Diskusie

Vytvoriť diskusiu

Ako neotehotnieť

anonym, 14.07.2009 21:26

symptotermálna medóda - odpoveď pre MUDr. Záhumenského

 Dobrý deň, pán doktor,
k spoľahlivosti/nespoľahlivosti symptotermálnej metódy som sa už vyjadrila minule. Milovať sa iba v niektoré dni je určite prirodzenejšie ako umelý zásah do organizmu, ktorým umelá antikoncepcia určite je. Určitá zdržanlivosť aj medzi manželmi vedie len k vzájomnej úcte. Samozrejme, je tu potrebná istá dávka sebaovládania, čo však nie je na škodu. Iste, pre mnohých dnešných ľudí vec takmer nepochopiteľná... Symptotermálna metóda nie je o orálnom sexe v polovici cyklu, naozaj, skúste si aspoň prečítať, o čom to je. Ľudia, ktorí sa milujú mimo manželstva, ako napr. nejaká mladá študentka, ktorá potom otehotnie, už aj tak sú z pohľadu Cirkvi pod ťažkým hriechom, takže z tohto pohľadu je to už bezpredmetné, akú antikoncepciu ona používa. V tejto rovine vlastne nie je o čom sa baviť. Symptotermálna metóda je pre manželov. No Vám prekáža, ako sa zdá, že ju používajú aj manželia.
Áno, kresťania robia aj chyby, aj katolíci. Vstupom do Cirkvi sa ešte nestávame svätými, žiaľ. Učenie Cirkvi je vec jedna, prax vec druhá. Je mnoho takých, ktorí si hovoria kresťania, no nesprávajú sa tak a to aj medzi kňazmi. (teraz nemám na mysli ani Tisa, ani Sokola). Takíto ľudia sa viac alebo menej odklonili od učenia Cirkvi.
Cirkev má svoje pravidlá pre tých, ktorí chcú do nej patriť. My vás neobťažujeme. To vy ste, pán doktor, začali s tým, že akú to len metódu ja používam.
Ku pani „kaplánke“ (zrejme ste chceli povedať katechétke) sa ja vyjadrovať nemienim, nebola som tam, neviem o čo tam išlo.
Ku kňazovi Tisovi len toľko – najprv si, prosím, preštudujte historické súvislosti, potom sa vyjadrujte.
Neviem, čo to za info z bohosloveckej fakulty v Košiciach máte, ale podľa učenia katol. Cirkvi sa tu uplatňuje princíp činnosti s dvojitým efektom, teda ženu treba zachrániť a smrť plodu sa pripúša ako vedľajší, nechcený efekt. (vyštudovala som, okrem iného, katolícku teológiu).
Rada Vám verím, že z biznisu okolo antikoncepcie nemáte ani korunu. Ja som typovala jednu z troch vecí a Vaša odpoveď mi potvrdila dve: nemáte rád Cirkev (a poznáte ju len veľmi povrchne)nemáte preštudovanú symptotermálnu metódu, hoci ju tak vehementne odmietate.
Čo sa týka príčiny HIV – pozitívnych v Poľsku - to je len Vaša domnienka. Keby sa títo ľudia dôsledne riadili učením Cirkvi, mali by sex len s jedným partnerom (manželom) a teda žiadna nákaza by im nehrozila.
Prajem pekný deň.

 • Evalinka
  14.07.2009, 22:55

  Pre úplnosť pridávam linky, kde sú predchádzajúce reakcie. Táto diskusia vznikla vlastne kvôli zdravotnému problému, ktorý s témou takmer vôbec nesúvisí, no rozvinulo sa to do takej diskusie, že už nebolo vhodné pokračovať v poradni gynekológa, tak som to presunula sem. Ahojte. http://www.mamaaja.sk/Activeweb/Poradne/Otazka/7/6/14370/bazalna_teplota.html

  http://www.mamaaja.sk/Activeweb/Poradne/Otazka/7/6/14466/bazalna_teplota_reakcia.html

 • LucinkaM
  14.07.2009, 23:38

  No ja by som sa priklonila k odpovediam Mudr. Záhumenského
  Absolvovali sme predmanželsku náuku pred sobášom, ktorá bola velmi poučná a sme dodnes radi že sme si to vypočuli. Bol tam aj jeden pár manželský ktorý nám prednášal práve o tejto metóde. Ale nič ako prezervativy alebo iné nazakazovali!!!
  No poviem to narovinu. Táto metoda nám vôbec nič nehovorí,nevyhovuje a nepreferujeme ju.
  A jedna vec: odkial sa zrodila myšlienka a metoda"bilingsova metoda"neviem ani ako sa to presne píše. Je to niekde v starom alebo novom zákone? Alebo je to niečo čo vzišlo v novodebej cirkvi? Nikde som sa o tom nedočítala , je to tiež niečo , čo nebolo a teraz je!! Ako existovali ženy davno davno v minulosti? Merali si teplotu? Nemám pocit, že to tak bolo.  Niekto s tymto prišiel a cirkev si povedala, toto je pre nás prijatelné. Nič viac. Tak rešpektujme to že väčšina katolikov sa touto metodou neriadi. Máme známych ktorý ju preferujú a majú osem deti. Ano krásne deti, dary života. Ale myslite si , že si ratali plodne dni alebo neplodne?????????!!!!!!!Odpoved si každy nájde sám.
  Cirkev svet nezmení ,ani ludi bohužial.
  Podávam si ruku v kostole s mnohými ludmi, a každy žije svojim životom, so svojimi hriechmi.
  Podla mna je spominaná metoda nespolahliva, nemôže si ju dnes dovoliť skoro nikto. Treba na nu čas. A dnes ženy žiju ovela hektickejší život. Poznam malo kamaratiek ktoré maju 28 dnovy pravidelný cyklus a to neprihráva k spomínanej metode.
  Prajem doktorovi vela uspešných dní, širte to o čom ste presvedčený i vy pani Evalinka. Každý má právo na svoj názor.
  Myslím že vela žien sa do diskusie nezapojí, kedze treba byť prihláseny a ťažko sa píše o takychto veciach. Podotykam, my s manželom sme kresťania, vachovávame tak aj syna. A nikto nie je dokonalym kresťanom, myslím....

 • jenocka
  15.07.2009, 08:47

  ahojte, ja by som chcela suhlasit s Evalinkou. ja som tiez katolicka, s manzelom sa snazime v poslednej dobe ,,fungovat" len na metode plodnych a neplodnych dni. a funguje to.  a pritom moj cyklus nieje ako pisala LucinkaM 28 dnovy. a da sa to. myslim si, ze antikoncepcia je pre pohodlnych ludi, ktori sa maju naco vyhovorit.ak sa clovek snazi a nieco preto robi,tak aj sex v manzelstve moze byt uzasna vec pre oboch. ved kolko je takych zien, co im hormonalna antikoncepcia nerobi dobre, maju zmeny nalad,su precitlivele a nie a nie najst vhodnu hormonalnu antikoncepciu a chlapi sa stazuju, ze s kondomom je to o nicom. a tak je tu sposob, ktory je uplne prirodzeny a je pre oboch to najlepsie. a mozem s kludnym a cistym svedomim povedat, ze je to o väcsej ucte, dovere a zodpovednosti. je to super, ze nieco take existuje.

 • sandras
  15.07.2009, 08:57

  Poznam pani, čo vdake takejto "ochrane" porodila 6 deti (posledne 4 už plánované neboli), a mala by asi aj viac, keby neochorela ... takže tolko k jej bezpečnosti... Ja takýmto metodam neverím, možno niekomu funguju, ale vyžaduje si to fakt dokonale poznaž svoje telo a mať pravidelný cyklus -  ja na denne sebasledovenia nemám čas a o prvidelnosti mojho cyklu (pred HAK) by som mohla písať romány, bežne boli vykyvy 28 - 50 dní) ... Je to podla mna niečo pre ženy, ktore žiju v manželstve, dieťa zatial (asi) nechcú, ale keby prišlo, vôbec by nevadilo. Určite nič pre ženy, ktore dieťa absolutne nechcú a neplánujú. Vyskušala by som ju len vtedy, keby som zo zdravotných dovodov nemohla používať žiadnu inu antikoncepčnú metodu.

  Ked je niekto katolík, tak pri sobáši slubuje, že prijme deti ako dar a kolko pan boh nadelí... takže nechapem, prečo by sa mala silne veriaca katolička chrániť pred otehotnením. Nejako mi tie dve veci nejdu dokopy. My sme teda tiež katolíci, snažíme sa žiť tak, aby sme nikomu neublížili, zle veci nerobíme ... ale taka vec ako je počet detí a ako sa chrániť, do toho si "kecať" nedám, používame hormonálnu HAK a nemyslím si, že by som preto bola horší človek.  A určite to nie je o pohodlnosti alebo dennom sexe...  Kondomy odmietam ja aj partner. Používali sme ich dosť dlho, kym sme nemali dieťa (nechcela som so seba pchať hormony, kym som nemala deti, bala som sa možnej neplodnosti po dlhodobom užívaní tabletiek).

   

 • Monikey
  15.07.2009, 09:05

  symptotermálna metóda nie je len o tom, že sa vyhneme počatiu,   a ak náhodou žena otehotnenie už sa označuje za nesplahlivú. je to predovšetkým životný štýl, uplatnujú ju viac veriaci takže ju treba prijať so všetkým čo ponúka.  a dovolím si tvrdiť, že ponúka oveľa viac ako všetky antikoncepce sveta. a to lásku. pretože kde nie je egoizmus nastupuje úcta, rešpekt, obeta a to sú podla mna tie najväčšie dary pre manželstvo. nepoznám pár, ktorý by praktizoval prirodzené metódy a rozviedol by sa. to čo je spojené s používaním týchto metód je oveľa silnejšie a ke´d vzťah prejde aj takými sk´škami ako je pravidelná zdržanlivosť /do mesiaca je to len pár dní/  vzťah stojí na pevných základoch. to je podľa mná podtatný rozdiel v porovnaní s inými antikoncepciami.

  a ešte nieco. prirodzené metódy predpokladajú otvorenosť k životu. takže ak si poviem, že chcem mať len dve deti, ťažko príijmem, ak otehotniem nečakane. inak spoľahlivosť je veľmi vysoká, pri správnej aplikácii a používaní, tam je dôležité naučiť sa  správne vyhodnocovať tabuľky. je x párov, ktorým to vychádza, len neeviem, prečo sa stále vyťahuje tých pár, ktorým to nevyšlo. na slovensku pôsobí dosť učiteľských párov, ktorí sú ochotní kedykoľvek poradiť, vyhodnotiť tabuľku. je veľa veci, ktoré sú spojené s prirodzenými metódami, najlepšie je kliknúť na nejakú stránku.. napr. www.lpp.sk ale sú aj iné.

    

 • sandras
  15.07.2009, 10:02

  tym chceš povedať, že páry, čo opužívaju HAk sa nemaju radi???:shock: :shock: :shock:  My HAK používame a nemyslím si, že by sme sa preto mali menej radi, alebo sa menej rešpektovali.

  Pre sposob antikoncepcie som sa rozhodla JA a manžel do toho vela nehovorí. Samozrejme sa o tom rozprávame, zvažujeme, čo by bolo dobre, ale konečne rozhodnutie je aj tak vždy na žene.
  Každy nech si používa čo mu vyhovuje... ja nemem nič proti ludom, čo sa rozhodnu pre prirodzene metody planovania rodičovstva a nikdy by ma nenepadlo ich preto posudzovať (či sa maju viac alebo menej radi a podobne). Ale skuste aj vy chapať, že to NIE JE univerzálna metoda vhodná pre každeho a v každej životnej situácii. My napr. dalšie dieťa v najbližšej dobe určite neplanujeme a prípadne zlyhanie antikoncepcie by bol dosť velky problem (samozrejme by sme si dieťatko nechali, keby sa pritrafilo... stať sa može pri každej metode, ale mam zdrav. problem a moc dobre by to nebolo)... takže som vyberala čo najspolahlivejšiu a zaroven pre mna (zdravotne) čo najbezpečnejši sposob ochrany.

  A ešte som sa chcela spýtať (len z čisteho zaujmu, nehladajte za tým nič iné:green: ) ... to sa milujete len v tie dni, ked možete a normálne naplno? Alebo používate ešte aj prerušovanu sulož, spermicidne gely alebo niečo ine?

 • adelita
  15.07.2009, 13:07

  no ja by som sa tiež  priklonila k prirodzeným metodam.Máme sice 4 deti ale všetky boli plánované a veľa ludi co túto metodu obhajuje má viac deti ale nemusí to byť nespolahlivosť metody...ak má človek financie  a podmienky na viac detí prečo nie.samozrejme ze je lahšie zobrať ráno tabletku a mať  istotu, že bude všetko ok ale ta metoda má niečo "doseba" len nie vždy sa to dá opísať tak slovne. Takže priklánam sa k nazoru autorky článku. len asi aj tu platí kolko ludi tolko nazorov...

