Je amniocentéza rizikom?

amniocentéza, odber plodovej vody
2.5.2018 v kategórii Tehotenstvo, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Môžem odmietnuť amniocentézu? Mám 41 rokov a čakám tretie dieťa..

Dve deti mám zdravé, aj tehotenstvo som pri nich mala relatívne bezproblémové. Teraz to akosi znášam oveľa horšie a viac sa pri každom vyšetrení stresujem.

Je pravda, že pri amniocentéze hrozí predčasný pôrod? Ako prebieha vyšetrenie? Je bolestivé, a koľko sa čaká na výsledky?

V súčasnej dobe už samotný vek nie je indikáciou na amniocentézu, pretože vek je súčasťou skríningových testov a ak je test negatívny, tak sa v tom počíta aj vek rodičky.

Vy môžete odmietnuť akýkoľvek výkon, samozrejme, aj amniocentézu. Správne by to malo byť tak, že vás lekár poučí o rizikách a vy sama o odber plodovej vody požiadate. V súčasnej dobe existujú aj testy z krvi, ktoré ešte spresnia nález pri skríningu. Tieto testy však nehradí poisťovňa.

Asi 1 dieťa na 200 amniocentéz sa v dôsledku výkonu potratí, preto by mal byť výkon prísne indikovaný. Vyšetrenie nie je bolestivé, respektíve, bolestivosťou pripomína injekciu do svalu. Existuje možnosť rýchleho vyšetrenia, ktoré je hotové do 24 hodín, na definitívne výsledky sa čaká 14 dní.