9 rád, ktoré vám pomôžu pri výbere pôrodnice

PhDr. Drahomíra Korpová | 14. marec 2022
Výber pôrodnice

Už nemusíte ako kedysi poslušne prísť do najbližšej pôrodnice, môžete si vybrať. A to, že priestory i atmosféra pri pôrode môžu výrazne ovplyvniť vaše prežívanie i samotný priebeh pôrodu, písať ani nemusíme. Preto vyberajte dôkladne.

Nebojte sa pýtať. Pobyt v pôrodnici – za optimálnych podmienok – trvá iba pár dní, ale pre mnohé ženy je to často jediná hospitalizácia v živote. Je dôležité, aby ste si vy i zdravotnícky personál, ktorý vám bude pri pôrode nápomocný, rozumeli. Prvé dni po pôrode sú nesmierne dôležité aj pre spustenie dojčenia a ovplyvňujú fyzické zotavovanie i psychické nastavenie čerstvých mamičiek. To všetko sa následne odzrkadlí aj neskôr – v domácom prostredí.

Prinášame vám niekoľko bodov, ktoré vám môžu pomôcť pri výbere tej správnej pôrodnice pre vás.

1. Zabezpečenie pôrodnice personálom

– skúsenosť a zručnosť personálu, možnosť výberu vlastnej pôrodnej asistentky, pôrodníka

2. Vybavenie pôrodnice

– vybavenie pôrodných boxov/sál z pohľadu komfortu a potrieb rodiacej ženy (toaleta, sprcha, fitlopta, karimatka, kreslo, pohovka, hudba, tlmené svetlo, rebriny),  zabezpečenie zdravotnej starostlivosti o ženu aj dieťa (napr. neonatálna jednotka intenzívnej starostlivosti, samostatný pôrodný box, vybavenie izby pre prvú dobu pôrodnú), ale  aj z hľadiska zabezpečenia pohodlia po pôrode – nadštandardná starostlivosť, hotelové služby...

3. Preferencie pôrodnice pri pôrode 

- postupy pri I. a II. dobe pôrodnej a schopnosť pôrodnice akceptovať pôrodný plán rodičky (napr. ako pôrodnica pristupuje k podaniu oxytocínu, tlmeniu bolesti počas pôrodu, nástrihu hrádze, prepichnutiu plodového obalu, k podaniu klystíru...)

4. Podporuje pôrodnica prirodzený pôrod a voľbu polohy počas I. a II. doby pôrodnej alebo cisársky rez?

5. Aké má rodička možnosti v prípade ukončenia pôrodu cisárskym rezom (spinálnu, úplnú anestéziu)?

6. Podporuje nemocnica bonding a skin to skin?

Funguje v pôrodnici rooming-in a ako je zabezpečená starostlivosť o novorodenca – personál, vybavenie neonatologického oddelenia?

7. Umožňuje prítomnosť otca alebo inej blízkej osoby pri pôrode?

- za aký poplatok a za akých podmienok?

8. Aká je podpora dojčenia?

- je prítomná laktačná poradkyňa v nemocnici, ktorá vám pomáha a radí pri dojčení alebo je neprítomná?

9. V neposlednom rade je dôležitá komunikácia a informovanosť rodičky už počas pravidelných návštev v poradni.

Najdôležitejšie je, aby ste sa oboznámili so všetkými možnosťami a aby ste sa cítili bezpečne v pôrodnici, ktorú ste si zvolili. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: