Vizážistka: Koža je naším detektorom
Určite ste seba i svoje deti pred cestou za zimnou zábavou poriadne naobliekali. Ale pripravili ste na to aj svoju pokožku?
Prezradí únavu, to, ako ste sa vyspali (mamičky poznajú), i to, či fajčíte. U dospelého človeka je veľká až 1,5 – 2 m2. Má tri základné vrstvy – najvrchnejšia je pokožka (epidermis), nasleduje zamša (dermis, corium) a podkožné tkanivo (hypodermis, subcutis).
Ako sa starať o pokožku v zime?
V zime si ju chránime teplým oblečením, čiapkou, rukavicami. Napriek tomu ostáva naša tvár odkrytá. Ako sa o ňu postarať v mrazivých dňoch? V prvom rade odložte bokom čistiace pleťové kefky a všetko drsné.
Pokožka je v tomto období veľmi namáhaná striedaním chladu vonku s prekúrenými miestnosťami, ostrým vetrom, UV žiarením, ale i stravou.
Kde začať starostlivosť o pleť? Pri odličovaní!
Odličovacia kozmetika v zime by nemala obsahovať alkohol, konzervačné látky, ale skôr vitamíny A, D, E a výťažky z nechtíka lekárskeho, aloe vera, bambuckého masla, arganového oleja ap. Tieto zložky pleť ochraňujú a vytvárajú na nej ochranný film. Mali by byť obsiahnuté aj v pleťových krémoch. Nebojte sa pleť hydratovať, v zime potom pokožka prahne.
Dnešné kozmetické prípravky sú vytvárané s použitím najmodernejších technológií, vďaka tomu sa hydratačné látky dopravia do hlbších vrstiev pokožky. Nezabudnite aj na UV ochranu. UV žiarenie spôsobuje nielen rýchlejšie starnutie pokožky, ale aj nepekné pigmentové škvrny. V našich zemepisných šírkach stačí používať kozmetiku s ochranným filtrom 15 – 20 UV. V horách je nutné siahnuť už po 30 UV ochrany a pre tie, ktoré chodia s rodinou do Álp, treba určite kozmetiku od 50 UV a viac.
Tip MAMA a ja
Hydratačné krémy používajte najmä večer. Počas dňa, najmä ak idete von, použite o čosi „mastnejšie“ produkty, ktoré pleť chránia pred nepriazňou počasia.
6 tipov, ako v zime zažiariť
1. Dodržujte pitný režim i napriek tomu, že v zime nepociťujete smäd. Zvoľte bylinné čaje a stolovú vodu.
2. Hydratáciu zvonku dosiahnete používaním hydratačnej kozmetiky pre daný typ pleti.
3. Používajte UV krémy, ktoré ochránia pokožku pred pigmentovými škvrnami. Väčšina make-upov už má UV filter.
4. Nezabudnite na svoje oči – so štýlovými okuliarmi budete super vyzerať, ale zabránite i vzniku očných vrások. Pozor na to, odkiaľ si kupujete okuliare! Voľte certifikované výrobky, ide predsa o váš zrak.
5. Na kozmetickom trhu je množstvo farebných balzamov, ktoré sú 2 v 1 rúž i balzam. Večer si na popraskané pery naneste domáci medík – ochutí vám aj bylinkový čaj.
6. Nezabudnite si ruky ošetriť krémom taktiež s UV ochranou. Večer im doprajte parafínovú kúru.
Pokryť potreby pokožky zvonku je kvôli absencii tepla a svetla náročné, o to viac jej treba dodať všetko potrebné prostredníctvom stravy.
Čo potrebuje vaša pleť v zime?
- Vitamín A
Spevňuje pokožku, vyhladzuje vrásky, predchádza akné. Nachádza sa: v mlieku, žĺtkoch, mrkve, paprike i brokolici
- Betakarotén
Chráni pokožku, dodáva jej pekné sfarbenie. Nachádza sa: v žltom a oranžovom ovocí a zelenine (marhule, mrkva...)
- Vitamín B5
Lieči podráždenú pokožku, kožné infekcie, vplyv stresu. Nachádza sa: mlieko, vajíčka atď.
- Vitamín C
Podporuje imunitu, hojí rany, hnedé škvrny na pokožke. Je vhodné ho užívať spolu so železom, no neužívať naraz s vitamínom E. Nachádza sa: kyslá kapusta, brokolica, citrusy, kivi atď.
- Vitamín D
Dôležitý antioxidant, v zime je nedostatkovým tovarom, keďže ho získavame zo slnečných lúčov. Nachádza sa: ryby, mlieko, syry.
- Vitamín E
Chráni pokožku pred voľnými radikálmi, spomaľuje starnutie buniek. Nachádza sa: olivový, slnečnicový olej, orechy, ľanových semienkach...
- Vitamín K
Ak máte tmavé kruhy pod očami, potrebujete ho. Nachádza sa: syr, mlieko, kvasené potraviny
- Zinok
Pre pokožku, vlasy i nechty je základom, pri jeho nedostatku sú oslabené. Nachádza sa: oriešky, hydinové mäso, zelenina...
- Kolagén
Zásobuje pleť vodou, mierni stopy dehydratácie na pleti.
- Koenzým Q10
Chráni bunky a dodáva im energiu. Pomáha pri hojení rán. Podobne ako kolagén a ostatné spomínané vitamíny a minerály je možné zakúpiť si ich i v lekárni.
Kozmetika z prírody: Skvelé tipy na domáce masky a zábaly
Recepty do kuchyne na krásnu pokožku aj v zime:
Listový šalát premiešajte s olivovým olejom a kúskami balkánskeho syra. Pridajte zmes orieškov do šalátu a podávajte s plátkami kuracieho mäska alebo pstruha. Chutí skvele. K tomu pohár vína a romantika zaručená!
Olivový olej na viacero spôsobov:
- zohrejte gázu namočenú v olivovom oleji a priložte si ho na suché ruky, pokiaľ nevychladne. Prebytočnú mastnotu odsajte.
- Zábal na vlasy z olivového oleja a jedného žĺtka – vmasírujte do vlasov na nechajte 20 minút pôsobiť. Umyte ho jemným šampónom.
- Olivový píling na telo: zmiešajte hrubozrnú morskú soľ s olivovým olejom v pomere 1 : 1 a naneste na telo. Na konci procedúry sa len osprchujte.
Prírodná kozmetika – pure nature
Možno ste už aj vy na ňu v drogérii hodili očkom... V súčasnosti zažíva boom. Nie je testovaná na zvieratách, nezaťažuje pokožku a vlasy chemickými látkami a neničí tak prirodzený ochranný film. Je osobitne určená pre ľudí s ekzémom, suchou pokožkou, akné, ružienkou, ale je vhodnou voľbou pre všetkých.
Nie všetka prírodná kozmetika je však skutočne prírodná, je potrebné dobre čítať zloženie na etiketách. Nevýhodou prírodnej kozmetiky je vyššia cena, nižšia trvanlivosť (keďže nemá chemické konzervačné látky) a môže vyvolať alergické reakcie. Vyberajte preto s rozumom a tiež si dajte poradiť od odborníkov.
Deťom vstup zakázaný: Aj mama potrebuje byť SAMA
„Starajte sa o seba...“
Nemyslím to nevraživo, ale úprimne, zo srdca. Doprajte svojej rodine to, čo potrebuje. ALE doprajte i sebe. Svojej duši, svojmu telu. Spokojnosť zvnútra sa odrazí navonok a naopak. V tieto zimné chvíle si doprajte rozmaznávanie. Aby ste boli pripravené, keď jar zaklope na dvere...