Kedy môže bábätko už sedieť?

babo sedí samo
13.11.2016 v kategórii Bábätko, autor Mgr. Jarmila Hýroššová, foto: istockphoto.com

Konečne sedím sám! Po otáčaní, kotúľaní a plazení je sedenie ďalším vývinovým krokom vášho bábätka.

Dieťa sa začína pripravovať na sedenie

Zbadali ste v poslednom čase, že vaše bábätko sa dostáva z polohy na brušku do pozície na kolienka? – to je prvý krok k sedeniu. Niektoré bábätká si cvičia sedenie aj tým, že sa pokúšajú chytať si nôžky v polohe na chrbátiku. Dôležitým predpokladom je, že sa vie podopierať rukami. Tak sa ľahšie dostane do vzpriamenej pozície.

Dieťa si  obvykle samo sadne niekedy medzi 6. a 9. mesiacom, väčšina detí okolo 8. mesiaca.

Základ je neposadzovať a nenechávať bábätko sedieť, keď nie je na to ešte pripravené. Dieťa bude pripravené vtedy, keď si samo sadne (obvykle z polohy na brušku alebo z polohy na štyroch) a v sede aj chvíľu samo vydrží.

Skôr či neskôr sa dieťa naučí posadiť sa. Sedenie je na začiatku ešte veľmi „tackavé“, pretože potrebné svaly dieťatka to ešte nezvládajú dobre a musia sa ešte vytrénovať. Drobček si ich trénuje v polohe na brušku, na boku alebo na chrbátiku.

  Každé dieťa sedí inak

Ako pri všetkých vývinových krokoch, aj naučiť sa sedieť trvá u každého dieťaťa rôzne dlho. Niektoré deti sa môžu napríklad najskôr postaviť, skôr ako sa naučia sadnúť si. Rodičia by však nemali dávať dieťa sedieť predčasne.

Prečítajte si aj:  Bábätko a lozenie - na kolená, pozor, štart!

Aj keď už vie na krátky čas udržať rovnováhu, jeho svaly sa ešte veľmi rýchlo preťažia a môže to spôsobiť i škody na chrbtici. Na počudovanie môžu deti sedieť rôznym spôsobom: Môžu vystrieť obe nožičky, jednu nožičku si podložiť a druhú vystrieť alebo sedieť v tureckom sede.  

Na začiatku je aj vzpriamený sed ešte nedokonalý – dieťatko má ohnutý chrbátik, je nestabilné a občas zo sedu spadne. Toto "tackavé" obdobie by však malo trvať asi 2 týždne a potom už by dieťatko malo sedieť vzpriamene.

Ako by mal vyzerať správny sed?

  • Obe nožičky mali byť voľne natiahnuté pred telom,
  • Ramienka – voľne spustené od uší dole,
  • Krk – rovný krk, bez predsunutej hlavičky (predsun: ušká sú pred ramenami a brada vysunutá dopredu).

Bábätko vie sedieť – ďalší medzník v jeho živote

Keď sa vaše bábätko naučí sedieť, spoznáva svet nanovo. Ruky už nemusí používať na podopieranie a sú teda voľné na hranie. Okrem toho už môže sedieť v stoličke na kŕmenie a zúčastňovať sa tak spoločného jedenia so zvyškom rodiny.

Mohlo by vás zaujímať aj:  Ako sa hrať a stimulovať aktivitu dieťaťa v 7. mesiaci života?