Deti zo skúmavky neexistujú

Redakcia | 22. september 2023
Deti zo skúmavky neexistujú

Každý, kto chtiac či nechtiac surfoval na internete a hľadal praktické informácie o umelom oplodnení, narazil na termín „deti zo skúmavky“. Mimochodom, v slovenskom jazyku je praktických informácií ešte stále zúfalo málo, väčšinou sa jedná o zdravotnícky popis z pera lekára, ktorému človek bez bazálnej znalosti latinčiny či aspoň základného medicínskemu prehľadu ťažko rozumie...

V dnešnej dobe, keď sa medicína a veda neustále vyvíjajú, existuje mnoho možností, ako pomôcť párom, ktoré majú problémy s prirodzeným oplodnením. Jednou z najpopulárnejších metód je asistovaná reprodukcia, známa aj ako umelé oplodnenie. Aj keď sa často hovorí o "deťoch zo skúmavky", tento termín je v skutočnosti nepresný a môže byť mätúci. Poďme sa teda pozrieť, čo toto oplodnenie skutočne znamená a ako by sme to mali vysvetliť deťom, keď sa nás spýtajú.

 

 

Ako prebieha umelé oplodnenie? 

Umelé oplodnenie je celkový termín, ktorý zahŕňa niekoľko rôznych techník asistovanej reprodukcie. Najznámejšia z nich je IVF, čo znamená in vitro fertilizácia.

Počas tohto procesu lekár odoberie vajíčka z vaječníkov ženy. Predchádza tomu niekoľkodňová hormonálna stimulácia vaječníkov. Odobratie vajíčok sa obvykle robí pomocou jemnej ihly, ktorá sa vloží cez vagínu  do vaječníkov pod ultrazvukovou kontrolou. Ihla je pripojená k odsávačke, ktorá odsáva tekutinu z folikulov, kde sú vajíčka. Tento proces sa vykonáva v lokálnom znecitlivení alebo pod miernou sedáciou, takže je to pre ženu pomerne nebolestivé. Celá procedúra trvá približne 15-30 minút.

Po odobratí vajíčok sú oplodnené spermiami v laboratóriu. Po niekoľkých dňoch sa vytvorené embryo, príp. embryá prenáša späť do maternice ženy s nádejou, že sa usadí a vyvinie sa v normálne tehotenstvo.

Tento proces nie je robený v skúmavke, ako by mohol názov naznačovať, ale v špeciálnych miskách tzv. Petriho miskách. V minulosti, keď bola táto technológia nová, používali sa skutočne skúmavky, a odtiaľ pochádza tento zastaralý termín.

Som zo skúmavky?

Keď deti začnú klásť otázky o tom, odkiaľ prichádzajú, môže byť pre niektorých rodičov trochu ťažké vysvetliť to, obzvlášť ak bolo dieťa počaté pomocou asistovanej reprodukcie a nechcú dieťa klamať. Vysvetlenie je  dôležité prispôsobiť veku a chápaniu dieťaťa.

Pre mladšie deti stačí zjednodušené vysvetlenie, napríklad povedať, že lekári pomohli mame a ockovi, aby sa mohli stať rodičmi. Keď deti vyrastú a začnú mať viac otázok o biológii a reprodukcii, môžete im poskytnúť viac informácií o tom, ako funguje asistovaná reprodukcia.

Je dôležité zdôrazniť, že deti počaté pomocou asistovanej reprodukcie sú rovnako milované a žiadúce ako deti počaté prirodzene. Dôležité je tiež vysvetliť, že mnoho ľudí má problémy s počatím detí a asistovaná reprodukcia je jedným zo spôsobov, ako im pomôcť splniť ich sen o rodine.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: