Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,626 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
  • pomoc

    , Autor: Registrovaný používateľ

    dobry den,
    prosim vas, chcem sa spytat, mam silne bolesti par dni, netusim co je to , nikdy som to nemalla,ide o zapal, citim silne bolesti naklitorise a mensi o puch a zacervenanie na malych pyskoch blizsie pri nom, ide silne bolest aj bez dotyku , palenie zaroven, o co moze ist a je to normalne?

Podobné otázky

  • Endometrioza

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobry den pan doktor, v januari 2024 mi nasli nalez na vajecniku, cysta alebo endometrioza povedal moj gynekolog. Zobral mi krv kde hodnota bola 30. Isla som na vlastnu ziadost do BA kde lekar povedal endometrioza , ze sa neoperuje vtedy mala
    3cm, a kontrola o 6mes. Teraz nalez narastol o 1cm, a hodnoty su 40 a norma je 35. Mam
    Sa obavat? Moze byt pri endometrioze tato hodnota zvysena? Doktor vravi ze vybrat von.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    operácia vaječníka vždy zasahuje do jeho schopnosti produkovať vajíčka. Mierne zvýšené Ca125 je pre endometriozu typické. Ideálna by bola liečba pomocou hormonálnej antikoncepcie dlhodobo, až kým sa nerozhodnete pre dieťa. Žiaľ v tejto smutnej krajine Vám túto liečbu nehradí poistenie.

  • Vysoký stupeň lézii

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Ako by ste postupovali ak cytológia sa preukáže vo vysokom stúpni lézii ? Aký je správny postup ? Ako sa liečiť a pod. Ďakujem

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    na to sa nedá takto odpovedať, je tam viacero faktorov.
    V každom prípade je indikované podrobné tzv. kolposkopické vyšetrenie (pomocou špeciálneho mikroskopu sa pozrie lekár na krčok maternice) a môže odobrať vzorku z najviac podozrivého miesta, táto vzorka sa vyšetrí mikroskopicky a podľa toho sa ďalej postupuje.
    Ak sa naozaj dokáže lézia vysokého stupňa aj v odobranej vzorke, väčšinou sa vykonáva tzv. konizácia - odber časti krčku maternice. Tu je strašne dôležité, aby u mladej ženy konizáciu robil skúsený lekár, pretože ak zaberie príliš veľký kus, hrozí potom vysoké riziko predčasného pôrodu ak bude žena neskôr tehotná.

  • Problém s obnovou epitelu pišvy

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň, pán Profesor.
    Kvôli zápalu močového mechúra som s týždňovým odstupom užívala ATB Znobact, potom Suprax. Dôsledkom je vaginálna mykóza. Od zápalu močového mechúra po dnešný deň to celé trvá mesiac. So Supraxom (7 dní) som súbežne užívala Flukonazol (10 dní). Ani to nezabránilo mykóze. Mykózu mám preliečenú najprv vaginálnymi tabletkami Canesten (celkovo 9-krát po 100 mg) a jedným balením Jenamazolu. S prestávkami. Vždy sa mi to vrátilo. Antimykotiká ma už na sliznici pália, cítim to hlavne na vulve. No zároveň cítim, že mi zaberú. Keď som po antimykotikách skúšala vaginálne probiotiká Gynimun intim care, tak som mala v pošve neskutočné pálenie ako oheň, až mi to dráždilo močovú trubicu. Skúsila som si dať čapík Cicatridina. Aspoň ma nepálila vulva. Poslednú menštruáciu som mala pred 4 rokmi, mám 52 rokov. 18 rokov som nemala žiadny problém: ani s močovým mechúrom, ani gynekologický. Ako mám, prosím Vás, dať do poriadku epitel pošvy a zároveň zabrániť návratu mykózy? Pálenie okolo pošvového vchodu mám strašné. Aj po vymočení. Začala som s protikvasinkovou diétou, aj s užívaním doplnku Candix. Orálne užívam probiotiká. Ďakujem veľmi pekne za pomoc.

  • Cysty - anovulačné cykly

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň prajem,
    mám 38 rokov, bezdetná. Posledné 2 roky trpím bolesťami a nepravidelnou menštruáciou. Robia sa mi cysty ( vodové ), ktoré samovoľne neprasknú. Spôsobujú mi bolesti a blokujú mi menštruáciu, ktorá sa samovoľne nespustí. Lekári mi vyvolávali menštruáciu vyvolávačkami duphaston cca rok každý mesiac, ale cysty aj napriek vyvolanej menštruácií nepraskli. Po roku trápenia ma poslali na pukciu cysty. Histológia bola v poriadku. Pol roka po punkcii som mala pokoj menštruácia chodila ako hodinky cysty neboli žiadne. Vo Februári tohto roku to zase začalo a cysty sa vrátili. Teraz mi nevyvolávali menštruáciu vyvolávačkou, ale nasadili mi Utrogestan ( 100 mg ráno a 100 mg večer ). Menštruácia chodila, ale cysty nepraskli. V júli som bola opäť na punkcii dvoch cýst na ĽV a aj na PV. Tekutina z nich bola číta hovorili, že nie je potrebná histológia. Hneď mi nasadili vyššie dávky Utrogestanu 200 mg ráno a 200 mg večer. Ale bolo mi z toho veľmi zle ( závrate, slabosť ) Po dvoch dňoch užívania mi dávku znížili na 100 mg ráno a 200 mg večer. Stalo sa to, že po užívaní 15 dní Utrogestanu sa mi nedostavila menštruácia. 4 dni som mala na papieri krv po cikaní, ale normálne som nekrvácala. S bolesťou som išla k lekárovi a opäť cysta na ĽV. Poslal ma hneď do reprodukčného centra, aby mi urobili punkciu. Nebola potrebná histológia tekutina bola číra. Na punkcii som bola pred tromi dňami. Momentálne to lekári nechali tak ako sa bude telo chovať a žiadne hormóny nemám užívať. Ja hormóny ani nechcem už užívať necítim sa po nich dobre, som nafuknutá. Aj som za posledné 2 roky pribrala 10 kg. Aktuálnu váhu mám 70 kg. Z hormonálneho profilu mám problém s progesterónom, ktorý je znížený a AMH mám len 0,2. S etrogénom nemám problém. Navštevujem aj reprodukčné centrum. Mám zamrazené jedno embryo, ktoré čaká na transfer. Je to už moja posledná šanca ako mať dieťa. V roku 2018 som po IVF v počiatočnom štádiu tehotenstva potratila. Prirodzenou cestou už nemôžem mať dieťa. Štítnu žľazu mám mierne zväčšenú, ale lekárka povedala, že nie je potrebná liečba len ju sledovať, že je to stále v norme. Mám intoleranciu na laktózu, alergiu na sóju a bazu. Na pečeni mám nezhubný nádor ( hemagion ), ktorý je 2 x ročne sledovaný hepatalógom. S pečeňou problémy nemám čo dokazujú odbery z krvi. Budem Vám vďačná za váš názor a doporučenie ako si pomôcť. Ďakujem

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    tým že zrejme nemávate ovuláciu, tak nemáte progesteron a máte čisto estrogénové cykly, čo nie je dobré, ani na Váš metabolizmus.
    Bolo by dobré zvážiť celkové interné vyšetrenie, pretože niekedy chýbajúca ovulácia môže byť prejavom iného interného ochorenia.
    Progesterón je vhodné doplňať (či už ako Utrogestan, alebo Duphaston) na druhú fázu cyklu, aby sa napodnobnil prirodzený cyklus. Vhodná by bola aj antikoncepcie, ale hemangiom pečene je relatívna kontraindikácia, zvážil by som čisto gestagénovú antikoncepciu (Zlynda).

  • bakerialna vaginoza enterococcus

    , Autor: Registrovaný používateľ

    zdravím, pred troma týždňami mi bola diagnostikovaná bakteriálna vaginóza, kultiváciou sa zistilo že ide o enterokoka, doktorka mi pred výsledkami predpísala entizol, po ktorom sa mi príznaky zhoršili, tak mi o týždeň predpísala polygynax, po ktorom nastala u mňa alergická reakcia, tak som kontaktovala obvodnú lekárku, ktorá mi predpísala amoksiklav, ten som včera dobrala a príznaky stále pretrvávajú - svrbenie, pálenie, kŕče v rôznych častiach podbruška, len teplota mi už klesla, crp 4.1... vzala som ešte vag čapíky proti kvasinkám, beriem laktobacily aj brusinky.. chcem sa spýtať či by mi macmiror len pohoršil alebo mohol pomôcť voči enterokokovi, ďakujem..

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    na bakteriálnu vaginózu sa odporúča buď Dalacin krém alebo lepšie Macmiror vaginálne tablety, pri ktorých nedochádza k vyhubeniu laktobacila (ak v pošve nejaký bol). Kultivácia nemá zmysel, dôležitý je klinický obraz pošvy prípadne vyšetrenie pH.
    Enterokok bakteriálnu vaginózu nespôsobuje, je to normálna súčasť pošvovej flory. Vaginóza je porucha osídlenia, kedy sa premnožia predovšetkým anaeeróbne baktérie.