Tehotenstvo bez stresu: Pomôžu pozitívne afirmácie a iné relaxačné techniky

MUDr. Marek Brenišin, PhD. | 19. december 2022
tehotenstvo bez stresu

S relaxačnými technikami súvisia aj rôzne tzv. afirmačné techniky, keď si žena opakuje vety alebo krátke „mantry“, ktoré jej pomáhajú uvoľniť sa.

Afirmácie, myšlienkové mapy alebo nástenky?

S relaxačnými technikami súvisia aj rôzne tzv. afirmačné techniky, keď si žena opakuje vety alebo krátke „mantry“, ktoré jej pomáhajú uvoľniť sa. Hoci to možno znie divne, tieto krátke vety alebo state textu nemusia byť nejako učené. Niekedy stačí napísať si na papierik „aj keď chaos, aj tak to zvládnem“ alebo hocičo, čo žene pomôže.

Afirmácie môžu žene pomôcť zmierniť strach z pôrodu, tu vstupujú do hry aj rôzne kurzy hypnopôrodu a podobne. Ich organizátori sľubujú, že budúcej mamičke pomôžu nastaviť sa tak, aby dokázala potlačiť strach a lepšie ovládať telo. Hoci samotná myšlienka nie je zlá, treba si dať pozor na rôznych podvodníkov, ktorí sa len snažia zarobiť na nič netušiacich tehuľkách. Ideálne je poradiť sa s lekárom, eventuálne si niečo o danom kurze bližšie zistiť.

Myšlienkové mapy 

Rovnako môžu pomôcť vysporiadať sa so strasťami tehotenstva a strachu z blížiaceho sa pôrodu tzv. myšlienkové mapy či nástenky. V zásade na ne nepotrebuje žena nič špeciálne, stačí kus polystyrénu, kartónu alebo obyčajná nástenka z papiernictva, kde si ženy bude lepiť a ukladať okamihy, myšlienky, či postrehy, ktoré jej pomôžu zvládať stres.

Pomáha aj plánovanie a rôzne vízie, ktoré naplnia ženu šťastím, môžu slúžiť ako záchytné body, čo by budúca mamička chcela s bábätkom dosiahnuť. Presné pravidlá neexistujú, fantázii sa medze nekladú. Hlavne to ale netreba brať príliš vážne. Všetky ženy by chceli rodiť v termíne, bez anestézie a komplikácií, ale niekedy to nejde. Nástenka a myšlienková mapa je v takom prípade dobrý sluha, ale zlý pán.

Máte strach z pôrodu?
Prečítajte si tiež:

Máte strach z pôrodu?

Pôrodný plán

Na podobnom princípe funguje aj tzv. pôrodný plán. Žena si v ňom môže stanoviť, čo je ochotná podstúpiť a čo si, naopak, neželá. Ideálne je prejsť si ho s pôrodníkom, prípadne s niekým z personálu zariadenia, kde žena bude rodiť. Hoci sa po internete šíria rôzne fámy, ak sa situácia nekomplikuje, pôrodnica ho zvykne dodržať. To ale neznamená, že sa občas netreba prispôsobiť, v takom prípade by budúca mamička mala túto zmenu odobriť, výnimkou je akútne ohrozenie života mamičky aj bábätka.

Vyvarujte sa ultimatívnym plánom a diktátu. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: