Poradňa KLUBU MAMA a ja: Prirodzený pôrod po cisárskom reze

Redakcia | 24. január 2023
Poradňa KLUBU MAMA a ja: Prirodzený pôrod po cisárskom reze

Je možný prirodzený pôrod po cisárskom reze?

Vaša otázka:

Pred štyrmi rokmi som rodila akútnym cisárskym rezom v 36tt., nemala som potom ňom, ani teraz žiadne komplikácie. Čakám druhé dieťa a uvažujem, či je možné pokúsiť sa rodiť prirodzene. Aký je Váš názor na vaginálny pôrod po jednej sekcii? Na čo sa mám pripraviť, sú nejaké kontraindikácie?

Prirodzený pôrod po cisárskom reze

Na vašu otázku odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

Prirodzený pôrod po cisárskom reze je odporúčaný odbornými spoločnosťami a v podstate jedinou kontraindikáciou je nesúhlas matky (samozrejme ak nepretrvávajú indikácie s predošlej tehotnosti, alebo všeobecné kontraindikácie prirodzeného pôrodu - napríklad vcestná placenta).
Na našej klinike, ak sa rozhodne pacientka rodiť prirodzene po cisárskom reze, v 80% bez problémov porodí a v 20% to skončí opakovaným cisárskym rezom.

V zahraničí sa % prirodzených pôrodov po cisárskom reze berie ako veľmi dôležitý ukazovateľ kvality práce pôrodnice. Nemusíte sa pripravovať na nič neobvyklé, pôrod sa vedie rovnako ako u inej rodičky, iba nie sú povolené niektoré lieky na vyvolávanie pôrodu. Epidurál je plne bezpečný.

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava. Máte aj vy problém, s ktorým potrebujete poradiť? Pošlite svoju otázku do poradne a naši odborníci sa vám budú snažiť pomôcť svojim názorom a odporúčaním.

PORAĎTE SA TU

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: