenie - komplexné, ak sa nájde niekde chyba (štítna žľaza, nadoblička) tak sa musí zaliečiť. Ak sa chyba nenájde, potom je ideálnou liečbou hormonálna antikoncepcia, ktorá napraví hormonálnu chybu.

    2. liečba antikoncepciou Vám prospela, lebo upravila hormonálnu situáciu.

    3. prirodzene sa Vám vráti cyklus iba ak sa nájde niečo na endokrinologickom vyšetrení. Inak častou príčinou je aj obezita, ak máte nadváhu musíte schudnúť.

    4. zrejme ste mala neovulačný cyklus a krvácať zo spádu