• Stále pretrvávajúce bolesti v podbrušku.

    Dobrý deň pan doktor. Dlhodobo ma trapia bolesti podbruska. Uz som aj rozmyslala ci to nemoze byt aj z krížov kedze mam sedave zamestnanie, ale myslim ze nie. Obcas to prejde ale niekedy to trva dlhodobo. Mavam aj problemy s močovým mechurom ale teraz by to nemalo byt z mocaku, pretoze cievkovany moc pred par dnami bol negativny. Bolest podbrusku momentalne teraz pocitujem nejake 2 tyzdne. Idem uz o 3 dni dostat menstruaciu a mozno ma tieto dni boli preto. Ale aj pocas ovulacie aj po nej som bolest pocitovala, proste cely cas uz 2 tyzdne. Ine tazkosti nejak nepocitujem. Mala som teraz par dni dozadu aj vytoky ale nezapachali a ani neboli nejak inak sfarbele len sa mi zdali na nohavickach ze su viac ako obvykle. Ked si prehmatam spodnu cas brucha tak nic necitim, nic neboli, ani dolu nevidim nic take ze by som bola zapalena, alebo zdurena. Pri pohlavnom styku ma nic neboli, len ako keby som pocitovala mierne stipkanie ale len z vonkajsej casti nie dnu v posve. Zvykla som kedysi mavat v posve premnozene E.coli, gardenalu alebo enterococcus faecalis a tie mi robili problem a pocitovala som diskonfort a na to som dostala ATB a problem prestal. Len teraz neviem ci mozem nieco mat a ci mam ist k doktorke, alebo sa preliecit len sama doma. Nechcem pani doktorku obtazovat, pretoze par krat som tam uz dosla s tym ze ma boli brucho a vsetko bolo väčšinou negativne. Alebo, moze ma z ovulecie tak dlho boliet brucho? Sono som mala naposledy robene v decembri a maternica aj vajecniky boli v poriadku. Dakujem

    Dobrý deň,
    chronické bolesti v podbruší sú veľkou medicínskou výzvou, pretože sa v tejto oblasti stretáva pomerne veľké množstvo orgánových systémov, ktoré môžu robiť problémy.
    Nemusí sa jednať iba o gynekologickú príčinu, problém môže byť v močovm trakte, zažívacom trakte, môže sa jednať o cievny problém, ortopedický, prípadne sa jedná o kombináciu viacerých faktorov. Gynekologické problémy sa často zhoršujú pri pohlavnom styku, kedy sa zvýrazní citlivosť maternice a jej okolia. Pomerne častým je problém s dolnou čatou chrbtice, kedy môže dôjsť ku zmene jej anatómie a k napätiu väzov maternice, v ktorých prebiehajú nervy a bolesť sa projikuje do podbrušia.
    Aj chronický zápal pošvy môže spôsobiť bolesti v podbruší, niekedy stačí iba tzv. dysmikróbia, premnoženie nesprávnych baktérií, tu by pomohli vaginálne probiotiká.
    Bez riadneho vyšetrenia Vám naozaj neporadím, začal by som možno rehabilitáciou krížovej chrbtice, to nikdy nie je na škodu. Negatívny nález v moči nevylučuje chronický zápal močového mechúra, odporučil by som dbať na pitný režim a skúsil babskú radu - brusinky, alebo brusnicové džúsy.