Poradňa gynekológa MUDr. Záhumenského.

Poradňa gynekológa MUDr. Záhumenského.
16,885 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa gynekologických problémov odpovedal MUDr. Jozef Záhumenský, PhD., vedúci lekár pôrodníckej časti Gynekologicko-pôrodoníckej kliniky FN Na Bulovce.

Všetky zadané otázky ako aj odpovede Dr. Záhumenského vám pre veľký záujem prinášame v podobe archívu, zadávanie nových otázok nie je možné.

ARCHÍV: Poradňa uzamknutá 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Zvacsena maternica prosim poradte

  , Autor: odbornik2

  Dobry den, dneska som bola na gynekologii koly tomu, ze mi po menstruacii a medzi cyklami pretrvava krvavy vytok. Menstruacia je nepravidelna. Lekarka spravila sono, kde nenasla polyp myom ani nic take, ale co ma velmi vylakalo bolo ,ze mam zvacsenu sliznicu alebo vystelku maternice prevdepodobne mam zvacsenu maternicu, lebo povedala, ze to vyzera ako keby som bola tehotna.Testy su negativne. Brala som norethisteron a mala som z neho velmi silnu menstruaciu. Teraz mi nasadila duphaston, a kazala prist znova po menstruacii, ze ak sa nezmensi budem musiet na kyretaz. Mam 29 rokov a velmi sa bojim, z coho mozem mat zvacsenu maternicu. Nikdy som to nemala. Mohol to sposobit norethisteron? A je teraz na mieste brat duphaston? Neda sa to riesit inak ako kyretazou? Velmi sa boji som cela roztrasena a v uzkych.

  Odpovedá: doc. MUDr. Jozef Záhumenský, PhD.

  Dobrý deň,
  nemožem Vás nijako upokojiť, lebo mi chýbajú hodnoty merania maternice. Symetrické zvačšenie maternice je zriedkavé, a neznamená nič vážne, býva hlavne po porode.
  Nárast sliznice maternice je takmer vždy sposobené hormonálne. Miesto duphastonu je vhodná Provera.