Diskusie

Vytvoriť diskusiu

Ako neotehotnieť

anonym, 14.07.2009 21:26

symptotermálna medóda - odpoveď pre MUDr. Záhumenského

 Dobrý deň, pán doktor,
k spoľahlivosti/nespoľahlivosti symptotermálnej metódy som sa už vyjadrila minule. Milovať sa iba v niektoré dni je určite prirodzenejšie ako umelý zásah do organizmu, ktorým umelá antikoncepcia určite je. Určitá zdržanlivosť aj medzi manželmi vedie len k vzájomnej úcte. Samozrejme, je tu potrebná istá dávka sebaovládania, čo však nie je na škodu. Iste, pre mnohých dnešných ľudí vec takmer nepochopiteľná... Symptotermálna metóda nie je o orálnom sexe v polovici cyklu, naozaj, skúste si aspoň prečítať, o čom to je. Ľudia, ktorí sa milujú mimo manželstva, ako napr. nejaká mladá študentka, ktorá potom otehotnie, už aj tak sú z pohľadu Cirkvi pod ťažkým hriechom, takže z tohto pohľadu je to už bezpredmetné, akú antikoncepciu ona používa. V tejto rovine vlastne nie je o čom sa baviť. Symptotermálna metóda je pre manželov. No Vám prekáža, ako sa zdá, že ju používajú aj manželia.
Áno, kresťania robia aj chyby, aj katolíci. Vstupom do Cirkvi sa ešte nestávame svätými, žiaľ. Učenie Cirkvi je vec jedna, prax vec druhá. Je mnoho takých, ktorí si hovoria kresťania, no nesprávajú sa tak a to aj medzi kňazmi. (teraz nemám na mysli ani Tisa, ani Sokola). Takíto ľudia sa viac alebo menej odklonili od učenia Cirkvi.
Cirkev má svoje pravidlá pre tých, ktorí chcú do nej patriť. My vás neobťažujeme. To vy ste, pán doktor, začali s tým, že akú to len metódu ja používam.
Ku pani „kaplánke“ (zrejme ste chceli povedať katechétke) sa ja vyjadrovať nemienim, nebola som tam, neviem o čo tam išlo.
Ku kňazovi Tisovi len toľko – najprv si, prosím, preštudujte historické súvislosti, potom sa vyjadrujte.
Neviem, čo to za info z bohosloveckej fakulty v Košiciach máte, ale podľa učenia katol. Cirkvi sa tu uplatňuje princíp činnosti s dvojitým efektom, teda ženu treba zachrániť a smrť plodu sa pripúša ako vedľajší, nechcený efekt. (vyštudovala som, okrem iného, katolícku teológiu).
Rada Vám verím, že z biznisu okolo antikoncepcie nemáte ani korunu. Ja som typovala jednu z troch vecí a Vaša odpoveď mi potvrdila dve: nemáte rád Cirkev (a poznáte ju len veľmi povrchne)nemáte preštudovanú symptotermálnu metódu, hoci ju tak vehementne odmietate.
Čo sa týka príčiny HIV – pozitívnych v Poľsku - to je len Vaša domnienka. Keby sa títo ľudia dôsledne riadili učením Cirkvi, mali by sex len s jedným partnerom (manželom) a teda žiadna nákaza by im nehrozila.
Prajem pekný deň.

  • bubu2
    20.07.2009, 22:20

    no ani ja si neviem predstaviť, čo take hrozne by musel urobiť hociktorý z nás aby sme sa rozviedli. teraz hovorim nikdy. ale nikdy nehovor nikdy :!:

    a koľko detí máš a koľko by si chcela mať?

    ja by som chcela 3, ale ktovie čo nam buducnosť prinesie.

  • Evalinka
    20.07.2009, 22:20

    Niekedy som si tiež myslela, že to nezbadám. Ale keď som si tieto veci začala trošku všímať, tak som aj zaregistrovala, aké mám pocity, aký je hlien... Teraz to rátam na sekundy, kým sa sústredím, čo cítim, čo vidím... Hocikedy, keď si na to spomeniem. A keď sa blíži ovulácia... No, určite to zaregistrujete, je toho hodne. :D   Večerné zapisovanie trvá takých 20 sekúnd a ranné meranie teploty neviem, ale asi minútu.  A priznám sa, po ovulácii si už teplotu meriam len tri dni a potom už na to kašlem. Ale, samozrejme, malo by sa to meriať vždy.

  • sandras
    20.07.2009, 22:23



    myslím, že vela žien to vôbec nevie ... žiaľ. Dana je starý system a ženy si ho ešte stále davaju predpisovať, aj kvôli nižšej cene v porovnaní s hormonálnou Mirenou, aj preto, že neobsahuje hormony ... a kedže vela žien odmieta umelé hormóny, tak maju z Dany asi lepší pocit... len nevedia, že potom otehotnejú a vzápätí potratia:-S Inak ja som sa tuto info dozvedela práve od pana doktora Záhumenského, ešte na starom fore Mama a ja  v poradni.

    A to ako tebe odpovedal pán Záhumenský ... no myslím, že ťa ani nechcel urážať, on ma taky nadnesený trošku ironický štýl + istá davka profesionálnej deformácie. Hovorí čo si myslí... Treba brať trošku s rezervou...

    Že si sa sklamala v dlhoročnom vzťahu mi je luto ... ale ber to pozitívne, ak to nebol TEN PRAVÝ, tak je dobre, že si na to prišla pred svadbou. lebo s tvojím prístupom k životu by si asi radšej  trpela v nešťastnom  manželstve, ako sa dala rozviesť (že mam pravdu...?). Málokto si zoberie svoju prvú lásku. Aj to k životu patrí...

    Pár konkretnych otázok som už položila... na všetky som odpoved ešte stále nedostala....

  • Evalinka
    20.07.2009, 22:30

    Mám dve - synček bude mať rok a pol a dcérka mala tri. A koľko by sme chceli mať? No, priznám sa, neviem. Ja určite ešte aspoň dve. Vždy som chcela dve dievčatká a dvoch chlapčekov. Manžel chce mať viac. Ale berieme to tak, keď bude 5 - bude 5, keď 6, tak 6. V podstate, koľko nám Boh dá, lebo počatie chceme oddiaľovať skutočne len z vážnych dôvodov. A veľmi sa na nich tešíme už teraz. Keby som používala nejakú hak, tak určite by sme nemali nášho synčeka. Ale HAK odmietame a STM sa mi vtedy ešte učiť nechcelo. :D  Takže mám krásneho synčeka, ktorého milujem, hoci nebol nejako plánovaný. Som však šťastná, že ho mám a nevymenila by som ho za nič na svete. Vidíš, zasa som sa raz v živote presvedčila, že tú Cirev sa predsa len oplatí poslúchať. :D

  • SendyS
    20.07.2009, 22:31

    Prečo manželia nemajú mať sexuálny styk tri dni po menštruácii, ak nechcú počať? K ovulácii totiž môže dôjsť v ktorýkoľvek deň od prvého dňa menštruácie. A keďže počas menštruácie sa nedá sledovať hlien, je treba pre istotu predpokladať, že k najklzkejšiemu hlienu, teda k vrcholu cyklu mohlo dôjsť aj v posledný deň menštruácie, hoci sa to pozorovať nedalo. V takom prípade pre istotu je potrebné sa zdržať styku najbližšie tri dni po menštruácii, pretože ovulácia nastáva vždy v niektorý z prvých troch dní po vrchole cyklu. Keďže však nie je jasné, či počas menštruácie k vrcholu došlo, aj po týchto troch dňoch treba dodržiavať predovulačné pravidlá, lebo nie je isté, či počas menštruácie vrchol bol, alebo nie. Ak sa neskôr vrchol cyklu spoľahlivo rozozná, nastávajú skutočné tri dni možnej ovulácie a následne platia už poovulačné pravidlá, teda istota úplnej neplodnosti každý deň až do menštruácie.


    Niektoré z vás spomínali, že danu nechcú používať z etického hľadiska. Nie je to totiž antikoncepcia, ale nástroj na zabránenie uhniezdenia sa už počatého dieťaťa v maternici, teda je to nástroj na umelý potrat. Tu nechcem moralizovať, lebo sám sa v tom dobre nevyznám, skôr by som sa chcel spýtať. Ak sa používa hormonálna antikoncepcia, nie je pravda, že táto antikoncepcia obsahuje aj abortívnu zložku? Niekde som počul, neviem, či je to pravda, že HAK je založená na princípe, že zabráňuje ovulácii. Ak by však mala byť v tejto veci stopercentná, veľmi by to škodilo zdraviu ženy. Preto musí byť dávka zabraňujúca ovulácii znížená a namiesto antikoncepčnej zložky je tam pridaná poistka, teda abortívna zložka, aby v prípade, že predsa len k ovulácii a počatiu došlo, aby dieťa bolo potratené. Chcel by som vedieť, či je to naozaj tak a ak nie, tiež by ma zaujímalo, že ak pri HAK predsa len dôjde k ovulácii (určite stopercentná antikoncepcia to nie je), či je maternica aj pod vplyvom HAK natoľko pripravená, že dokáže prijať prípadne počaté dieťa, alebo pre HAK je vlastne neschopná udržať dieťa a dôjde k usmrteniu.

    A napokon ešte jedna otázočka ohľadom "svetonázoru". Koho vyrušuje "moralizovanie", nech to preskočí. Boli tu také náznaky, že Boh, či Kristus áno, ale Cirkev nie. Veriť v kresťanstvo áno, ale katolícku Cirkev cenzurovať, niečo možno áno, niečo nie. Zaujímalo by ma, odkiaľ možno niečo zistiť o Kristovi a o jeho Nebeskom Otcovi, ak nie od katolíckej Cirkvi?

    Boh je skutočne nekonečne milosrdný a je ochotný odpustiť úplne čokoľvek. Ak si však niekto stojí za svojim hriechom a tvrdí že, je to v poriadku, tým tvrdí, že žiadne odpustenie nepotrebuje. Ako má milosrdný otec privítať doma a objať svojho márnotratného syna, keď jeho syn sa k nemu nechce vrátiť, lebo je presvedčený, že jeho márnotratný život podľa jeho nárokov a predstáv je v poriadku?
    To nemá byť odsudzovanie, ale pozvanie.

  • Evalinka
    20.07.2009, 22:35

    Pár konkretnych otázok som už položila... na všetky som odpoved ešte stále nedostala.... Prepáč, asi strácam prehľad. Je toho tu veľa popísaného. A času mám málo. Pohľadám. Ale keby Ti to nerobilo veľký problém, opýtaj sa ešte raz.

    A to máš pravdu, rozvod tiež odmietam. Ak je manželstvo šťastné, tak ako moje - tak vďaka Bohu. Ak by však nebolo, tak by som to skúsila brať ako svoj kríž. Ani Ježiš nezostúpil z kríža.

     

  • LianaL
    21.07.2009, 00:44

    Nesúhlasím
    s tým, že len žena rozhoduje o tom, či dieťa si nechá alebo nie. Je to najväčší dar, ktorý si môžu manželia dať a keď sa spolu podieľajú pri jeho zrode, najú sa podieľať spolu aj pri rozhodovaní. Aj keď ja sama by som radšej riskovala,že ma muž opustí,ako by som mala zabiť dieťa. Tým chcem naznačiť, že ho mám rada, aj keď má na daný problém zlý alebo iný názor. A aby si si nemyslela, že ťa chcem moralizovať, napíšem ti príbeh zo života.

    Raz som stretla muža na invalidnom vozíku, ako žobral peniaze na nové protézy, ktoré stáli niekoľko milionov korún. A mňa hneď napadlo, že prečo sa ten človek neuskromní s nejakými lacnejšími protézami. A tak som mu dala peniaze, ale strašne málo. A on mi bol taký vďačný, že mi poďakoval a poprosil ma, či mi môže povedať svoj príbeh. Bol boxérom a nemal núdzu s peniazmi. Ale jedného dňa sa vracal z boxerského zápasu a havaroval. Po havárii prišiel o nohy. A tak sa stal neatraktívnym a aj zbytočným. On však tvrdil, že ho to až tak neranilo, ako ho ranila jeho frajerka. Keď sa zotavil, dozvedel sa, že s ním čakala dieťa, ale kým bol on v nemocnici, bola na potrat. Nahovorila ju na to jej vlastná matka. A jeho sa to strašne dotklo, lebo bábätko sa počalo, keď bol ešte zdravý. On tvrdil, že aj keď sa stal postihnutým, aj tak by chcel svoje dieťa a aj ju chcel za ženu. No on ju potom nechal, ale stále ju mal rád, lebo nehovoril s hnevom, to človek vycíti, keď mu na niekom záleží. Ona to oľutovala a chcela sa vrátiť, ale nebolo kam. Potom sa mi poďakoval, že som ho vypočula, lebo vraj sa nemá s kým podeliť o svoj žiaľ. Nepovedal mi o nej nič škaredé, povedal mi len že ju má stále rád a že nechce aby s ním zostala len zo súcitu.

    A aj mne muž zakazuje škaredé veci. Raz som mala chuť znova začať fajčiť a to by mi nikdy nedovolil. Ale ja viem, že mi chce dobre, veď naozaj to spôsobuje rakovinu. A žene to fakt nepasuje.

    Raz som stretla kámošku, ktorá bola na potrate a vždy to ľutovala, tak mi darovala vecičky, ktoré si pripravila a užívali ich moje deti. Nechala som si niektoré na pamiatku. Odkiaľ potom berieš istotu, že ťa súdim, keď užívaš antikoncepciu alebo nezdieľaš moje názory? A chem ťa poprosiť o trpezlivosť, ak píšem niečo, čo sa ti nepáči. A možno ti urobí radosť aj to, že Boh zakazuje súdiť iného. Ak by som v tomto zlom postoji zotrvala, nevošla by som do cieľa.

  • sandras
    21.07.2009, 07:25



    ja som niekde taketo niečo napísala???:shock: :shock: :shock:

    ja som niečo písala o tom, že sa ma sama rozhodnuť o sposobe antikoncepcie... o interrupcii zatial reč vobec nebola.... tak neviem, o čom teraz píšeš.

    Rozhodnutie, či mať dalšie dieťa by jednoznačne malo byť spoločným rozhodnutím partnerov. Ale ak sa rozhodnú, že dieťa (zatiaľ) nechcú / nemôžu mať, potom by o spôsobe antikoncepcie mala rozhodnúť žena. Z dôvodv, ktoré som popísala, nebudem sa opakovať.

    a k posledným vetám... na prerušenie tehotenstva sa chodí maximálne do 12.tt a v tom čase si asi sotva nejaká žena pripravuje už vecičky ... a už vobec nie taká, čo uvažuje o možnosti ísť na interrupciu ... 

     

  • Evalinka
    21.07.2009, 08:09

    Myslím, že SandraS svoj postoj k potratom vyjadrila dosť jasne tým, že odmieta DANU. Každý, kto má aspoň trošku zdravého rozumu potraty odmieta a niet sa o čom baviť. Poďme radšej riešiť, čo sme začali.

  • jasietka
    21.07.2009, 09:53

    - k neplodnosti "starších párov" - podľa mojich vedomostí muž je plodný prakticky nonstop - do staroby a žena cca do 50. roku veku - záleží od tej ktorej ženy. Takže aj párová plodnosť bude závisieť najmä od plodnosti ženy. Ak hovoríte, že staršie páry, ktoré vyučujú prirodzené metódy, už majú obdobie plodnosti za sebou, nuž za Ligu pár páru na Slovensku môžem povedať, že všetky lektorské páry sú ešte stále v plodnom veku :D Ja mám 37 a manžel 38, podľa toho, ako sa poznám, som stále normálne plodná a teda by sme mohli počať. Nespozorovala som zatiaľ ani len zníženú plodnosť - doteraz vždy sa nám podarilo otehotnieť vtedy, kedy sme chceli, ani sme nemuseli dlho čakať :D :D . Tak neviem, či myslíte, že PPR vyučujú len šesťdesiatnici :D . A nakoniec, aj od tých by som nemala prečo neprevziať skúsenosti, veď snáď by hovorili, ako žili, ako im to počas toho cca 40 ročného spoločného života šlo... Ak by mali za sebou 10 neplánovaných tehotenstiev, asi by nevyučovali PPR :D

    - vyprovokovaná ovulácia: na konferenci k PPR, kde som sa zúčastnila pred dvoma rokmi, položili gynekológovi aj túto otázku. Odpoveď znela: nie sme králici, ani zajace. U človeka sa dosiaľ nezistilo, žeby vzrušenie, orgazmus a pod. vyprovokovali ovuláciu. Uvažuje sa, či je možné nanajvýš urýchliť ju o pár hodín - ale určite sa nedá vyprovokovať ani o celý deň. Ovulácia totiž závisí od súhry hormónov, zjednodušene povedané, estrogény majú na starosti, aby vajíčko dozrievalo. Okrem toho potrebujeme k ovulácii hormón FSH (folikulostimulujúci h.) a keď vajíčko dozreje, hypofýza vylujčuje hormń LH (luteinizujúci h.) To sme stále len v období od dozrievania vajíčka po ovuláciu - nie je známe, žeby orgazmus pomohol zvýšiť estrogény alebo iné tieto hormóny.. Takže k tomu len toľko.

    Bola tu aj praktická otázka na pozorovanie mokra počas menštruácie: Viem, že Billingsova m. považuje za mokré dni dni menzesu, nakoľko sa riadi pocitmi mokra a sleduje len jeden príznak a to hlien.
    Čo sa týka STM, keďže sa hlien kombinuje s viacerými príznakmi - minimálne jedným, nie je pre dni menštruácie žiadne iné obmedzenie, ako pre ostatné dni predovulačnej neplodnosti. Vychádzame z toho, že uvoľnené vajíčko je oplodneniaschopné max 24 hodín. Párová plodnosť je však dlhšia, lebo k životnosti vajíčka pridávame životnosť spermií, ktorá je max 5 dní vo vhodnom prostredí.
    Ak môže mať žena plodné obodbie aj počas menštruácie, je to tým, že ovulácia je veľmi blízko menštruácie. A ak napr. nastane ovulácia 9. deň cyklu,už 5 dní pred ňou môžu spermie prežiť a na vajčko si "počkať". Býva to však len u žien, ktoré majú veľmi krátke cykly. Na blízkosť ovulácie ženu upozorní hlien - napr. v posledných dňoch menzesu je krv zmiešaná s hlienom, alebo hneď po menzese žena cíti riedky lepkavý hlien.
    Ak by však žena mala ovuláciu napr. na piaty deň cyklu, nie je to normálny, zdravý stav. Totiž štyri dni od začiatku cyklu sú veľmi málo na to, aby sa vyprodukoval dostatočný počet a kvalita estrogénov. Za svojej praxe lektora STM som sa stretla len s jednou ženou, ktorá mávala takéto krátke cykly - max 14 dňové, kedy k ovulácii prichádzalo na 5.-6.deň cyklu, ale táto žena mala práve problémy s otehotnením a vďaka tomuto pozorovaniu sa začala liečiť hormonálne - nakoniec sa aj potvrdilo, že mala nedostatočnú hladinu estrogénov, resp. vajíčko dozrievalo "nekvaltne".
    Ovulácia sa v cykle môže posunúť - či už priblížiť alebo oddialiť, ale tento posun je sprevádzaný príznakmi, ktoré naň upozornia.
    Znovu pripojím vlastnú skúpsenosžť - som žena s nepravidelnými cyklami. Ovuláciu mi je schopný posunúť takmer každý výkyv - väčšia záťaž, stres, choroba, a pod. Praktizujeme STM spoľahlivo 11 rokov - po druhom dieťati. Ďalšie dve deti máme počas týchto 11 rokov naplánované. Nepoužívame žiadne bariérové, hormonálne ani iné prostriedky. Sme asi "starší", ale stále mám plodné ovulačné cykly.
    A ešte poznámka: ak niekto povie, že používa STM, ale v plodnom období používa nejakú bariérovú antikoncepciu, v skutočnosti nech nehovorí, že používa STM a ak otehotnie, že otehotneli počas STM. Pretože rozhdujúce je, čo pár používa práve v plodnom období.
    My, čo praktizujeme STM, v plodnom období vlastne nepoužívame nič - lebo v týchto dňoch, ak neplánujeme tehotenstvo, styk nemáme. Preto STM nie je žiadna antikoncepcia.

  • jasietka
    21.07.2009, 10:34

    Áno, každá hormonálna antikoncepcia má aj potenciálny abortívny účinok, záleží od kombinácie hormónov.


    Hormonálna antikoncepcia má najmenej tri mechanizmy účinku: blokovanie ovulácie „vo väčšine prípadov“ (pri dvojzložkovej HA. Pri nízkohormonálnej HA - napr. predpisovanej po pôrode, naopak, vo väčšine prípadov nebráni ovulácii, ale je závislá na postfertilizačnom účinku, podobne aj je to aj pri teliesku Mirena) zahusťovanie cervikálneho hlienu postfertilizačný efekt - aby sa zabránilo uhniezdeniu oplodneného vajíčka, pokiaľ k ovulácii a oplodneniu dôjde. Postfertilizačný efekt hormonálnej antikoncepcie môže zahŕňať: spomalenie transportu raného embrya vajcovodom – čo môže viesť k zvýšenému riziku zlyhania procesu implantácie, pretože maternicová výstelka vykazuje pomerne krátke „implantačné okno“. Okrem toho výrazne vzrastá riziko neúspešného zahniezdenia a zániku embrya. zmeny endometria (maternicovej slizničnej výstelky), ktoré bránia úspešnej implantácii embrya zmeny endometria, ktoré síce nebránia zahniezdeniu embrya, ale nie sú zlučiteľné s jeho ďalším vývojom (pokračovaním tehotenstva). Efektivita orálnej antikoncepcie je do istej miery závislá na postfertilizačných účinkoch.
    Všetky tieto informácie sú uvedené na príbalových letákov, dajú sa vyhľadať aj na internete na stránke Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv.Okrem toho WHO v r. 2004 reklasifikovala prípravky HA na vysoko karcinogénne.

  • SendyS
    21.07.2009, 11:03

    Ak má teda hormonálna antikoncepcia potenciály abortívny účinok, tak potom odmietanie DANY z etických dôvodov a zároveň schvaľovanie hormonálnej antikoncepcie je vlastne nezmysel. Rozdiel je prakticky len v tom, že hormonálnou antikoncepciou matka zrejme zabije asi menej svojich detí ako DANOU. Rozumiem tomu dobre?

  • sandras
    21.07.2009, 11:05



    prečítajte si na hormom linku poslednu vetu z odpovede pana Záhumenského, ktorý je lekár a snad vie o tom, ako funguju lieky a telieska niečo...

    moderne hormonálne preparáty sposobuju, že vajíčka vobec nedozrievaju a zaroven, že sa spermie k nim vobec nedostanú... takže aký abortívny účinok?

     

  • jasietka
    21.07.2009, 11:52

    Hovoríme o potenciálnom abortívnom účinku.


    Klinicky je tehotenstvo rozpoznateľné od uhniezdenia embrya, čo má za následok zavádzajúce informácie – akoby žena bola tehotná až od uhniezdenia oplodneného vajíčka, pričom v skutočnosti život nového jedinca sa začína počatím, teda splynutím pohlavných buniek muža a ženy. Hovoria o tom, ako som už písala, aj príbalové lektáky - napr. tu sú niektoré skopírované info z nich (je to zo stránky Št. ústavu pre kontrolu liečiv):
    Napr. Cilest:!--
    @page { margin: 2cm }
    P { margin-bottom: 0.21cm }
    --> (citujem) Mechanizmom účinku tejto hormonálnej, estrogén-gestagénnej antikoncepcie je zábrana dozrievania a uvoľňovania ženských zárodočných buniek (vajíčok) z vaječníku. Zároveň dochádza k zahusteniu cervikálneho hlienu, čo sťažuje prienik spermií, a k zmenám sliznice maternice, čo znemožňuje uhniezdenie vajíčka.
    MIRENA (IUS):

    Mirena zabraňuje otehotneniu tým spôsobom, že riadi mesačný vývoj výstelky maternice, takže výstelka nie je dostatočne hrubá na to, aby ste otehotnela.V klinických štúdiách sa zistilo, že došlo približne ku dvom prípadom tehotenstva ročne na každých tisíc žien, ktorým sa Mirena aplikovala. Mimomaternicové tehotenstvo
    Len vo veľmi vzácnych prípadoch nastane otehotnenie aj po zavedení IUS Mirena. Ak sa to stane, je možné, že by ste mohli mať mimomaternicové tehotenstvo.
    Pretože antikoncepčný efekt Mireny je daný prevažne jej miestnym účinkom, u žien v plodnom veku sa zvyčajne objavujú ovulačné cykly s prasknutím folikulov.
    Postinor:

    Predpokladá sa, že POSTINOR-2 účinkuje tým, že:
    - zastaví uvoľnenie vajíčka z vašich vaječníkov;
    - zabráni oplodneniu už uvoľneného vajíčka spermiou; alebo
    - zabráni oplodnenému vajíčku usadiť sa na sliznici maternice. - potiaľto citácie. Snáď jasne hovoria o tom, že nie vždy HA zabráni ovlácii a nie vždy sa spoľahlivo zabráni prieniku spermií ( o tom tiež písal Dr. Záhumenský, že nič nie je 100 %). Z toho logicky vyplýva, že je možné, aby došlo k oplodneniu - ale ak pozorne čítate, vždy je tu tá "poistka", aby sa oplodnené vajíčko neuchytilo v maternici. Alebo ako inak rozumiete vete: "výstelka nie je dostatočne hrubá, aby ste otehotnela " - no len tak, že oplodnené vajíčko sa nemá kde uhniezdiť.Ak by nemalo ako dôjsť pri HA k oplodneniu, ako by sme vysvetlili tie nečakané tehotenstvá, niektoré mimomaternicové tehotenstvá pri užívaní HA?Pre SendyS - áno, rozumieš tomu dobre :D

  • arian
    24.07.2009, 12:54



    Evalinka, presne si to vystihla. Boh ano, ale cirkev len do urcitej miery. Ale som rada, ze ma za moj nazor a postoj neodsudzujes.
    Myslim, ze prave o toto islo vsetkym prispievatelkam.Aby ste, aj ked s nami nesuhlasite, prijali nase rozhodnutie, a nesnazili sa nas presvedcit o jeho nespravnosti.
    Aj Ty sa maj krasne.

+ -
Príspevkov: 140