Zo života: Som žena v domácnosti. Nemám sa super, ako si mnohí myslia

Z Vašich listov: Valika H./MK | 17. september 2018
Zo života: Som žena v domácnosti. Nemám sa super, ako si mnohí myslia

Mám tri deti ,skvelého manžela a dom so záhradou. Vyzerá to možno ako idylka, splnený sen, „ty sa máš“, hovoria mi kamarátky.

Je síce pravda, že núdzou netrpím a takýto model si môžeme dovoliť, ale ak by som mohla, radšej by som chodila do práce.  Zorganizovať čas dvom školopovinným deťom na prvom stupni  a škôlkarovi  je však pomerne náročné. Bývame v satelite takže rozvozy, prívozy, časové rezervy na zápchy. 

V práci som nechala energiu, ktorú som potom nemala doma

Keď išiel najmladší do škôlky nastúpila som do práce na polovičný úväzok (som ekonómka), ale ani tak som nestíhala všetko, čo je potrebné okolo detí a domu. Môj manžel veľa cestuje, pracuje v bankovom sektore a je časovo vyťažený tak, že je domácnosť, vrátane detí, na mne.  Pre túto variantu, že zostanem doma, sme sa rozhodli po 4 mesiacoch v práci, keď som to nedávala.

Možno sú matky, ktoré stíhajú rôzne aktivity aj s väčším počtom detí.  Ja som to však nezvládla.

Skúšam to teraz ako žena v domácnosti. Sú dni, keď som spokojná, ako všetko klape, deti sú tam kde majú byť načas a ja sa im  môžem venovať až do večera. Sú aj také dni, keď ma prepadne neistota a pocit neužitočnosti. Najmä, ak sa ozvú hlasy: „A to ti stačí? Byť mamou na plný úväzok?“.

Prispôsobila som sa situácii

Nestačí, milí pochybovači. Ale v situácii, ktorá je, s deťmi, ktoré treba voziť na krúžky a do školy, s domácnosťou, o ktorú sa treba starať, sa to momentálne inak nedá. Priznávam, skúšala som aj pomocníčku v domácnosti, ale asi som nemala šťastie, nedopadlo to dobre.  Tak varím, upratujem, robím taxikárku a snažím sa prehltnúť pohŕdavé ale i závistlivé pohľady.

Vnímam svoju situáciu ako dočasnú. Cítili sme s manželom, že to takto bude teraz najlepšie pre rodinu. Nemôžem povedať, že  trpím, to určite nie. Deti sú cez deň v škole a v škôlke, ja sa babrem v záhradke, varím, upratujem a čas uplynie ani neviem ako. Možno by som si takto aj zvykla, ale akosi mi nejde do úst žena v domácnosti v mojom prípade. Ktovie však, čo prinesie život. 

Z Vašich listov: Valika H.

Chceme počuť aj Váš príbeh. Napíšte nám o svojom živote, o jeho radostiach i trápeniach, podeľte sa s ostatnými mamičkami a môžno si pomôžete navzájom.
Píšte nám na adresu:
story@orbisin.sk


Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: