• zmätená

    Dobrý deň,

    Viem, že toho máte veľa a nechcem Vás otravovať, ale trápim sa viacerými otázkami na ktoré mi prosím pomôžte nájsť správne odpovede. Mám 21 rokov a nemala som sexuálny styk doteraz, môj partner je po tejto stránke úplne zdravý, len ja som pred rokom mala svrbenie, pálenie pri močení, bolesti v podbrušku a akoby nedoliečené. Stále som sa s tým trápila, no teraz keď už niesom panna, tak som si povedala, že pôjdem na prehliadku a pri cystostere mi zistili metapláziu - stredný zápal a som úplne zmätená... Je tu tých príspevkov veľa ohľadom tohto problému, ale ja sa bojím najviac toho, že sa to nedá vyliečiť... Moja gynekologička mi poradila ísť na testy, či mám papilomavírus a že by bolo dobré sa dať zaočkovať...Sama neviem čo mám robiť, keďže som bola zaskočená zápalom... Dúfam, že sa to dá vyliečiť, no čítala som, že tento vírus sa nedá len chodiť na časté prehliadky... No dúfam, že sa dá a aj zmizne... A tak isto som sa chcela spýtať nato či môžem byť raz mamičkou, keďže mám metapláziu a či je to vážne ochorenie. Na záver by som sa chcela ospravedlniť, viem, že som sa rozpísala, ale po pravde nemôžem niekedy preto spať a trápim sa. Vopred ďakujem :)

    Dobrý deň,
    ten zápal na 100% nerobí vírus. HPV robí dysplastické zmeny, nie metapláziu a zápal. Čo sa týka očkovania, to je prevencia pred HPV, takže má význam iba u žien, ktoré HPV nemajú, aby ho nedostali, až zmenia partnera.
    Je potrebné dokaldné vyšetrenie krčka, a možno aj antibiotická liečba. Nejde o žiadny horor, bez problémov sa to dá liečiť.