Zväčšovanie prsníkov: keď kráse pomáha skalpel

Dagmar Balúchová | 3. Jun 2017
Zväčšovanie prsníkov: keď kráse pomáha skalpel

Ak je žena so svojím poprsím nespokojná, jedným z riešení je plastická operácia.

Symbol krásy, ženskosti a jedinečnosti

Ženské prsia sa týmito pomenovaniami pýšia od nepamäti. Ich veľkosť a forma výrazne ovplyvňujú psychiku ženy a jej prežívanie. Prsník súčasne predstavuje jednu z najdôležitejších sexuálnych a erotogénnych častí ženského tela.

Čo však v prípadoch, ak je žena so svojím poprsím nespokojná? Jedným z riešení je plastická operácia. Na tému zväčšovania prsníkov sme sa porozprávali s plastickými chirurgmi MUDr. Pavlom Kačmárom a MUDr. Jánom Magdom z Centra plastickej a estetickej medicíny CHIRMED v Košiciach.

Akú sú najčastejšie dôvody, pre ktoré sa ženy rozhodnú pre plastickú operáciu prsníkov?

Dôvody, pre ktoré sa ženy rozhodnú zasiahnuť do svojho prirodzeného vzhľadu a napomôcť svojej kráse „skalpelom“, sú rôzne. Udáva sa, že najčastejším je túžba mať prsia čo najprirodzenejšieho vzhľadu. 

„Každá pacientka má o prirodzenosti inú predstavu,“ hovorí MUDr. Pavol Kačmár. „Niektoré pacientky chcú prsia s väčšou plnosťou v hornom póle, čo najlepšie dosiahneme okrúhlym implantátom s vysokým profilom.

Iné chcú maximum plnosti v dolnom póle a hornú časť splývajúcu, čo sa podarí použitím implantátu kvapkovitého tvaru, alebo okrúhlym implantátom umiestneným trochu nižšie.

Ďalšie si prajú väčšiu alebo menšiu projekciu dopredu, viac či menej pri sebe. U niektorých pacientiek je nutné okrem výberu a umiestnenia implantátu súčasne s augmentáciou zmenšiť tzv. kožnú podprsenku, lebo prsia sú tak voľné, že na ich vyplnenie by bol potrebný oveľa väčší implantát, ako si žena praje mať.

Väčšinou to robíme odstránením užšieho, alebo širšieho pruhu kože z okolia dvorca... Takže predstava o prirodzenosti poprsia je naozaj rôznorodá.“

Aké implantáty sa na zväčšovanie prsníkov používajú?

Na zväčšenie prsníkov (augmentáciu) sa používajú od začiatku 60. rokov 20. stor. silikónové implantáty. Ich kvalita prešla rokmi neustálym zdokonaľovaním.

Spolupráca medzi ženami, ktorým boli aplikované, plastickými chirurgmi ako aj samotnými výrobcami umožňuje neustále ich prispôsobovanie  najnovším medicínskym a technickým poznatkom.

Najčastejšie využívané implantáty sú plnené silikónovým gélom. Ich kvalita sa neustále zdokonaľuje. Dr. Magdo: „Vyrábajú sa v rôznej hustote a tuhosti.

Mávajú označenia ako cohesive I, II, III, natural gel, soft touch a pod. Tuhosť prsníka po implantácii  závisí nielen od tuhosti gélu, ale aj od tuhosti jazvy (tzv. kapsuly), ktorou sa implantát obalí.

Kým jemná kapsula je normálna a žiaduca, lebo udržiava implantát na mieste, tuhšia môže spôsobovať vyššiu tuhosť, ba až deformáciu prsníkov.“

Prečítajte si: Aké budú moje prsia po ukončení dojčenia?

Ako vybrať „správny“ implantát?

Neexistuje implantát vhodný pre každú ženu, ktorá sa pre zväčšovanie prsníkov rozhodne. Rozdielnosť postavy, tvaru , veľkosti prsníkov a hlavne  rôzne predstavy  pacientiek – to všetko sú faktory, ktoré hrajú dôležitú rolu.

Dr. Magdo zhŕňa kritériá, ktoré by mala každá pacientka zvážiť, ak sa rozhodne pre zákrok. „Používame rôzne typy okrúhlych aj anatomických implantátov, aby sme sa čo najviac priblížili želaniam pacientky.

Rozhodujúca je jej predstava a vkus. V rámci dôkladnej predoperačnej konzultácie sa usilujeme čo najpresnejšie zladiť pacientkine predstavy s možnosťami plastickej chirurgie. Podľa toho volíme operačný postup a typ implantátu.“

Akýmsi zlatým štandardom, teda implantátom, pre ktorý sa pacientky rozhodujú najčastejšie, je okrúhly implantát strednej projekcie (výšky) pod sval.

„Pri jeho aplikácii je dôležité dôkladné uvoľnenie (preťatie dolných a stredných úponov) veľkého prsného svalu, aby boli implantáty dostatočne blízko pri sebe.

Ich umiestnením mierne vyššie alebo nižšie dokážeme dosiahnuť väčšiu či menšiu plnosť prsníkov v hornej časti, resp. profil prsníka v hornej časti prakticky na nerozoznanie od  anatomického implantátu.“

 

      

                                              okrúhly implantát               anatomický implantát   

Aké sú možnosti uloženia implantátu?

Uloženie implantátu pod prsným svalom

Uloženie implantátu pod veľký prsný sval využívajú chirurgovia Dr. Magdo a Dr. Kačmár častejšie. „V tomto prípade je nutné prerušiť časť úponu veľkého prsného svalu dole v ryhe pod prsníkom a čiastočne v strede pri prsnej kosti.

Funkčnosť svalu  týmto čiastočným prerušením nie je vôbec ohrozená. Sval prikrýva hornú jednu až dve tretiny implantátu. Toto uloženie zabezpečuje plynulý prechod – spád hornej časti prsníka (s viac alebo menej výraznou plnosťou hornej časti prsníka podľa želania pacientky) a dokonale prikrýva obrysy implantátu v hornej polovici prsníka, takže sa nečrtajú pod kožou ani u štíhlejšej pacientky.

Umiestnenie implantátov pod sval tiež znižuje riziko infekcie a kapsulárnej kontraktúry – ide o tuhú jazvu okolo implantátu, ktorá môže spôsobiť jeho stvrdnutie, v zriedkavých prípadoch až deformáciu a nutnosť odstránenia implantátu.“

Umiestnenie implantátu pod prsnou žľazou

Túto možnosť využívajú v rámci operačných zákrokov vedúcich k zväčšeniu prsníkov zriedkavejšie. „Najčastejšie je to napr. na želanie aktívnej pacientky, ktorá nechce na dlhšiu dobu prerušiť svoje intenzívne fyzické športové alebo pracovné aktivity, pretože doba rekonvalescencie pri umiestnení implantátov pod žľazu je kratšia.

Pri vhodnom tvare prsníkov a správnej voľbe implantátu môže umiestnenie implantátu pod žľazu viesť k esteticky veľmi uspokojivým výsledkom.“

Prečítajte si: Dievčenské problémy s prsiami

Predoperačné vyšetrenia pred plastickou operáciou

Ak sa žena po konzultácii s odborníkom rozhodla pre určitý typ implantátu, nasleduje dôkladná predoperačná príprava. Okrem konzultácie s lekárom pacientka musí absolvovať predoperačné vyšetrenie kvôli celkovej anestézii.

To zahŕňa vyšetrenie krvi a interné vyšetrenie. Dôležité je taktiež ultrasonografické, eventuálne mamografické vyšetrenie prsníkov.

Operačné prístupy vloženia implantátu

Na zväčšenie prsníkov sa najčastejšie používajú tri chirurgické prístupy – prístup z podprsníkovej ryhy, prístup z podpazušia alebo prístup okolo bradavky.

„Vo všetkých prípadoch majú rezy dĺžku cca 5 cm,“ upozorňuje Dr. Magdo pre prípad, že by sa pacientky obávali príliš veľkej jazvy.

„Zriedkavo je v USA a na niektorých zahraničných pracoviskách používaný prístup z malého rezu nad pupkom, k tomu je však potrebná endoskopická technika. Tá je veľmi prínosná aj pri zavádzaní implantátu z podpazušia.“

Prečítajte si: Prsia von... alebo Prečo dojčiaca matka pohoršuje okolie?

Aké sú riziká zväčšovania prsníkov?

Každý operačný zákrok so sebou prináša riziká. Medzi najčastejšie patrí krvácanie a infekcia. V prípade zväčšovania prsníkov sú to podľa slov odborníkov veľmi zriedkavé komplikácie.

Dr. Magdo vysvetľuje, ako sa k nim pristupuje: „Ak dôjde po zákroku ku krvácaniu, riešime ho  vybratím implantátu, zastavením krvácania a opätovným vložením implantátu.

Pri infekcii je nutné implantát vybrať, preliečiť infekciu a vložiť nový implantát. Avšak to je možné až cca šesť mesiacov po jeho vyňatí.“

Mnohé pacientky bude určite zaujímať, aké riziká sa spájajú so samotnými implantátmi. Predsa len ide o cudzorodú látku, ktorá má v ženskom tele „prežiť“ dlhé roky...

„Silikónové materiály sú podrobne skúšané v laboratóriách, vykonali sa už početné štúdie u žien, ktoré majú takého implantáty voperované,“ objasňuje Dr. Magdo.

„Viaceré svetové výskumy preukázali, že po implantácii silikónových implantátov nie je zvýšené riziko rakoviny prsníka, ani autoimunitného či iného ochorenia.“

Pooperačný priebeh zväčšovania prsníkov

Operačný zákrok zväčšenia prsníkov pomocou implantátov trvá celkovo asi 90 minút. Po operácii ostáva pacientka cez noc na pozorovanie, na druhý, výnimočne tretí deň odchádza domov.

Stehy sa vyberajú na 14. – 21. pooperačný deň. Pacientke sa odporúča nosenie špeciálnej fixačnej podprsenky po dobu šiestich týždňov, a to nepretržite.

Bežná aktivita je možná po týždni (pri umiestnení pod žľazu) až dvoch (pri umiestnení pod sval), pracovné zaťaženie (nie fyzická práca) po 2 – 3 týždňoch. Ľahké cvičenie je vhodné najskôr po šiestich týždňoch, plná fyzická záťaž po troch mesiacoch.

A čo sexuálna aktivita? Dr. Magdo: „Sexuálnu aktivitu môžeme prirovnať k ľahkému cvičeniu, takže je takisto možná po 6 týždňoch, avšak pri určitej opatrnosti a ohľaduplnosti aj skôr.“

Dojčenie v prípade prsných implantátov – áno alebo nie?

Tvar prsníkov, ale aj ich veľkosť, prejde veľkou skúškou počas obdobia, kedy ženy dojčia. Ako je to so ženami, ktoré sa na materstvo ešte len chystajú, ale ešte predtým chcú podstúpiť operáciu prsníkov?

Dr. Kačmár na túto otázku odpovedá svojim pacientkam často. „Súčasne štúdie ukazujú, že pri dojčení s implantovanými silikónovými implantátmi nie je v mlieku rozdielne množstvo silikónu oproti ženám, ktoré implantáty nemajú.

Nie je preto žiaden dôvod, prečo by žena s implantátmi nemohla dojčiť.“

To neznamená, že sa v istých ojedinelých prípadoch nemôže vyskytnúť komplikácia. Pokračuje Dr. Kačmár: „Pri chirurgických prístupoch, ktoré prerušujú mliekovody (napr. pri niektorých spôsoboch vloženia implantátov z rezu okolo bradavky), môže nastať stav, že dojčenie skomplikuje zápal mliečnej žľazy, tzv. mastitída.

Počas tehotenstva a dojčenia prechádzajú prsníky celkovo, či už s implantátmi alebo bez nich, zmenami veľkosti a tvaru, ktoré sú veľmi individuálne a nedajú sa presne predpovedať. Veľkosť implantátov môže ovplyvňovať tieto zmeny.“

Kedy je na plastickú operáciu prsníkov najhodnejší vek?

Pokiaľ ide o vek, je vhodné počkať do ukončenia vývinu prsných žliaz, teda okolo 18. roku. Dr. Magdo pripomína, že v ich centre zriedka operujú mladšie pacientky.

„Najmladšia pacientka operovaná u nás mala v čase operácie 17 rokov. Inak žiadny vek nie je prekážkou. Súhlas rodičov u mladistvých je ale nevyhnutný.“

Ako  pripomínajú chirurgovia, dôležitý je dobrý zdravotný stav. Osobitne to platí u žien vyššieho veku, alebo u tých, ktoré majú za sebou viac gravidít.

„U týchto pacientok je niekedy žľaza tak zmenená, že pred vložením implantátu je potrebné ešte upraviť samotnú žľazu a kožu. Môže sa tak urobiť pri tom istom zákroku, alebo s predstihom aspoň šiestich mesiacov pred vložením implantátov. Tento dvojdobý postup v našom zariadení nepredražuje cenu zákroku.“

V otázke veku hrá úlohu ešte niečo... Ak sa ženy, ktoré absolvujú zväčšovanie prsníkov, domnievajú, že ich poprsie bude mať rovnaký vzhľad doživotne, mýlia sa.

Čas oklamať nemožno. Implantáty je potrebné meniť po cca 8 – 15 rokoch, väčšinou nie z dôvodu ich opotrebovania, ale kvôli starnutiu prsníkov a ich nevyhovujúcemu estetickému vzhľadu.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: