Med – maškrta i liek
Poznáte jeho liečivé účinky?
Odkiaľ med pochádza?
Najstaršia zmienka o mede je 9 000 rokov stará a pochádza zo švédskeho mestečka Eilos. Až do dnešných čias sa zachovala hrudka živice s medom a odtlačkami detských zúbkov, ktoré si na tejto maškrtke pochutnávali.
Je zrejmé, že už mnoho tisícročí ľudia poznajú jeho lákavú chuť i pozitívne pôsobenie na zdravie. Práve pre jeho lahodnú, sladkú chuť i praktické skladovanie sa zachovalo mnoho receptov a návodov ako med v kuchyni využiť, čo všetko z neho pripraviť.
Med je liek: AKO rozoznáme pravý od jeho náhrady?
Čo je med a prečo je taký výnimočný?
Med je najznámejší produkt včely medonosnej. Sladkú, lepkavú tekutinu vytvárajú včely zberaním nektáru z kvetov či rastlín a zahustia ju látkou produkovanou ich telom. Takto spracovaný nektár včely uskladnia v plástoch a nechajú dozrieť na pochúťku, ktorá nielen chutí, ale má zároveň i liečivý potenciál –med.
Je to zmes približne 85 ℅ jednoduchých cukrov, 15 ℅ vody, enzýmov, antioxidantov, vitamínov A, B1, B2, B6, B12, C, D, H, K, E, P, ale i minerálnych látok a stopových prvkov, ako je zinok, sodík, železo, vápnik a draslík, a tiež organických kyselín – vínnej, jablčnej, citrónovej, aminokyselín či peptidov.
Prírodný, neupravený med sa nepokazí práve vďaka vysokému obsahu cukru a procesu nazývanému osmolýza, ktorý zničí všetky baktérie. Ani kvasinky zo vzduchu nemajú šancu práve pre nízky obsah vody v mede. Ak je obsah vody nižší ako 18 ℅, nemôže sa v ňom rozmnožiť prakticky žiadny organizmus.
Jedálniček drobcov: Kedy zaradiť med do výživy dieťaťa?
Med a jeho využitie v ľudovom liečiteľstve
- Užiť jednu lyžičku pred spaním znamená navodiť si pokojný spánok.
- Pozor na med v horúcom čaji alebo mlieku, nemali by ste ho zahriať na viac ako 40 ˚C, inak prídete o cenné látky v ňom obsiahnuté.
- Vaše zdravie sa poteší, ak cukor nahradíte medom, možno na začiatok postačí osladiť si kávu medom. Bežná denná dávka medu pre dospelého človeka sú 3 – 4 čajové lyžičky. Pre deti od 2 rokov je to 1 mocca až po 2 lyžičky (v závislosti od veku dieťaťa).
Maškrta, liek i prostriedok na zlepšenie či udržanie krásy. Čo med dokáže:
- posilniť centrálnu nervovú sústavu i psychiku,
- posilniť srdce,
- pôsobiť antibakteriálne a protizápalovo,
- zlepšiť a urýchliť hojenie rán,
- zbaviť organizmus jedov,
- zvýšiť imunitu,
- pomáhať pri liečbe pankreasu a pečene,
- dokáže pomáhať i pri liečbe žalúdka i vredových ochorení,
- zlepšiť trávenie,
- okamžite dodať potrebnú energiu,
- vhodný je pri liečbe migrény,
- pomáha zaspať či zlepšiť spánok,
- pomáha liečiť vírusové ochorenia, napr. horných ciest dýchacích.
Kvalitný med kryštalizuje
Skryštalizovaný med môžete dostať späť do tekutého stavu zahriatím vo vodnom kúpeli, neprekročte však teplotu 40 – 45 ˚C, aby ste neprišli o cenné enzýmy.
Kvalitný včelí med má samokonzervačné účinky, ale aby vám naozaj dlho vydržal, stačí ak dodržíte:
- nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu,
- med uchovávajte v nádobe zo skla, nerezu či kameniny,
- uložte ho na miesto so stálou teplotou do 15 ˚C.
FIT recept: Mrkva na masle s medovou glazúrou
Čo možno o mede neviete:
Repkový med je protirakovinový, pre typickú škrabľavú chuť sa neteší veľkej obľube.
Agátový med je typický príjemnou vôňou a ešte príjemnejšou chuťou. Blahodarne pôsobí na priedušky. Kvetový med je najčastejšie používaným sladidlom do čaju i na pečenie medovníkov. Obsahuje najviac peľov, preto je najnevhodnejší pre alergikov.
Včelie produkty – liečivé i voňavé
Alergici by pri jeho používaní mali byť veľmi opatrní, pretože propolis je silný alergén! Aby ste sa vyhli akejkoľvek pochybnosti, urobte si malý test:
Na vnútornú časť lakťovej jamky alebo na vnútornú stranu zápästia naneste kvapku propolisu a rozotrite. Ak miesto do dvoch hodín nesčervená, bez obáv ho môžete používať. Ak si však objavíte miesto aplikácie červené, propolis nepoužívajte. Jeho prípadné použitie vopred konzultujte s lekárom.
Po jeho použití väčšina ochorení nemá šancu, buď zmizne alebo zoslabne. Spomedzi testovaných potravín peľ vyšiel na prvom mieste v obsahu antioxidantov, teda látok, ktoré zabraňujú pôsobeniu voľných radikálov a chránia ľudský organizmus, či spomaľujú vývoj chronických ochorení.
Odstraňuje nechutenstvo, napomáha vstrebávaniu a využitiu vápnika a tak pomáha bojovať proti osteoporóze, zlepšuje výživu kĺbov, pôsobí ako regenerátor organizmu, zlepšuje plodnosť, priaznivo pôsobí pri prieduškovej astme...