5 výhod, ak máte dieta vo vyššom veku

Marika Koscelníková | 6. jún 2023
5 výhod, ak máte dieta vo vyššom veku

Biologické hodiny tikajú, počet vajíčok sa vekom znižuje, tehotenstvo po 35 je rizikovejšie - toto všetko vieme. Málokedy sa hovorí o výhodách, ak ste „staršia rodička“. Ale výchova detí vo vyššom veku má svoje výhody.

Výhody, ak máte dieta vo vyššom veku

Na rodičovstvo ste emocionálne pripravená  

Absolútne. Viete, čo s čím a ste zorientovaná aj vďaka kamarátkam, ktoré už deti majú. Dieťatko chcete a tešíte sa na neho. Výskumy (výskumy) to potvrdzujú, staršie rodičky pociťujú po narodení detí menej stresu a viac spokojnosti a radosti ako ich mladšie kolegyne a táto eufória u nich trvá dlhšie. 

V štúdii publikovanej v časopise European Journal of Development holandskí vedci skúmali psychosociálny vývoj dvoch skupín detí vo veku 7, 11 a 15 rokov. Jedna skupina sa narodila starším mamám a druhá sa narodila mladším. Keď analyzovali ich psychosociálny vývoj, boli prekvapení, keď zistili, že staršie mamy menej často nadávajú alebo používajú fyzické tresty (štúdia).

Celkovo boli deti starších mamičiek lepšie vychované, dobre socializované a emocionálne zdravšie aj v tínedžerkom veku. Inými slovami, zdá sa, že uvoľnenejšie rodičovské správanie starších mamičiek sa týmto deťom vyplatilo.

Vo vyššom veku ste finančne stabilnejšia

Ak čakáte dieťa vo vyššom veku je pravdepodobné, že už máte nejakú materiálnu istotu a rozbehnutú kariéru. Našetrené financie znižujú stres a obavy, ktoré trápia mnohé mladé rodiny -  ako zabezpečia deťom vhodné podmienky. 

Štúdie ukazujú, že deti starších matiek zostávajú vo vzdelávacom systéme dlhšie, dosahujú lepšie výsledky v štandardizovaných testoch a majú väčšiu pravdepodobnosť, že pôjdu na vysokú školu ako ich rovesníci narodení mladým mamám. Úzko to súvisí so sociálno-ekonomickým stavom rodiny, do ktorej sa narodili.

Mať dieťa po 35 rokoch môže zvýšiť výkon vášho mozgu

Mať deti v neskoršom veku znamená, že sa musíte neustále učiť nové veci a orientovať sa napríklad aj v technologických  trendoch, aby ste držali krok s dieťaťom. Štúdia (štúdia) publikovaná v časopise Journal of the American Geriatrics Society testovala 830 žien v strednom veku, aby zistila, či existuje súvislosť medzi pôrodom v neskoršom veku a výkonom mozgu. Vedci zistili, že tie, ktoré mali dieťa po 35. roku života, mali po menopauze pohotovejšie reakcie a lepšiu verbálnu pamäť. 

Menej zranení 

Cieľom rodičov v akomkoľvek veku je chrániť svoje deti čo najlepšie. Viete o tom, že riziko neúmyselného poranenia dieťaťa, ktoré si vyžaduje lekársku starostlivosť, klesá so zvyšujúcim sa vekom matky? Pravdepodobne preto, že starší rodičia si viac uvedomujú nebezpečenstvá a/alebo sú lepšie pripravení sa pred nimi chrániť.

5 výhod, ak máte dieťa vo vyššom veku

Môžete žiť dlhšie

Prevláda mýtus, že mať deti v neskoršom veku buď znamená, že nebudete mať energiu držať krok s malými deťmi, alebo ešte horšie, že nebudete nablízku pri ich dôležitých životných udalostiach, ako je svadba alebo narodenie vnúčat. 

V skutočnosti štúdia (štúdia) zistila, že ženy, ktoré majú deti po 33. roku života, mali dvakrát vyššiu pravdepodobnosť, že sa dožijú 95. roku v porovnaní so ženami, ktoré mali posledné dieťa pred 30. rokom života. A to stojí za zváženie!

Takže, milé mamy, nebojte sa termínu "staršia rodička", ktorý budete počuť pravdepodobne z úst lekárov. Budete svojmu dieťaťu skvelou mamou! 

Zdroj: www.parents.com

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: