Prsia von... alebo Prečo dojčiaca matka pohoršuje okolie?

Mgr. Marika Koscelníková | 4. Dec 2016
Prsia von... alebo Prečo dojčiaca matka pohoršuje okolie?

Každá z nás by mala robiť to, čo cíti a to, čo potrebuje naše dieťa...Napríklad aj dojčiť na verejnosti.

Pohoršuje dojčiaca matka okolie?

Nedávno som si vyslúžila od okoloidúceho pána hanlivé „fuj. Za čo? Za to, že som dala svojmu jedenásťmesačnému dieťaťu napiť. Za to, že videl moje obnažené prsia, ktoré ešte stále slúžia môjmu dievčatku ako zdroj mlieka. Za to, že som sedela na lavičke v parku a pohoršovala okolie.

Som exhibicionista?

Dieťa má právo byť dojčené

Každé dieťa má právo na dosiahnutie najvyššej možnej miery zdravia. Každé dieťa má základné ľudské právo byť dojčené. A to všade tam, kde sa nachádza jeho matka. Týmito slovami nás chráni Konvencia práv dieťaťa. Toto je právo nás, matiek. Toto je právo dieťaťa.

Väčšina kultúr považuje matku dojčiacu svoje dieťa za prirodzenú záležitosť. Matka má dovolené na verejnosti dojčiť a nikto jej to nemôže znemožniť, ani zakázať. Tak prečo je dojčenie na verejnosti pre niekoho pohoršujúce?

Dojčenie je intímna záležitosť

Vzniká pri ňom špecifické puto a plní viacero funkcií. Okrem tej najhlavnejšej - teda nasýtenia dieťatka, je dojčenie nástrojom upokojenia. V cudzom prostredí, keď je dieťa zmätené, keď je unavené a nervózne, je prsník to, čo pozná.

Intímny dotyk s matkou mu dodá istotu a pokoj. Prečo by som mala odopierať svojmu dieťaťu to, čo potrebuje? Prečo by mňa a moje dieťa malo dojčenie obmedzovať?

Najmä v teplejších mesiacoch roka ponúknem svojej dcére prsník vždy, keď vytuším jej smäd a hlad. Neznamená to, že sa kŕmime uprostred reštaurácie plnej ľudí, snažím sa zabezpečiť nám aspoň trochu súkromia.

Čo je pri pohľade na dojčiacu matku pohoršujúce?

Nemám sa ale za čo hanbiť, keď sedím v (polo)prázdnom parku na lavičke  a kŕmim svoje dieťa. Je pohľad na dojčiacu matku pohoršujúci? Odpudivý? Čo nepríjemné  a hnusné na tom videl ten pán, ktorý išiel okolo a počastoval ma slovíčkom fuj?

Vždy som si myslela, že môžem byť na seba hrdá, že dokážem nakŕmiť svoju dcéru „z vlastných zdrojov“. Že dojčiace matky sú spoločnosťou uznávané a podporované. Potom zažijem takéto fuj a začnem premýšľať, či tým, že vytiahnem prsník na verejnosti, neruším svoje okolie.

Ľudia nevedia, ako majú zareagovať. Zväčša odvrátia zrak, iní zazerajú tajne, nájdu sa aj takí, ktorí sa povzbudivo pousmejú.  

Dojčenie je najprirodzenejší spôsob nasýtenia bábätka

Keďže patrím medzi matky, ktoré svoje dieťa nenechávajú v opatere iných a beriem si ho stále so sebou, je a zostane pre mňa prirodzené dojčiť mimo domova. Dojčenie je najprirodzenejší a najzdravší spôsob kŕmenia. Navyše praktický.

Mliečko je v ideálnej teplote kedykoľvek pre moje dieťa dostupné. Vždy mám poruke šatku, prípadne plienku, ktorou aspoň čiastočne zakryjem prsník. Sú ženy, ktoré si ale dojčenie na verejnosti predstaviť nevedia.

Pocit ostýchavosti, prílišnej intimity, či nezvyku? Ani mamičky, ktoré sa hanbia ukázať dojčiace prsia, nemusia sedieť doma, prípadne nechať svoje bábätko hladné. Stačí si nájsť diskrétnejšie miesto, kde môžu dieťa nadojčiť.

Najideálnejšie (a skryté pred očami zvedavcov) sú takzvané prebaľovacie miestnosti, ktoré dnes nájdete v každom nákupnom centre. Mamy, ktoré sú zvyknuté nosiť svoje dieťa v šatke či babyvaku, to majú jednoduchšie. Vďaka týmto pomôckam sa dá bábätko diskrétne a pohodlne nadojčiť bez väčšej námahy.

Každá z nás by mala robiť to, čo cíti a to, čo potrebuje naše dieťa. Ak je pre vás nepríjemné kŕmenie na verejnosti, vždy máte možnosť urobiť to intímnejšie. Ak je pre vás prirodzené naplniť potreby svojho dieťaťa kdekoľvek, nikto vám v tom nemôže zabrániť.

Nie je v tom nič exhibicionistické ani pohoršujúce. Som hrdá na to, že dokážem, chcem a môžem dojčiť. Som matka, mám prsia a moje dieťa ich potrebuje, tak za čo sa mám hanbiť?

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: