Je v poriadku, ak si dám nealko pivo a som tehotná?

Redakcia | 28. október 2021
Je v poriadku, ak si dám nealko pivo a som tehotná?

Počas tehotenstva môžu tehuľku „prepadnúť“ rôzne chute – napríklad aj na pivo. V takom prípade sa zdá ako optimálne riešenie nealkoholické pivo. Ale je to ozaj tak?

Pivo je alkoholický nápoj a odstrániť z neho alkohol je pomerne náročné. Nealkoholické pivo pritom nemusí byť doslova nealko – bežne obsahuje okolo 0,5 % alkoholu, čo síce nie je veľa, ale plod je aj proti takémuto množstvu bezbranný a nedokáže sa s ním vyrovnať.

Alkohol totiž pôsobí na mozgové bunky ako jed, a to aj v malom množstve. (Okrem toho odborníci upozorňujú aj na riziko, že skutočné množstvo alkoholu v nápoji môže byť vyššie, než je uvedené na obale.)

Škodlivé CO2 a tehotné

Je pravda, že nedávno sa na trh dostalo nealko s deklarovaným nulovým obsahom alkoholu, čiže alkohol by v tomto prípade nemal dieťatko ohrozovať. No ďalšou vecou, ktorá môže tehuľke škodiť, je obsah CO2 (oxidu uhličitého) v ňom – žena môže mať problém s pálením záhy, trávením či s plynatosťou.

Taktiež si treba skontrolovať, čím sú nealkoholické pivá ochutené  – nie vždy musí ísť o výlučne prírodné prísady. Takže, ak pivo, tak len s nulovým obsahom alkoholu, bez umelých prísad a len vtedy, ak tehotnej žene nespôsobuje tráviace ťažkosti.
Radšej si ho však nechajte na obdobie, keď už bude bábätko na svete (pozor však na jeho pitie popri dojčení!). A nezabúdajte, že pivo je okrem iného aj pomerne kalorické...

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: