Ani kvapku alkoholu! Ohrozujete dieťa
Presne 9. 9. 1999 sa konal prvý Medzinárodný deň povedomia o fetálnom alkoholovom syndróme (FAS). Odvtedy si ho každoročne opätovne pripomíname.
Číslo 9 má symbolický význam, pripomína, že každá žena by sa mala počas celých deviatich mesiacov tehotenstva zdržiavať alkoholu.
Fetálny alkoholový syndróm
Na alkohol v tehotenstve zabudnite
Pitie alkoholu počas tehotenstva má vážne následky na zdravie ženy i plodu. Môže spôsobiť fyzické i mentálne poruchy vývoja u ešte nenarodeného bábätka, ktoré si so sebou ponesie po celý život. Zvyšujte tiež riziko potratu, predčasného pôrodu a syndrómu náhleho úmrtia dojčiat (SIDS).
Prečo pijú ženy alkohol počas tehotenstva?
- netušia, že sú tehotné, veľa tehotenstiev je neplánovaných, väčšina žien však po zistení, že čakajú dieťa, alkohol prestane piť
- nevedia o rozsahu poškodení, ktoré môže spôsobiť alkohol plodu, alebo riziká podceňujú, pretože poznajú ženy, ktoré v tehotenstve pili a majú zdravé deti
- užívanie alkoholu je v ich sociálnej skupine normou a jeho odmietanie môže byť obťažné
- pitím sa snažia zvládnuť náročné životné situácie - násilie, depresívne stavy, zlú existenčnú situáciu
Je dobré vedieť že:
- neexistuje bezpečný čas, typ a ani množstvo alkoholu, ktoré by mohla žena vypiť počas tehotenstva
- pitie alkoholu v tehotenstve môže viesť k poškodeniu dieťaťa, čím viac pijete, tým je riziko vyššie
(Zdroj: UVZSR)
FAS
Deti, ktoré sa narodia s FAS, môžu mať mnohé viditeľné i menej viditeľné symptómy, napr. oneskorený vývin, zdeformované (jemne alebo do veľkej miery) časti tváre, častejšie sa u nich vyskytujú poruchy učenia a správania sa, vyšší je výskyt srdcových ochorení, porúch centrálnej nervovej sústavy a duševných porúch.
Ak sa pýtate, či tehotné teda nemôžu ani kvapku či aspoň pohár vína, odpoveď odborníkov je jasná: nie je známe žiadne bezpečné množstvo alkoholu, ktoré sa môže počas tehotenstva konzumovať.