Poradňa gynekológa MUDr. Záhumenského.

Poradňa gynekológa MUDr. Záhumenského.
16,885 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa gynekologických problémov odpovedal MUDr. Jozef Záhumenský, PhD., vedúci lekár pôrodníckej časti Gynekologicko-pôrodoníckej kliniky FN Na Bulovce.

Všetky zadané otázky ako aj odpovede Dr. Záhumenského vám pre veľký záujem prinášame v podobe archívu, zadávanie nových otázok nie je možné.

ARCHÍV: Poradňa uzamknutá 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • neprítomná menštruácia

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň pán doktor !
  Píšem Vám v mene svojej dcéry. Má 24 rokov. V 14 rokokoch dostala menštruáciu, zo začiatku bola ako tak pravidelná. Potom došlo k vynechávaniu menštruačného cyklu a teraz ju nemá vôbec už veľmi dlhú dobu. Užívala Duphaston. Potom ho vysadila. Je pravidelne vyšetrovná na endokrinológii - krvné testy a tiež na gynekológií. Má urobenú MR hypotalamu USG štítnej žľazy, USG vaječníkov, genetické testy, testy na celiakiu, všetko negatívne. Len menštruácia nie je prítomná. Lekárka jej nasadila HAK na skúšku, vtedy menštruáciu mala. Dcéra odmieta užívať HAK a preto ju vysadila. Teraz znovu užíva Duphaston. Po prvom cykle menštruácia prišla, tento mesiac už nie. Z krvných testov - estrogény kolíšu, progesteron je veľmi nízky. Dcéra počas štúdia na vysokej škole veľmi schudla. Mám taký pocit, že lekári sú bezmocní. Hormonálne zmeny sa žiaľ podpisujú na jej zdraví. Má osteopéniu, úplne nerovnomerné rozmiestnenie vápnika v kostre. Stehenné kosti a veľké klby ho majú dosť, chrbtica veľmi málo. Bolia ju klby na rukách. Môže užívať HAK keď je MTHFR /C677T/ heterozygot? Ostatné parametre sú negatívne. Prosím o radu, dá sa s tým niečo robiť? Dcéra je z toho veľmi nešťastná.

  Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: doc. MUDr. Jozef Záhumenský, PhD.

  Dobrý deň,
  žena potrebuje mať 17 % telesného tuku, aby mala menštruáciu. BMI viac ako 18,5. Ak má menej, potom vaječníky prestanú produkovať estrogény a stráca sa aj ovulácia, z toho vznikajú aj ostatné následky, ako je osteopénia.
  Jediná zmysluplná liečba je buď pribranie do ideálnej hmotnosti, alebo ak to nepomože, tak náhrada chýbajúcich hormónov, najlepšie vo forme antikoncepcie. Gestagény samotné /duphaston/ nestačia.