Môže za spontánny potrat interrupcia?

Môže za spontánny potrat interrupcia?
14.11.2016 v kategórii Tehotenstvo, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Môže súvisieť spontánny potrat s interrupciou z minulosti?

Vaša otázka:
Pred tromi rokmi som z osobných príčin musela podstúpiť interrupciu. Pred polrokom som s priateľom plánovane otehotnela, ale žiaľ, v 6. týždni nasledoval spontánny potrat. Do akej miery to môže mať súvis  s predošlou interrupciou? 

Umelé prerušenie tehotenstva (interrupcia) môže súvisieť s potratom, ale...

Interrupcia je lekársky výkon, ktorý môže mať negatívny vplyv na zdravotný stav ženy. Ak nebudeme spomínať možné komplikácie pri samotnom výkone, tak z neskorších následkov interrupcie sa najčastejšie stretávame s poškodením vajíčkovodov, ako dôsledok zápalu vzniknutého v súvislosti s výkonom.

Ak sú poškodené oba vajíčkovody, tak žena už viac nemôže spontánne otehotnieť a jediná možnosť je mimotelové oplodnenie (IVF). Pri interupcii, najmä ak sa robí v neskorších štádiach tehotenstva, môže dôjsť k poškodeniu väzivového aparátu krčka maternice.

Krček tak prestane plniť svoju funkciu akéhosi uzáveru, výsledkom je, že sa začne predčasne otvárať a žena potratí alebo predčasne porodí. Tento typ potratov sa vyskytuje v neskorších štádiách tehotenstva (po 11. – 12. týždni).

Vo vašom prípade, ak potrat nastal v 6. týždni a bol sprevádzaný krvácaním alebo došlo k odumretiu plodu, nepredpokladám súvislosť s predchádzajúcou interrupciou.