Obdobie šestonedelia: Problémy sprevádzajúce šestonedelie

Stanislava Mikolášová, pôrodná asistentka | 14. december 2016
šestonedelie problémy

O problémoch sprevádzajúcich obdobie šestonedelia. Viete, ktoré najčastejšie problémy sprevádzajú obdobie šestonedelia? Prečítajte si niekoľko tipov, ako sa čo najlepšie pripraviť na toto jedinečné obdobie v živote ženy.

Problémy sprevádzajúce obdobie šestonedelia

Popôrodná bolesť

Väčšina času v tehotenstve sa sústreďuje na prípravu na pôrod a zvládanie bolesti počas neho. Možno vás prekvapí fakt, že ani s popôrodnou bolesťou sa nie je až také jednoduché vysporiadať.

Ubolené svalstvo po pôrode

Pripravte sa na to, že vás bude bolieť celé telo. Možno vás to mierne šokuje, ak ste predpokladali, že vás budú bolieť len niektoré jeho časti, ako napríklad zadná časť tela.

Prečo vás tiež bolia nohy, ruky a chrbát?

Keď ste si niekoľkokrát prečítali, že pôrod je maratón, nebol to vtip. Bolesť môžete pociťovať aj v oblasti bokov, ak ste mali dlhodobejšie vyložené nohy na opierkach.

Na zmiernenie bolesti tela môžete využiť:

  • teplú sprchu,
  • nahriate vrecúška s ryžou,
  • jemnú masáž alebo iné techniky, ktoré vám pomôžu dosiahnuť optimálne pohodlie.
  • nenáročný strečing a mierny rozcvičujúci pohyb

Ak je bolesť veľmi neznesiteľná, oznámte to svojmu lekárovi alebo pôrodnej asistentke, oni vám odporučia vhodné prípravky.

Bolesť v oblasti genitálií

Celá táto oblasť sa najviac podieľa na pôrode dieťatka. Počas pôrodu je doširoka roztiahnutá, aby dieťatko plynulo prešlo na svet. Táto časť je po pôrode najcitlivejšia,  tkanivá sú opuchnuté a bolestivé. Bolesť je silnejšia, ak bolo potrebné narušené tkanivá po pôrode zašiť, alebo pôrod prebehol pomocou pôrodníckych klieští, alebo vákuum extraktora.

Čo pomôže pri bolesti gentálií?

  • Chladné obklady hneď po pôrode môžu bolesť čiastočne znížiť.
  • Môžete tiež vyskúšať sedací kúpeľ, prípadne s pridaním liečivých byliniek podporujúcich hojenie rán.
  • Ak dávate prednosť liekom, poraďte sa s lekárom o vhodnom prípravku v tomto období.

Ako si pripraviť domáci sedací kúpeľ?

Do väčšieho lavóra napustíte vodu približne telesnej teploty, pridáte vlažný odvar z byliniek (napr. repík) a sadnete si doň na 5 – 7 minút. Opakujte 2-krát denne.

Bolesť hlavy po pôrode

Bolesť hlavy sa môže vyskytnúť v dôsledku zmeny hladiny hormónov, alebo môže byť príčinou nežiaduci účinok epidurálnej analgézie. Dostatočný odpočinok a relaxácia vám  pomôžu pri prvom type bolesti.

Silné až oslepujúce bolesti hlavy po podaní epidurálnej analgézie si vyžadujú hospitalizáciu, polohu na chrbte v pokoji počas niekoľkých dní a príslušnú medikáciu.

Hemoroidy ako dôsledok pôrodu

Hemoroidy sú ľudovo nazývané aj „zlatá žila“. Po pôrode sa vyskytujú bežne a sú spôsobené vysokým tlakom v panve počas pôrodu. Ide vlastne o vychýlenie časti sliznice hrubého čreva v oblasti rekta.

Hemoroidy sú často sprevádzané nepríjemnými pocitmi (svrbenie, pálenie) a zvýšenou citlivosťou. Vhodnou starostlivosťou sa dá dosiahnuť, že sa čoskoro stratia, preto sa nehanbite a poraďte sa so svojím lekárom o vhodnom postupe.

Bolesť v poprsí v súvislosti s tvorbou materského mlieka

Keď sa vám začne tvoriť materské mlieko, vaše prsia budú plné, teplé a citlivé. Môžete počítať aj s mierne zvýšenou telesnou teplotou. Táto bolesť nemusí postihnúť každú mamičku, ale pre tie, ktoré sa s ňou stretnú, je časté dojčenie najlepším receptom na jej odstránenie.

Prečítajte si aj: Aké budú moje prsia po ukončení dojčenia?

Ak sa nechystáte, či z nejakých príčin nemôžete dojčiť – tesná podprsenka a žiadna stimulácia je najrýchlejší spôsob, ako prekonať toto obdobie. Dojčiace mamičky môžu tiež vyskúšať teplé obklady, suché alebo mokré.

 Náš tip: Napustite do detskej jednorazovej plienky najteplejšiu vodu, akú vydržíte, a priložte si ju na prsník.

Odstriekavanie nie je vhodné, pretože stimuluje telo k tvorbe ďalšieho mlieka, čo celú situáciu len zhoršuje. (ak musíte mlieko kvôli plným prsiam odstriekať, vždy len nutnú časť.) Prikladajte si bábätko vtedy, keď to ono samé vyžaduje, vaše telo si rýchlo začne regulovať množstvo mlieka podľa neho (za cca 10 dní).

Prečítajte si aj:  Ako správne odstriekavať či odsávať materské mlieko?

Lochie (očistky) sú dôležitou súčasťou šestonedelia

Ide o výtok z rodidiel po pôrode, ktorý môže trvať 14 dní až 6 týždňov. Počas tohto obdobia mení svoju farbu a napokon vymizne. Počas tohto času nepoužívajte tampóny, aby ste predišli infekcii.

Ak by ste zaznamenali silný, nepríjemný zápach tohto výtoku, alebo by ste zistili výrazné krvácanie z rodidiel počas šestonedelia, okamžite kontaktujte svojho gynekológa. Dojčenie napomáha skráteniu času odchodu lochií.

Baby blues...alebo popôrodná depresia

Baby blues neznamená popôrodnú depresiu, len v niektorých málo prípadoch môže prejsť do popôrodnej depresie. Väčšina žien Baby blues zažije.

Obyčajne prichádza 3 – 5 dní po pôrode, trvá 7 – 10 dní a nastáva v dôsledku hormonálnych zmien vo vašom tele a nástupom laktácie.

Môžete sa cítiť trocha smutná, plačlivá, vaša nálada môže výrazne kolísať. Únava a vyčerpanosť môžu viesť k pocitom bezmocnosti.

Prečítajte si aj: Baby blues alebo popôrodná depresia

Ako si poradiť s „Baby blues“?

Ak budete naň pripravená a po pôrode zaznamenáte uvedené príznaky, môžete si pomôcť nasledovnými bodmi:

  • ODPOČINOK: Únava tento stav len zhoršuje. Neváhajte si ľahnúť aj cez deň.
  • DOSTATOČNÁ VÝŽIVA: Doprajte si pravidelnú stravu 5-krát za deň. Jedzte veľa ovocia a zeleniny. Hlavne „nepozobkávajte“ keksíky a podobne...
  • POHYB: Dajte si pauzu a vyberte sa na krátku prechádzku na čerstvom vzduchu.
  • POKOJ: Nestresujte sa zbytočnosťami a sústreďte sa len na dôležité veci, na seba a na dieťatko. Doprajte si chvíľku pokoja, zavrite si oči, voľne dýchajte...
  • ROZHOVOR: Diskutujte o svojich problémoch a pocitoch s rodinou a blízkymi priateľmi.

Menštruácia počas šestonedelia

Nástup menštruácie po pôrode je individuálny, spravidla 8 až 16 týždňov po pôrode. Niektoré ženy, ak dojčia, nemajú menštruáciu aj rok.


Nezabudnite si však rozmyslieť, pre aký druh antikoncepcie sa rozhodnete po pôrode. Pamätajte si, že ovulácia predchádza menštruácii, takže použite vhodný spôsob antikoncepcie, aj keď sa rozhodnete mať pohlavný styk s partnerom pred nástupom prvej menštruácie po pôrode. Dojčenie nie je spoľahlivý spôsob antikoncepcie.

Prečítajte si aj: Menštruačný cyklus po pôrode

Počas raného šestonedelia v nemocnici

Väčšiu časť raného šestonedelia strávite v nemocnici. V dnes už dosť rozšírenom systéme rooming-in (tzv. režim matka + dieťa spolu na izbe) sa budete môcť naplno tešiť zo svojho bábätka a zoznamovať ho s okolitým svetom. Ak budete po pôrode príliš vyčerpaná, môžete svojho drobčeka zveriť do starostlivosti partnerovi alebo novorodeneckým sestrám.

Po prevoze z pôrodnej sály vás uložia na oddelení šestonedelia do čisto prezlečenej postele. Poskytnú vám čistú nočnú košeľu s rozopínaním vpredu (môžete použiť aj svoju, ak sa v nej budete cítiť lepšie), ktorá je vhodná pre dojčenie. Nemusíte si ju prevliekať cez hlavu, tým sa znižuje riziko infekcie bradaviek.

Pôrodná asistentka bude váš stav v pravidelných intervaloch kontrolovať. Vrchol maternice (fundus), krvný tlak, pulz, telesnú teplotu a intenzitu krvácania. Bude sa tiež informovať o tom, či ste močili a v nasledujúcich dňoch aj o vylúčení stolice.

Poučí vás o potrebe častého sprchovania, hlavne po močení a stolici, o zvýšenej hygiene, hlavne rúk, o infekčnosti očistkov a častej výmene hygienických vložiek.

Do šiestich hodín po pôrode vám pôrodná asistentka pomôže vstať z postele a prejsť do sprchy, pomôže vám s výmenou bielizne. Skorý pohyb a vstávanie sú prevenciou tromboembolických problémov (vzniku zrazenín v cievnom systéme), napomáha vyprázdňovaniu močového mechúra a čriev a tiež rýchlejšiemu sťahovaniu maternice.

Neskôr vás pôrodná asistentka zoznámi s priestormi a organizáciou na oddelení. Počas týchto dní vám tiež pomôže pri zvládaní dojčenia a starostlivosti o vaše dieťatko (kúpanie, prebaľovanie, nosenie...) v spolupráci s detskými sestrami. Ak budete mať nejaké otázky, či pochybnosti o niečom, neváhajte sa ich opýtať.

Lekár pri každodennej vizite skontroluje váš celkový stav, ako sa zotavujete po pôrode, hojenie rán a množstvo očistkov, výšku vrchu maternice (fundus) a v neposlednom rade aj prsia a tvorbu materského mlieka.

Počas tohto obdobia môžete prijímať návštevy, ale vo vlastnom záujme ich radšej zredukujte na najbližších príbuzných. Neustále vyzváňanie telefónu vám neumožní si tieto jedinečné chvíle vychutnať naplno, preto si mobilný telefón vypnite a použite ho len v nutných prípadoch.

Prepustenie z nemocnice domov je zvyčajne na 5. – 6. deň, po operačnom pôrode na 8. – 10. deň. Doba pobytu na oddelení šestonedelia tiež závisí od stavu dieťatka.

Obdobie šestonedelia v pohodlí domova

Konečne doma. Všetci spolu ako rodinka. Prvé dni budú plné radosti a nadšenia, neustáleho pozorovania drobčeka a organizovania si času tak, aby ho bolo čo najviac preňho. Keď vás prepustia domov, nebuďte príliš aktívna a zotrvávajte hlavne v posteli.

Prvý týždeň by ste mali čo najviac odpočívať, vstrebať všetky tie silné zážitky, zotaviť sa psychicky aj fyzicky. Dôležité je, aby sa vám dostatočne rozvinula laktácia (tvorba materského mlieka). Využite tento čas oddychu ležaním v posteli v mäkkom župane a teplých ponožkách, pretože je pred vami obdobie, kedy vám tak skoro takéto „leňošenie“ nehrozí.

Prečítajte si aj: Máte málo mliečka? Prečítajte si 15 rád laktačnej poradkyne!

Starostlivosť o bábätko, o seba, o domácnosť, o partnera sú úlohy, ktoré vás čakajú. Prenechajte teda radšej všetky ostatné povinnosti aspoň na chvíľu na partnera, mamu, svokru či iných príbuzných. Nenechajte si tieto chvíle ujsť, budete na ne s radosťou spomínať.

Kedysi bolo šestonedelie pre ženy ich jediná dovolenka v živote. Možno preto sa viac v minulosti dbalo na to, aby ženu nikto zbytočne nerušil. Mamička bola uložená oddelene a skúsené ženy za ňou chodili s radami a najlepším jedlom.

Aj dnes prichádzajú do mladých rodín návštevy, nosia darčeky pre bábätko a mladá mamička ich hostí dobrým jedlom. Jediné šťastie, že tieto návštevy sú zvyčajne až niekoľko týždňov po pôrode.

Zato pre oteckov vznikla niekde nová tradícia. Kým manželka leží v pôrodnici, susedky preňho vyvárajú najrôznejšie dobroty. Otecko dostáva to, čo kedysi patrilo čerstvej mamičke.

Takže, milí oteckovia, vašou úlohou bude zastúpiť svoju partnerku počas prvých týždňov a viesť domácnosť, k čomu neodmysliteľne patrí upratovanie, pranie, žehlenie, nakupovanie, starostlivosť o staršie deti a návštevy plus vybavovanie na úradoch.

Toto je úloha muža v šestonedelí. Samozrejme, nie v každej domácnosti je to možné, preto môžete požiadať o pomoc staré mamy, dobrú priateľku či susedku, alebo si môžete zabezpečiť platenú pomoc.

Pri svojom zotavovaní aj naďalej dbajte na dodržiavanie hygieny. Dôležitá je starostlivosť o prsia, najmä udržiavanie bradaviek v čistote, aby ste predišli infekcii. Dbajte na čistotu bielizne a pravidelné vetranie.

Nezabudnite na vhodnú výživu pre dojčiace mamičky, ktorá by mala obsahovať veľa bielkovín, minerálov a vitamínov. Mala by byť  striedma a ľahko stráviteľná. Určite by nemala byť korenistá, príliš kyslá, alebo spôsobujúca plynatosť. Konzumujte veľa ovocia a zeleniny, cestoviny, chudé mäso a mliečne výrobky. Nepreháňajte to so sladkosťami, tučnými jedlami.

Prečítajte si aj:

Radí odborníčka: Zdravé stravovanie počas tehotenstva i dojčenia? 6 zásad pestrej stravy.

Počas dňa prijímajte dostatok tekutín. Nikotín, alkohol, drogy a lieky prechádzajú do mlieka. Prvým trom sa zďaleka vyhýbajte a ak užívate nejaké lieky, poraďte sa o nich so svojím lekárom, či je možné ich užívať aj naďalej počas dojčenia.

 Niekoľko tipov, ako sa pripraviť na šestonedelie:

  • Urobte si zoznam vecí, ktoré budete musieť urobiť po pôrode: domácnosť, úrady, nákupy...
  • Ak máte staršie deti, napíšte si do kalendára ich týždenný program, rozvrh hodín, kedy končia školu poobede, kedy v týždni majú záujmové krúžky, športové tréningy a podobne. Veľmi vám to pomôže, budete sa popri všetkých starostiach v domácnosti vedieť lepšie orientovať.
  • Kým všetci vravia, že všetko pôjde, ako má, mnohé z nás už vedia, že sa to ľahko hovorí a ťažšie realizuje. Sadnite si s partnerom a ešte pred pôrodom podiskutujte o potenciálnych zmenách a alternatívach k vašim rozhodnutiam a predsavzatiam.
  • Ak vám niekto z príbuzných alebo priateľov ponúkol pomoc, dohodnite sa s ním, kedy by mohol prísť a s čím konkrétne by vám mohol pomôcť. Varenie (povedzte mu o preferenciách v jedálničku), upratovanie, pomoc so staršími deťmi atď.
  • Zásobte sa! Vopred si kúpte viacero balení niektorých vecí, ako zubnú pastu, toaletný papier, plienky... Takto si zaistíte aspoň niečo na tých prvých pár týždňov, kedy budete úplne zamestnaná vaším drobčekom. (Niektoré multibalenia vás vyjdú dokonca lacnejšie.)
  • Tiež si môžete vopred pripraviť aj nejaké zásoby jedla (sterilizovať alebo zamraziť), aby ste v „núdzových“ situáciách nehladovali.
  • Návštevy môžu byť zábavné, ale zároveň veľmi vyčerpávajúce. Nebojte sa na pár dní zapnúť odkazovač s krátkym odkazom, kedy začnete návštevy prijímať.

Keď je už všetko pripravené a oznámené, môžete sa tešiť na nádherné chvíle s vaším malým pokladom. Užívajte si svojich maličkých. Veľa šťastia!

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: