Zlá zrážanlivosť krvi v tehotenstve

MAMA a ja | 19. júl 2014

Organizmus tehotnej ženy prechádza viacerými zmenami, niektoré z nich sa dotýkajú priamo krvi.

Za normálnych okolností sa počas tehotenstva zvyšuje zrážanlivosť krvi

Tiež sa zvyšuje  tvorba fibrinogénu a menia sa aj niektoré ďalšie faktory, čím sa preventívne vytvára prirodzená obrana organizmu proti veľkým stratám krvi pri pôrode. Zvyšuje sa aj sedimentácia, o čom však lekári vedia a pri vyšetrovaní zápalu sa preto v tehotenstve sedimentácia nehodnotí.

Poďme však späť k zrážanlivosti...

Odvrátenou tvárou zvýšenej zrážanlivosti je fakt, že môže viesť k hlbokým trombózam, pričom ohrozené sú najmä panvové a lýtkové žily. Typickými príznakmi trombózy sú bolesť, opuch končatiny, zmena farby kože a zrýchlenie tepu. Prevencia sa vykonáva nízkomolekulárnymi heparínmi, v prípade nutnosti je liečba chirurgická, jej výsledky sú výborné.

Prečítajte si aj:  Kŕčové žily - na nohách, ale i na maternici

Zriedkavejšie sa vyskytuje pľúcna embólia, ide však o stav ohrozujúci život, o to vážnejšie sa však k nej musí pristupovať. Okrem tejto formy sa môže zriedkavo vyskytnúť embólia  plodovou vodou alebo vzduchom.

Špeciálny problém je, keď sa žena dostane z hyperzrážanlivého stavu do krvácavého – ide o takzvanú DIC, kedy ide o rozsiahlu tvorbu mikrozrazením s následnými vážnymi krvácaniami. Zjednodušene – veľmi rýchlo dôjde k spotrebovaniu zrážacích faktorov a tak u ženy neexistuje nič, čo by mohlo zastaviť krvácanie, takže hrozí smrť vykrvácaním. Ak sa podarí túto hrozbu včas rozpoznať, je možné ju adekvátne liečiť. Ak sa tento stav vyskytne ešte pred pôrodom, niekedy je tehotenstvo nutné ukončiť.

Pokles počtu krvných doštičiek sa vyskytuje aj u niektorých bezproblémových tehotenstiev, no do 6 týždňov po pôrode sa stav upraví. Ostatné ochorenia (napr. idiopatická trombocytpenická purpura, von Willebrandova choroba, získaná hemofília a pod.) sú zriedkavé a napriek hrozivým názvom je často možné donosiť zdravé bábätko.

Mohlo by vás zaujímať:  Krvácanie v gravidite: kedy je to vážne?

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: