Tehotenstvo a vnútromaternicové teliesko

Tehotenstvo a vnútromaternicové teliesko
23.1.2018 v kategórii Tehotenstvo, autor redakcia MAMA a ja, foto: istockphoto.com

Spoľahlivosť vnútromaternicového telieska nie je stopercentná, preto sa občas počas jeho používania môže vyskytnúť gravidita. Je nutné ho odstrániť, alebo práve naopak?

Vnútromaternicové teliesko (skrátene IUD) uprednostňuje ako formu  antikoncepcie mnoho žien, predovšetkým tie, ktoré si želajú spoľahlivú  ochranu pred otehotnením, ale nechcú či nemôžu užívať napr. hormonálnu  antikoncepciu. Nie je však stopercentne spoľahlivé.

Je nutné vnútromaternicové teliesko v tehotenstve odstrániť?

Ak si žena tehotenstvo želá, po otehotnení sa zvažuje prípadné odstránenie telieska – ale iba ak je viditeľné vlákno vnútromaternicového telieska, pretože jeho ponechanie v dutine maternice môže zapríčiniť rôzne komplikácie počas tehotenstva, napr. potrat – nie je to však absolútne pravidlo.  Ak sa podarí vnútromaternicové teliesko odstrániť, je nutné ženu ďalej pozorne sledovať počas celej gravidity.

vnutormaternicove teleisko

Ak vlákno nie je viditeľné a ultrazvukovým vyšetrením sa potvrdí prítomnosť telieska vo vnútri maternice, odporúča sa ho neodstraňovať. Jeho ponechanie v maternici totiž nezvyšuje výskyt vrodených vývojových chýb u plodu a ani nijako plod nepoškodzuje. Teliesko sa síce nachádza v maternici, ale mimo gestačného vaku, vnútri ktorého sa plod nachádza.

Keďže samotné odstránenie telieska môže v niektorých prípadoch poškodiť plodové vajce, v súčasnosti sa zvyčajne počas tehotenstva neodstraňuje, len je nutné ženu v rámci tehotenskej poradne sledovať mimoriadne pozorne. Keď sa však objavia príznaky potratu, musí sa maternica okamžite vyprázdniť.

Vyšetrenia v tehotenstve
Prečítajte si tiež:

Vyšetrenia v tehotenstve