Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,582 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Antikoncepcia

  , Autor: Mončao

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať odkedy zaberá antikoncepcia, lebo na pribalovom letáku bolo po týždni a gynekologička mi povedala že po mesiaci brania. Alebo po pripadne ako sa to dá zistiť. A druhá otázka je čo znamená hnedý výtok 2 dni po cykle. Beriem antikoncepciu Sirmyu už 11 dní. Vopred ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  v prvom mesiaci sa často objaví nepravidelné krvácanie, to sa upraví postupne. Antikoncepcia je účinná už v prvom balení, lebo blokuje ovuláciu, pri prvom týždni však sa odporúča pre istotu ochrana, ak by náhodou sa nasadila antikoncepcia nesprávne (nie od začiatku cyklu).

Podobné otázky

 • Antikoncepcia

  , Autor: Petra______

  Dobrý deň, na 18. deň cyklu som zabudla dať tabletku užila som po 11 hodinách zároveň som na 15. 16. 17. Deň užívania tabletiek brala ATB krore môžu ovplyvniť. Tri týždne nato som mala nechránený pohlavný styk, aká je možnosť otehotnenia?? Zároveň sa chcem opýtať či je v poriadku ak mám nadmerne množstvo bieleho hlienu, alebo je to znak zlyhania antikoncepcie.

 • Antikoncepcia a probiotiká

  , Autor: 1Lucia1

  Dobrý deň, doužívala som antibiotiká, ale lekárka mi povedala, že treba ešte ďalšie 2 týždne užívať probiotiká, aby nedošlo k hnačkám. Rada by som sa spýtala, či budem opäť antikoncepciou Maitalon chránená od 8.dna po poslednej tabletke ATB alebo sa mám chrániť ešte aj ked budem užívať probiotiká (Biopron premium), či zase tie neznižujú ucinok HAK. Dakujem

 • Mirena

  , Autor: b

  Dobry den,
  mam par otazok k Mirene, nakolko ju zvazujem ako formu antikoncepie:
  1. Mozem si ju dat aj ked som este nerodila, ale asi do 2 rokov planujem otehotniet?
  2. Mozem si ju nechat zaviest ak na prsniku mi bol najdeny uzol a SE ACR BIRADS US 3 s doporucenim kontroly o 6mesiacov?
  3. Ako casto sa stava ze IUD vrastie do maternice alebo perforuje maternicu pri zavdzani?
  4. Pri paralelnom pouzivani prezervativu mozu vlakna z Mireny poskodit/prepichnut prezervativ?

  Vopred dakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  mirenu je možné zaviesť aj u ženy, ktorá nerodila. Hoci sú aj vhodnejšie telieska, len neviem, či sú u nás registrované (majú menší priemer).
  Čo sa týka nálezu na prsníku, je potrebné ho skonzultovať s mamológom, pretože takýto ultrazvukový nález môže znamenať viacero vecí, pri niektorých nie je vhodná gestagénová antikoncepcia, teda aj Mirena.
  Perforácia aj vrastenie je výnimočné, pri správnom zavedení a sledovaná, je riziko minimálne. Vlákna sú mäkké a ohybné, kondom nepoškodia.

 • Antikoncepcia a menštruacia

  , Autor: Gitka009

  Dobrý deň. Môj doktor ma dal na Mistru, používam ju druhý mesiac. Zajtra je 21 deň, tj. dnes je posledný deň pred vysadením a bolo mi povedané že v priebehu týchto 7 dni príde menzes. Je možné ze prišiel dnes? Alebo je špinenie normalne? Ďakujem za odpoved

 • Choroba

  , Autor: Anonnym

  Dobrý deň, užívam antikoncepciu leverette pravidelne (+-5minut) avšak som chorá, stratila som hlas a občas pokašliavam. Občas si dám tantum verde alebo sirup stodal. Som chránená? Mala som styk 13.2 ráno okolo 1 hod a tak si teraz nie som istá či antikoncepcia účinkuje.