Cisársky rez – spinál alebo narkóza?

Cisársky rez – spinál alebo narkóza?
30.8.2017 v kategórii Tehotenstvo, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Sekcia alebo cisársky rez je operácia, pri ktorej sa rodí bábätko po otvorení brušnej dutiny a narezaní maternice.

Cisársky rez – kedy a prečo?

Táto operácia sa využíva najmä vtedy, ak podmienky bránia normálnemu vedeniu pôrodu, a to buď zo strany matky, bábätka, alebo oboch.

Prečítajte si: Cisársky rez - sekcia: horizontálne alebo vertikálne?

"Spinálka" či klasická anestéza?

Vďaka pokročilej technológii možno dnes zvoliť, či bude anestéza urobená celkovo (klasická anestéza) alebo tzv. spinálkou, kedy sa podá anestetikum do epidurálneho priestoru, čím dôjde k znecitliveniu časti tela, na ktorej sa bude operovať, no žena ostáva počas operácie pri plnom vedomí.

Vybrali by ste si cisársky rez?

Výhody spinálnej anestézy

Výhody epidurálu sú nesporné, najmä ak je zavedená cievka, pretože hĺbka anestézie sa dá modulovať podľa potreby, a zároveň je možné komunikovať aj s rodičkou. Stojí za to spomenúť, že matka v tomto prípade môže vidieť bábätko na krátky okamih ihneď po operácii. Ak to okolnosti povoľujú, je možné túto cievku ponechať a tlmiť ňou bolesti aj po operácii.

Táto možnosť je však nepoužiteľná, ak dôjde k situácii, kedy je nevyhnutné urobiť operáciu čo najskôr. Istým spôsobom je to však z hľadiska tehuľkinej psychiky lepšie, pretože budúca mamička operáciu „prespí“ a netrápi sa zbytočne dôvodmi, ktoré si vynútili akútny operačný zákrok. Po prebratí z narkózy a ošetrení sa mamička môže naplno venovať tomu pozitívnemu, čo malý človiečik do života prináša.

Nebojte sa pôrodu - 1. časť