Amniocentéza: všetko, čo chcete (a mali by ste) vedieť o amniocentéze
Odporučil vám lekár amniocentézu a vy ste sa od prekvapenia zabudli opýtať, čo to vlastne znamená? Samotný zložitý názov vám uviazol v pamäti a začína vo vás rozosievať obavy?
Tak potom sú nasledujúce riadky určené práve vám. Dozviete sa, aké vyšetrenie sa skrýva za týmto komplikovaným slovom, čo všetko sa dá z výsledku tohto vyšetrenia zistiť a tiež aké riziká so sebou nesie. A keď už budete vedieť, čo vás čaká, možno vám pomôžu urobiť si vo veci „jasno“ aj autentické príbehy mamičiek, ktoré už majú amniocentézu za sebou.
Čo je to amniocentéza?
Amniocentéza je vyšetrenie, pri ktorom vám odoberú malé množstvo plodovej vody – za asistencie ultrazvuku skúsený odborník prenikne tenkou dlhou ihlou do maternice, kde sa nachádza plod obklopený plodovou vodou.
Kedy je možné vykonať amniocentézu?
Amniocentézu je možné realizovať počas celého tehotenstva, ale jej účel sa mení v jednotlivých etapách tehotenstva. Poznáme:
- Včasnú amniocentézu – najčastejšie sa výkon odberu uskutočňuje medzi 11. – 14. týždňom tehotenstva. Odporúča sa hlavne pri tehotenstvách, kde existuje riziko vrodených porúch metabolizmu.
- Klasickú amniocentézu – je možné vykonať medzi 15. – 19. týždňom tehotenstva, najčastejšie sa robí v 15. – 16. týždni tehotenstva a zameriava sa na rôzne genetické a vývojové poruchy.
Amniocentézu v treťom trimestri – jej prevedenie je technicky zložitejšie vzhľadom k tomu, že plodovej vody v pomere s veľkosťou plodu je relatívne menej. Využíva sa hlavne na určenie zrelosti pľúc plodu, na určenie farby plodovej vody (pri podozrení na nedostatočné zásobovanie plodu kyslíkom) a na bakteriologickú analýzu (pri podozrení na infekciu).
Najčastejšie dôvody pre odber plodovej vody:
Vo všeobecnosti sa odporúča absolvovať amniocentézu tým ženám, u ktorých je potenciálne zvýšené riziko, že sa dieťatko narodí s nejakou poruchou. A to je vtedy, ak:
- máte 35 rokov a viac a čakáte bábätko;
- otec dieťatka je starší ako 45 rokov;
- výsledok biochemického screeningu bol pozitívny (ak výsledok preukázal vysoké alebo nízke hodnoty alfafetoproteínov – AFP);
- niekto z vašej blízkej rodiny sa narodil s genetickou poruchou alebo vrodenou chybou;
- pred týmto tehotenstvom sa vám narodilo dieťatko postihnuté nejakou poruchou;
- vyskytnú sa komplikácie v tehotenstve: pri Rh inkompatibilite (ak vy ste Rh negatívna a partner Rh pozitívny), alebo je veľká pravdepodobnosť, že porodíte predčasne.
Čo sa dá prostredníctvom výsledkov z amniocentézy zistiť:
- genetické a chromozómové odchýlky (napr. Downov syndróm, ktorý spôsobuje mentálnu retardáciu, časté vrodené chyby srdca a typické odchýlky vo fyzickom vzhľade);
- pohlavie plodu, kvôli prenosu na pohlavie viazaných chorôb (napr.: hemofília – vrodená znížená zrážacia schopnosť krvi);
- dedičné metabolické poruchy (napr.: cystická fibróza);
- vrodené anatomické odchýlky – odhalenie porúch uzavretia neurálnej rúry (napr. Spina bifida: spojená s vážnymi komplikáciami, ako sú nehybnosť nôh, vývojové chyby obličiek, mentálna retardácia..., Myelomeningokéla – prepadnutie miechového tkaniva, Anencefália – nevyvinutie mozgovej časti hlavy);
- stav plodu pri Rh izoimunizácii (matka Rh neg. a otec Rh poz.);
- zistenie stupňa zrelosti pľúc plodu;
- zafarbenie a zloženie plodovej vody.
Priebeh vyšetrenia – odber plodovej vody
Amniocentéza sa zvyčajne vykonáva v špeciálnej vyšetrovacej miestnosti, kde je k dispozícii ultrazvukové zariadenie a sterilné pomôcky. Ľahnete si na určené miesto (posteľ) a najskôr vám lekár pomocou ultrazvuku nájde vhodné miesto v bezpečnej vzdialenosti od placenty aj od dieťatka. Táto časť môže trvať okolo 20 minút. Potom vám vydezinfikujú miesto vpichu príslušným roztokom. Ak budete chcieť, tak vám pred samotným odberom miesto vpichu znecitlivia lokálnym anestetikom.
Následne za stáleho sledovania ultrazvukom lekár vsunie dlhú tenkú ihlu do bruška, kým sa nedostane do plodového vaku, a odsaje malé množstvo plodovej vody (asi 20 ml). Počas tohto procesu budete musieť vydržať bez pohybu. Samotné odsatie trvá menej ako 30 sekúnd a nemusíte sa obávať, že to nejako ovplyvní množstvo plodovej vody. Organizmus si ju postupne doplní. Počas odberu môžete pocítiť tlak, štípanie, pichanie alebo stiahnutie, v najlepšom prípade to prežijete bez výrazných pocitov.
Pozor!: Ak ste Rh negatívna, mali by ste dostať pred vyšetrením Rh-imunoglobulín (RHIG).
Po vyšetrení lekár pre istotu skontroluje činnosť srdiečka dieťatka.
Po vyšetrení:
Zvyšok dňa si doprajte oddych a pokoj a vyhnite sa dvíhaniu ťažkých bremien nasledujúce tri dni. Ak by ste zaznamenali nejaké komplikácie, napríklad silné kŕče, vaginálne krvácanie, horúčku alebo odtok plodovej vody, ihneď vyhľadajte lekára.
Možné komplikácie:
- slabé krvácanie
- čiastočné odtekanie plodovej vody
- kontrakcie maternice
- potrat, predčasný pôrod (1 % riziko)
- predčasné odlúčenie placenty
- infekcia
- poranenie plodu
- embolizácia plodovou vodou
- zafarbenie plodovej vody krvou
Pozn. Pri amniocentéze je 1 % riziko, že test sa nevydarí.
Výsledok amniocentézy:
Obdržíte ho o dva-tri týždne. Čakanie na výsledok je niekedy oveľa horší zážitok, než samotný odber plodovej vody. Pripravte sa na to, že v prípade pozitívneho výsledku vás čaká urobenie závažného rozhodnutia. Preto, kým dostanete výsledok, mali by ste si spolu s partnerom odpovedať sami pre seba na neľahké otázky. Váš lekár by vám mal vysvetliť výsledok vyšetrenia a ak sa preukáže nejaký problém, poskytnúť informácie o možnostiach, o ukončení tehotenstva alebo o tom, ako sa najlepšie postarať o vaše dieťatko po narodení.
Odmietnuť amniocentézu?
Odber plodovej vody môžete odmietnuť, ak si ho neželáte absolvovať. Hlavne v prípade, ak ste rozhodnutá donosiť dieťatko v každej situácii. Niektoré ženy zdieľajú názor, že práve riziká spojené s týmto testom a bolestivý priebeh odberu zvyšujú riziko, že dieťatko bude postihnuté. Ide však len o domnienku, nie o vedecky podloženú informáciu. V podstate jediným vážnym rizikom je možný potrat alebo predčasný pôrod – pri súčasnej kvalite ultrazvukových prístrojov a skúseností lekárov sa s ním už stretávame len zriedkakedy.
Prečítajte si viac: Amniocentéza
Ako sa vykonáva amniocentéza, si môžete pozrieť aj na tomto videu.
- Zdroje: E.Čech a kol.: Porodnictví, www.medinfo.sk, www.babycenter.com