Zápcha: keď má bábätko problémy so stolicou

Redakcia | 9. november 2017
Zápcha: keď má bábätko problémy so stolicou

Ako často by malo mať dieťa stolicu?

Moja 2-mesačná dcéra má problémy so stolicou. Máva ju len raz za 4 dni a keď ju už má, tak je jej príliš veľa. Stolica je riedka, žlto-hnedej farby občas aj zelenkavá.
Od narodenia je dojčená, ale aj prikrmovaná Nutrilonom HA. Dosť často sa pučí a v deň, keď má stolicu, už od rána na nej vidieť, ako tlačí, ale nedarí sa jej  hneď vykakať. Podávame jej denne 5 kvapiek BioGaia Protectis a ponúkame jej aj dojčenskú vodu. Pri každom prebaľovaní s ňou cvičíme, dávame ju aj na bruško a masírujeme chrbátik, ale zlepšenie neprichádza. Viem, že plne dojčené deti môžu mať nepravidelnú stolicu, ale naša dcéra je aj dokrmovaná. Ako matka som zúfalá, lebo vidím, ako sa trápi. Ako jej môžem pomôcť a čo spôsobuje, že má nepravidelnú stolicu?

Zápcha u detí: aká je príčina a aká je liečba?

Umelé mliečko má vplyv na stolicu bábätka

Na Vašu otázku odpovedá MUDr. Andrea Hervayová: Milá mamička, všetko, čo ste napísali, robíte správne. 2-mesačné deti majú bežne takú stolicu, ako ste popísali.

Očami odborníčky: Je to zápcha alebo nie?

Dôvodom je aj podávanie umelého hypoalergénneho mlieka, vtedy bývajú časté zmeny v konzistencii i vo farbe stolice. Podávate probiotiká, pitný režim je v poriadku, masáže brucha sú namieste.

Dojčenská kolika: musí z nej dieťatko iba vyrásť?

Kolika je u bábätiek pomerne častá

Ja by som ešte odporučila podať Espumisan/simethicon, liek na koliku a meteorizmus.

V tomto veku je u malých detí detská kolika veľmi častá, častokrát je sprevádzaná meteorizmom, plačlivosťou, bolesťami brucha a aj nepravidelnou stolicou. Treba zvážiť zmenu mlieka, možno sa všetko upraví.

Nespokojné bábätko

V neposlednom rade stav určite skonzultujte s vaším obvodným pediatrom.

Kolika dojčiat - strašiak detí i rodičov. Trápi aj vaše dieťatko?

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: