Dojčenská kolika: musí z nej dieťatko iba vyrásť?

Dojčenská kolika: musí z nej dieťatko iba vyrásť?
25.1.2017 v kategórii Bábätko, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Ak má dieťa dojčenskú koliku, rodičia skúšajú možné aj nemožné, aby mu uľavili a aj sebe tak pomohli zastaviť prebdené noci plné plaču.

Dojčenská kolika je pomerne častým problémom trápiacim matky aj deti – hlavne v ich prvom polroku života. 
Touto problematikou sa zaoberá aj pediatria – ako medicínsky odbor, a tu je niekoľko postrehov:
Pojmom kolika nazývame stav prejavujúci sa u dojčiat pod obrazom intenzívneho, neutíšiteľného plaču spojeného s prejavmi bolesti (kopanie nožičkami), tuhým bruškom, pričom snaha o masáž bruška krik ešte zosilní. Koliky často prichádzajú náhle, bez úvodu, často po jedle a v ten istý čas. Neutíšiteľný krik a utrpenie dieťaťa takmer paralyzujú celú rodinu.
Prečítajte si: Nespokojné bábätko

Dojčenská kolika: aké sú príčiny tohto stavu? 

Treba povedať, že hoci má kolika takýto dramatický obraz, nepredstavuje prakticky žiadne riziko pre dieťa. Jednou z jej príčin je fakt, že zažívací trakt (črevo) bol do narodenia nefunkčnou jednotkou. Výživa plodu ide cez pupočné cievy.

A náhle po narodení sa do žalúdka a čriev dostáva strava, ktorá má svoj objem a treba ju stráviť – spracovať. Pritom dojča potrebuje prijať zhruba 3,5-krát viac potravy na kilogram hmotnosti tela ako dospelý. Musí rásť, vyvíjať sa. 

Citlivejšie deti spočiatku vnímajú požitú potravu ako „kameň v brušku“ – podobne ako dospelí na svadobnej hostine. No a výsledkom môže byť plač, grckanie. Príliš hltavým pitím sa dieťa nahltá aj vzduchu a potrebuje si odgrgnúť po pití. Ak to neurobí dokonale, vzduchová bublina nafukuje bruško. 

Prečítajte si: Pomoc, máme reflux!

Vplyv stravy matky na dojčenskú koliku

Na kolike sa môže významne podieľať aj zloženie potravy. Pre prvý polrok je prirodzenou výživou materské mlieko. Prípravky umelej výživy – aj tie dokonalejšie – sú „cudzie“ a môžu viac zaťažiť zažívací trakt s kolikou. 
Navyše, niekedy vzniká alergia na bielkovinu kravského mlieka, a tá sa môže prejaviť tiež kolikou, ku ktorej pristúpia aj iné príznaky. No a pod obrazom koliky sa môže skrývať aj temperament, či „nedorozumenie“. 

Bolo opakovane zistené, že kolikou trpia čulé, vnímavé deti, ktoré „otravuje“ len tak sa pozerať na svet. Svoju snahu po aktivite si „vybijú“ hurónskym revom, ktorý je o to väčší, čím viac sa ich snaží okolie utíšiť. No a deti – už malí, takmer novorodenci – si vedia zgustnúť na neskúsenej mamičke (prvorodičke), ktorú svojím plačom dovedú na pokraj zúfalstva. Kolika u dojčiat je takmer vždy najvýraznejšia u prvého potomka.