 • LucinkaM
  15.07.2009, 21:20

  No Monikey, dotklo sa ma tvoje tvrdenie. Po prvé, čo považuješ za viac veriacich ludi??To by ma strašne zaujímalo, pohybujem sa v prostredí kde sú všetci silno veriaci,ale to musi posudiť Pan boh a sam človek ako veri, Prepač ale dotklo sa ma to 90percent katolikov sa katolicky nespráva, a to nehovorim o panoch farároch ale to je o inej diskusie
  Naša rodina fugnuje perfektne, otvorene,s láskou , s úctou, so sebazaprením, i obetou.Dokazujeme si to denno denne i nášmu synovi. Ale milujeme sa ked to citime obaja a nepozerame pritom na kalendár a na dni. Je to bezprostredne a to je krásne. A tak sme splodili aj nášho syna. A splodime snad i dalšie deti a dovtedy prežijeme XXXkrasnych milovani. A budeme furt veriaci.
  Nikto mi tu neodpovedal, na otázku, prečo sa o tejto metode nepíše v starych zákonoch. Pochopte konečne že to vymyslel len človek a nie boh. Je to jedna z veci, ktoré naboli a teraz su. Onedlho určite pribudne opat niečo, a zas len od človeka. Ja verím v Boha!!!!
  Ja berem, sebaspoznávajte seba,svoje telo. My s manželom sa sebaspoznávame úplne ináč, a náš milostný život to krásne obohacuje a upevnuje. A to je podstata, sme štastný.
  Každy by si mal vybrať to vhodne pre seba, odhliadnuc či je alebo nie je katolik - veriaci viac či menej!!!!!!!!HA neberiem, používame prezervativy a funguje nám to.

 • Evalinka
  15.07.2009, 22:44

  Ahoj, veľmi pekne ďakujem za reakciu. Teším sa, že si úprimne napísala, čo si mala na srdci. Na tej náuke vám možno prezervatívy vyslovene nezakazovali, no určite to nie je to v súlade s učením katolíckej Cirkvi. Billingsova a symptotermálna metóda (je medzi nimi rozdiel) vychádzajú  z Biblie len nepriamo. Pre Cirkev sú prijateľné aj preto, lebo nerobia z plodného (a teda zdravého) človeka človeka neplodného (teda nie celkom zdravého) Plodnosť je prejavom zdravia. Mnohé choroby sa napr. prejavujú tak, že človek sa stáva neplodným. Aj preto, lebo pri manželskom styku s používaním prirodzených medód dochádza k plnému darovaniu sa, nie ako keď napr. pri použití prezervatívu muž sa nedaruje celkom, lebo svoje spermie berie späť. Dávno v minulosti si ženy teplotu asi nemerali. No tiež sa asi viac tešili z každého tehotenstva. LucinkaM, tieto prirodzené medódy nevychádzajú vôbec z toho, či žena má alebo nemá pravidelný cyklus. To by naozaj bolo dosť nespoľahlivé. Niekto tu v diskusii dal aj nejaký link k veci, tak skús pozrieť. Alebo posurfuj na nete. Pekný večer. :)  

 • Evalinka
  15.07.2009, 22:58

  Sandra, súhlasím s Tebou v tom, že silno veriaca katolíčka by sa pred otehotnením naozaj v princípe brániť nemala. Presne ako píšeš, deti sú dar. No sú v živote situácie, kedy je lepšie príchod ďalšieho potomka oddialiť. Napr. zdravotné dôvody. Myslím, že nie je ok, ak niekto, kto sa považuje za katolíka používa prirodzené metódy len preto, lebo je to pohodlnejšie mať len 1 či 2 deti. Tieto metódy treba používať len z vážnych dôvodov. Píšeš, že ste tiež katolíci, no nerozumiem, prečo potom odmietaš učenie katolíckej Cirkvi, ked používaš HAK? To akoby si tvrdila: Patrím do cirkvi, ktorú som si vybrala, no kašlem na jej učenie. Prečo si sa potom rozhodla byť v tejto Cirkvi? Neodsudzujem Ťa, iba sa pýtam.

 • Evalinka
  15.07.2009, 23:07

  Ďakujem vám všetkým za podporu. ;-)  Monikey, Tvoj príspevok sa mi obzvlášť páčil a ušetrila si mi ním kopu písania. :D Lepšie by som to ani nevedela napísať.

 • Evalinka
  15.07.2009, 23:12

  ;-)

 • sandras
  16.07.2009, 08:20

  Evalinka, sme katolíci, brali sme sa v kostole, deti mame pokrstené, dcerka chodí na naboženstvo ... a v podstate učenie cirkvi príjmam, ale nie bezvýhradne.  V boha ako takého verím, ale do určitých vecí v svojom živote si proste hovoriť nedám. Nechcem aby z tohto vznikla debata o sile viery a kto je lepší katolík...

  Sme s manželom spolu už vela rokov a vyskušali sme za ten čas všeličo. takže možem porovnať a to, čo mam teraz mi vyhovuje zatial najviac. Inak aj meranie teploty sme skúšali... ale nie ako ochranu pred počatím, ale práve ked sme dieťa chceli...  a milovať sa podla kalendára ... no nič-moc :-S Dosť rýchlo sme to zabalili a nechali všetko na prírodu...

 • SendyS
  16.07.2009, 21:21

  SandraS, je na škodu tebe aj na škodu mnohým, ktorí tvoje vyjadrenia čítajú, že sa domnievaš, že v podstate učenie cirkvi prijímaš. K podstate učenia katolíckej Cirkvi totiž patrí aj prijatie krstu (nie len krstného obradu), čo znamená utopenie starého života riadeného podľa vlastnej vôle a prijatie nového Kristovho života, ktorý sa BEZ VÝHRAD odvíja podľa Božej vôle, ktorú Boh vyjadruje prostredníctvom učenia Cirkvi. Možno si v mnohých oblastiach omnoho etickejšia ako niektorí katolíci, ktorí tvrdia, že sa chcú bez výhrad podriadiť Bohu. Rozdiel je však v tom, že katolík, ktorí sa chce bez výhrad podriadiť Bohu, hoci sa momentálne borí s mnohými svojimi hriechmi, predsa je na ceste k spravodlivosti a Kristus prostredníctvom Cirkvi ho raz dovedie k úplnej spravodlivosti. Takýto človek totiž o to stojí a Kristus práve kvôli tomu Cirkev zakladal. Ak však ty si spravodlivá na 99%, no v tom jedinom nie si ochotná podriadiť sa Bohu, Boh ti nemá ako pomôcť a tvoja príslušnosť ku katolíckej Cirkvi je vlastne úplne zbytočná, teba nezmyselne obmedzuje a ostatní ľudia, ktorí ťa počúvajú, alebo stretnú, sú zavádzaní, lebo sa domnievajú, že tvoj postoj je katolícky. Následne podľa teba posudzujú celú katolícku Cirkev a nevedia rozlíšiť tvoju prax od učenia katolíckej Cirkvi. Podľa učenia katolíckej Cirkvi by bolo vhodnejšie, keby si sa ako katolíčka neprezentovala. Jednak tvoja príslušnosť k Cirkvi s tvojim rezervovaným postojom k jej učeniu nemá pre teba žiaden spasiteľný význam, jednak si zbytočne obmedzovaná učením Cirkvi, a Cirkev ťa obmedzovať nechce, nenariaďuje ti, že do nej musíš patriť, len ti to ponúka a jednak bude lepšie, keď sa verejne budú ako katolíci prezentovať ľudia, ktorí sa s učením katolíckej Cirkvi naozaj v podstate stotožňujú, a chcú priviesť svoj život do úplného súladu s ním.

 • LucinkaM
  16.07.2009, 21:38

  Prosim ťa, čo to si tiež za katolíka ked hovoríš kto by sa mal ako prezentovať, kdo kde patrí. Podla mna na to právo nemáš, súdiť iných cudzích ludí. Myslím, že lepšie je byť uprimným človekom ako falošným katolíkom.
  A ako sa prejavuje 90% katolíkov? Myslíte si že katolícky?To je diskusia naozaj o inom . Mám skúsenosť aj priamo s panom fararom, ktorého správanie bolo vyslovene nekatolícke. Ak súdite ludí, treba brať rovnaky ohlad na všetkých a nie len na Sandru, a vlasnte aj mna, pretože sa s nou stotožnujem.

+ -
Príspevkov: 140