21. mesiac života dieťaťa

Ako rodičia môžete očakávať, že vaše batoľa začne spievať piesne len tak sebe samému, ale aj druhým ľuďom, rovnako môže začať recitovať abecedu alebo čísla v zdanlivo náhodných intervaloch, a hovoriť názvy častí tela, na ktoré ukazujete, alebo na ne ukazuje samé.

U niektorých detí dochádza k rozvíjaniu ich kognitívnych zručností rýchlejšie ako u iných, takže sa nesmiete zbytočne znepokojovať, ak vaše dieťa nedosiahne všetky míľniky, ktoré uvádzame nižšie.

Prečítajte si tiež:

21. mesiac života dieťaťa

Správanie a prežívanie vo veku 21 mesiacov

Vaše 21-mesačné dieťatko sa pravdepodobne rado zabáva tým, že usporadúva nábytok, pomáha s domácimi prácami a rado používa svoje vlastné veci ako sú - police, zásuvky, stôl a stolička.

Vaše batoľa miluje svoj malý svet a jeho usporiadanie. Rovnako si tiež navyklo na rutinu každodenného života a vie odhadnúť, čo príde ďalej.

Rovnako sa však tiež môže začať prejavovať agresívne voči ostatným deťom alebo aj vám tým, že udrie, uhryzne a tlač do ostatných. Batoľatá často začínajú robiť tieto veci ako druh experimentu, aby zistili, akú reakciu vyvolajú vo svojom okolí.
 
Dieťa stále nie je zrelé, aby sa vedelo orientovať v čase – to čo mu pomáha a udržiava tak jeho svet bezpečným a stály je rutina. Preto sa pokúste udržiavať si stály čas na jedenie a na spánok. Tak bude môcť Vaše dieťa predvídať, čo sa deje a bude sa môcť na to tešiť.

Rutina vám uľahčí život. Ak vaše batoľa vie, čo príde, pravdepodobne sa stretnete s jeho menším odporom voči aktivitám.

Pravidelný spôsob vykonávania určitých činností Vám tiež pomôže pripraviť sa na každý ďalší deň. Pomocou rutiny pomôžete tiež u svojho dieťaťa rozvíjať jeho zručnosti.

S vašou pomocou si môže vybrať a obliecť oblečenie, umývať a vysušiť si ruky alebo si vyčistiť zuby. Zvykne si to robiť v určitom čase každý deň, a to mu pomôže opakovane vykonávať rovnaké úkony. Pre dieťa rutina znamená bezpečnosť.

Nemusíme byť ale úplne rigidní – to znamená do detailu udržiavať všetky úkony. Čo je najdôležitejšie pre dieťa? To, že sa veci dejú v podstate v rovnakom slede viac či menej rovnako každý deň. Víkendové časy spánku a ranného prebúdzania, ktoré sú zhruba rovnaké ako v pracovných dňoch tiež pomôžu zachovať rutinu dňa.

Čo všetko viem a čo ma baví vo veku 21 mesiacov

Počas svojho doterajšieho života je vaše dieťa veľmi aktívne. Pravdepodobne počas celého dňa je väčšinu času na cestách – nevedno kam, ale nezastavuje sa. Jeho obľúbenou činnosťou je horolezectvo cez nábytok, používanie podlahy ako pretekárskej dráhy pri naháňaní sa hore a dole am a späť v plnej rýchlosti, ktorú dokáže vyvinúť.

Keďže vaše batoľa nemá odhad a tiež mu chýba zmysel pre vytušenie nebezpečenstva v jeho činnostiach, je na vás, aby ste sa uistili, že je jeho prekážková dráha bezpečná. Uistite sa, že nábytok dieťa nemôže posúvať a že nebezpečné predmety sú udržiavané mimo jeho dosah.

Beží už vaše batoľa okolo vás alebo nábytku s istotou? Dokonca sa mu občas môže podariť aj vybrať zákrutu, či nenaraziť do nábytku. Ale nie vždy.

Vaše dieťatko bude chcieť skúšať nové veci neustále a vaše okolie mu kladie nové výzvy na prekonávanie. A to najmä tie, ktoré sa týkajú jeho fyzického vývinu.

To znamená, že vás to bude udržiavať neustále bdelých a pripravených zasiahnuť. Nábytok je pre dieťa len ďalšia hračka a príležitosť vyskúšať niečo nové – to znamená, že sa dieťa môže snažiť posunúť stoličku, aby vyliezlo na skrinku apod.

Pohovka môže predstavovať trampolínu, rovnako ako posteľ. Zásuvky na skrinke môžu byť pokojne schodmi, ktoré je potrebné prekonať. To, že Vás nenapadne nejaká možnosť, neznamená to, že tu nie.

Musíte si uvedomiť, že myslenie dieťaťa nie je myslením dospelého človeka. A aj keď sa snažíte dávať na svoje dieťa pozor nemôžete ho sledovať každú minútu celého dňa.

Takže ak máte doma minihorolezca, pokúste sa odstrániť potenciálne nebezpečenstvo - zabezpečte nábytok, ktorý sa môže dať odtiahnuť, udržte nízky nábytok mimo okien, takže vaše batoľa nemôže vyliezť naň a nakláňať sa von apod.

Snažte sa však skôr učiť dieťa, čo je vhodné a čo nie – nie zákazmi, ale tým, že mu poskytnete alternatívu prekážkovej dráhy, možnosti na lezenie, aby sa naučilo.

Emocionálny svet dieťaťa vo veku 21 mesiacov

Dieťa sa v emocionálnom vývine posúva stále ďalej. Postupne sa učí ovládať svoje emócie – učí sa ich poznávať, ale to neznamená, že ho ešte neprepadávajú záchvaty zlosti, plaču apod. Tak ako spontánne vyjadruje radosť spontánne vyjadruje aj svoj hnev a frustráciu.

Najlepšia vec, ktorú môžete počas záchvatu hnevu vášho dieťaťa urobiť, je zostať pokojný a blízko svojho dieťaťa a počkať, kedy jeho pocit frustrácie odznie. Niektoré dieťatká potrebujú objatie a rameno, na ktorom sa môžu vyplakať, aby sa cítili lepšie.

Iným pomôže rozptýlenie inou činnosťou alebo hračkou, ktorú majú pri sebe. Ak ste na verejnom mieste alebo u niekoho na návšteve, vezmite svoje batoľa niekde na pokojné miesto, kde nie je príliš ľudí. Takto dokážete obaja sedieť a počkať, kým sa dieťa neuspokojí a neprestane vyvádzať.

Pravdepodobne si postupom času vytvoríte svoje vlastné stratégie prekonávania výbuchov hnevu. Nikdy to však nesmie byť niečo, čo by mohlo byť považované za odmenu – nová hračka alebo sľuby na nový výlet apod.

Pokúste sa zachovať si zmysel pre humor - požiadavky vášho dieťaťa môžu byť rovnako zábavné ako aj frustrujúce – ktorý Vám pomôže udržať sa nad vecou, najmä v tých situáciách, kedy budete mať vy sami chuť začať plakať a hodiť sa o zem.

Ak sa vaše dieťa prejavuje agresívne voči ostatným, snažte sa nereagovať podobne agresívne, nedajte mu na zadok alebo sa ho násilne potiahnuť preč, pretože týmto správaním sa len učí, že bitie a hryzenie je prijateľné správanie.

Dieťa sa učí tým, že kopíruje správanie ostatných – v tomto veku dospelých ľudí okolo neho. Keď sa dieťa upokojí pokojným hlasom mu vysvetlite – veľmi stručne, prečo je tento typ správania nesprávny. Je viac ako pravdepodobné, že mu to budete musieť vysvetľovať pri viacerých príležitostiach kým to pochopí, ale ak nebude mať príklad a nebude odmeňované za toto spávanie, nemalo by mu trvať príliš dlho, kým si to uvedomí.

Dieťatko je veľmi zvedavé a tiež sa rado učí nové veci. Nie je potrebné, aby ste mu kupovali stále nové a nové hračky, pretože sa rozvíja jeho kreativita a dieťa využíva svoje hračky aj na iné činnosti ako je ich účel.

Hráme sa vo veku 21 mesiacov

Najvhodnejšie sú pre neho hračky, ktoré mu umožňujú predstierať: hračkárska pokladňa a peniaze, telefóny, hračkárske taniere, hrnce, príbor, hračkárske jedlo, oblečenie, vlaky a autíčka, bábiky a detské kočíky. Sú to hračky, s ktorými je možné robiť viac ako jednu činnosť a nebuďte prekvapení ak sa hračkársky kočiarik zmení na závodné auto apod.

Hračky na zvládanie a zlepšovanie motorických zručností: bábiky s gombíkmi a zipsmi, kocky všetkých typov, detské verzie farebných plastových stavebných tehál, skladačky.

Akčné hračky: trojkolky, lopty a, ak máte priestor a rozpočet na to: mini preliezky a rebriny so žinenkou.

Hudobné hračky: bubny, tamburíny, xylofóny, činely.

Knihy: vaše dieťa ich nikdy nemôže mať príliš veľa! Jednoduché knihy s jednoduchými obrázkami – leporelá, gumené knihy do vody, knihy s príbehmi o zvieratkách – napr. macko Pu apod. Musíte tiež rátať s tým, že dieťa si môže svoje nové zúbky ostriť aj na knihách a dobre sa do nich zahryznúť.

Už sa pýtam na nočník

V 21 mesiacoch si už môžete všimnúť, že vaše dieťa vykazuje známky uvedomenie si toho, že potrebuje ísť na nočník - môže sa „zaseknúť“ v činnosti, alebo si čupnúť pred tým, než potrebu vykoná.

Tieto príznaky ukazujú, že má povedomie o tom, že chce ísť na malú alebo veľkú a aj keď nie vždy je úspešné je to krok bližšie k úspešnému nočnému tréningu bez plienok.

Stravovanie dieťaťa vo veku 21 mesiacov

Mnohým deťom sa v tomto veku menia stravovacie návyky. Dieťa sa stáva v jedle omnoho prieberčivejšie. Zrazu robí scény ak má jesť niečo, čo v minulosti jedlo úplne normálne.

Rovnako sa môžu vyvinúť u dieťaťa rôzne maniere – napr. môže vyžadovať, aby sa jedlo navzájom na tanieri nedotýkalo apod. Tento stav je prechodným. Môže sa tiež stať, že vaše dieťa odmieta jesť úplne.

Skúste byť trpezliví a udržiavať pokoj, aj keď sa cítite frustrovaní. Nemeňte náhle jedálniček vášho dieťaťa – nové jedlá mu ponúkajte postupne a po malých častiach. Dieťa môže odmietať jedlo len z toho dôvodu, že sa mu nepáči jeho farba, konzistencia alebo aj vôňa. 

To môže byť dôvodom jeho odmietania a tvrdenia, že toto jedlo nemá rado aj keď ho nikdy predtým nejedlo. Nepomáha racionálne vysvetlenie ani presviedčanie. Opäť pomáha zachovať si humor a nesnažiť sa bojovať s dieťaťom o každé sústo.

Nie je dobré z jedla urobiť nástroj konfrontácie. Dieťa sa naučí, že týmto spôsobom Vás môže držať v šachu. Treba sa len ubezpečiť, že dieťa počas dňa zjedlo aspoň niečo.

Väčšinou dieťa už nepotrebuje jesť až tak veľa ako predtým – ak rastie a vyvíja sa normálne tak má pravdepodobne dostatok jedla pre svoju potrebu. Ak máte strach o rast a vývin svojho dieťaťa poraďte sa so svojím pediatrom.

Dieťa, aby sa privyklo na nové jedlo musí ho ochutnať viackrát. To znamená, že mu ho môžete ponúkať opakovane pri ďalších príležitostiach. Štúdie dokázali, že niektoré batoľatá musia dostať nové jedlo viac ako desaťkrát, než ho prijmú a začnú ho jesť.

Stravovacie návyky by sa mali postupne upravovať ako dieťa rastie a vyvíja sa – u niektorých detí to môže byť až počas puberty.

Dieťa vo veku 21 mesiacov by už malo dokázať: 

  • vychutnávať si to, že vám môže pomáhať s domácimi prácami – uvedomte si, že tu sa kladú základy pre budúce pomáhanie dieťaťa pri domácich prácach v neskoršom veku;
  • robiť jednoduché voľby;
  • interagovať s inými deťmi;
  • postaviť vežu z dvoch kociek;
  • ukázať minimálne jednu časť svojho tela na požiadanie.

Dieťa vo veku 21 mesiacov by pravdepodobne malo byť schopné:

  • hodiť loptu smerom k vám;
  • postaviť vežu z viacerých kociek;
  • pomenovať časti svojho tela;
  • cúvať;
  • spájať slová do krátkych viet – 2-3 slovných;
  • kopnúť do lopty smerom k vám;
  • stáť na špičkách;
  • hovoriť niektoré slová zrozumiteľne;
  • používať okolo 50 slov;
  • umyť si ruky;
  • usušiť si ruky;
  • zobliecť si niekoľko častí oblečenia;
  • s pomocou si vyčistiť zuby.

Dieťa vo veku 21 mesiacov by mohlo by byť schopné:

  • pomenovať ľudí na fotografiách;
  • chodiť po schodoch hore aj dolu;
  • povedať vám, že potrebuje na nočník;
  • obliecť si niektorú časť oblečenia.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: