Ani kvapku alkoholu! Ohrozujete dieťa

Ani kvapku alkoholu! Ohrozujete dieťa
9.9.2019 v kategórii Tehotenstvo, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Presne 9. 9. 1999 sa konal prvý Medzinárodný deň povedomia o fetálnom alkoholovom syndróme (FAS). Odvtedy si ho každoročne opätovne pripomíname.

Číslo 9 má symbolický význam, pripomína, že každá žena by sa mala počas celých deviatich mesiacov tehotenstva zdržiavať alkoholu.

Fetálny alkoholový syndróm
Prečítajte si tiež:

Fetálny alkoholový syndróm 

Na alkohol v tehotenstve zabudnite

Pitie alkoholu počas tehotenstva má vážne následky na zdravie ženy i plodu. Môže spôsobiť fyzické i mentálne poruchy vývoja u ešte nenarodeného bábätka, ktoré si so sebou ponesie po celý život.  Zvyšujte tiež riziko potratu, predčasného pôrodu a syndrómu náhleho úmrtia dojčiat (SIDS).

Prečo pijú ženy alkohol počas tehotenstva?

  • netušia, že sú tehotné, veľa tehotenstiev je neplánovaných, väčšina žien však po zistení, že čakajú dieťa, alkohol prestane piť
  • nevedia o rozsahu poškodení, ktoré môže spôsobiť alkohol plodu, alebo riziká podceňujú, pretože poznajú ženy, ktoré v tehotenstve pili a majú zdravé deti
  • užívanie alkoholu je v ich sociálnej skupine normou a jeho odmietanie môže byť obťažné
  • pitím sa snažia zvládnuť náročné životné situácie -  násilie, depresívne stavy, zlú existenčnú situáciu

Je dobré vedieť že:

  • neexistuje bezpečný čas, typ a ani množstvo alkoholu, ktoré by mohla žena vypiť počas tehotenstva
  • pitie alkoholu v tehotenstve môže viesť k poškodeniu dieťaťa, čím viac pijete, tým je riziko vyššie
    (Zdroj: UVZSR)

FAS

Deti, ktoré sa narodia s FAS, môžu mať mnohé viditeľné i menej viditeľné symptómy, napr. oneskorený vývin, zdeformované (jemne alebo do veľkej miery) časti tváre, častejšie sa u nich vyskytujú poruchy učenia a správania sa, vyšší je výskyt srdcových ochorení, porúch centrálnej nervovej sústavy a duševných porúch.  

Ak sa pýtate, či tehotné teda nemôžu ani kvapku či aspoň pohár vína, odpoveď odborníkov je jasná: nie je známe žiadne bezpečné množstvo alkoholu, ktoré sa môže počas tehotenstva konzumovať.

TABU téma: ALKOHOL v tehotenstve
Prečítajte si tiež:

TABU téma: ALKOHOL v tehotenstve