Tehotenská cholestáza

Tehotenská cholestáza
14.4.2017 v kategórii Tehotenstvo, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Tento hrôzostrašne znejúci názov pozná ako diagnózu iba zlomok tehotných žien, pričom sa s ním stretnú skutočne len ojedinele, v poslednom trimestri tehotenstva.

Čo je tehotenská cholestáza

Ide o narušenie vylučovania žlče z pečene, ktoré naruší spracovanie tukov v tele gravidnej ženy. Prvým a často jediným príznakom je silné svrbenie, predovšetkým na dlaniach a chodidlách.

Objaviť sa môžu aj ďalšie príznaky (podobné ako pri žltačke) – tmavé sfarbenie moču, svetlejšia stolica, strata chuti do jedla, únava prerastajúca až do depresie, zriedkavo aj žltkasté sfarbenie očí a kože.

Ochorenie však matku v zásade neohrozuje – môžu jej len chýbať vitamíny rozpustné v tukoch, osobitne vitamín K, ktorý treba v prípade potreby podávať kvôli zrážanlivosti krvi.
Prečítajte si: 

Radí odborníčka: Zdravé stravovanie počas tehotenstva i dojčenia? 6 zásad pestrej stravy.

Omnoho viac je ohrozený plodhrozí predčasný pôrod alebo jeho úmrtie v maternici. Dáva sa to do súvislosti s narušením funkcie placenty, takže tehotné ženy s cholestázou sú v rámci preventívnych prehliadok viac pod drobnohľadom – sledujú sa laboratórne hodnoty pri rozbore krvi (krvný obraz, pečeňové testy a ďalšie), ultrazvukom sa sleduje funkčnosť placenty.

V prípade ohrozenia plodu je indikovaný termín pôrodu aj pred 40. týždňom gravidity.
Prečítajte si: Priveľa slín v tehotenstve? Toto pomôže!

Prečítajte si: Prenatálna komunikácia matky a dieťaťa