Med je liek: AKO rozoznáme pravý od jeho náhrady?
Naše babky to dobre vedeli, keď nám cez prázdniny núkali čerstvý chlebík s medom.
Aj my by sme mali dávať svojim deťom často med. A nielen tento najznámejší produkt včiel.
Včely sú ohrozeným druhom
Dôvodov tohto stavu je viac. Ak hádate, že za to môže znečistené životné prostredie, hádate správe. To však nie je všetko. Ďalším dôvodom je vysoký dopyt po mede a tiež používanie pesticídov. Tento problém je celosvetový, Slovensko nevynímajúc. Aj preto bijú včelári na poplach. Ministerstvo pôdohospodárstva SR konečne nie je k tejto problematike ľahostajné.
Naopak, má v pláne zaradiť včelu medonosnú medzi chránené živočíchy. Pre poľnohospodárov by to znamenalo používať pri pestovaní plodín oveľa menej pesticídov, ako tomu je doposiaľ, čo by bolo zároveň prospešné pre zdravie obyvateľstva.
Včely nám ponúkajú viacero produktov, ktoré v prírode nemajú konkurenciu. Aj preto by sme si ich mali zaradiť do jedálnička či starostlivosti o svoje telo.
Med - liečivé tekuté zlato
Zdravie z medu
Najznámejší a najmä najdôležitejší včelí produkt je med. Obsahuje veľa vitamínov, flavonoidov, minerálnych látok i stopových prvkov. Pri jeho výbere by ste mali prihliadať na jeho pôvod. Lesný med je tmavší, vďaka drevnatým prímesiam. Kvetový med je ľahko stráviteľný vďaka obsahu jednoduchých cukrov. Obsahuje však peľové zrná, preto by jeho konzumáciu mali zvážiť alergici.
Celkovo je med prospešný na trávenie, zvyšuje množstvo antioxidantov v tele, zmierňuje kašeľ, má mierne laxatívne účinky, urýchľuje hojenie rán a je znamenitým zdrojom energie.
Včelí peľ
Je bohatý na vitamíny, minerály, enzýmy, mastné kyseliny i proteíny. Vďaka obsahu rutínu pozitívne vplýva na cievy. Dokázaný bol aj účinok na nervovú sústavu, je účinný proti únave a podporuje chuť do jedla. Je vhodný pri anémii i kožných problémoch.
Jedálniček drobcov: Kedy zaradiť med do výživy dieťaťa?
ČO STE O VČELÁCH NETUŠILI:
- sú sociálny hmyz, každá včela má v úli svoju úlohu
- každé včelstvo má jednu matku – kráľovnú, v úli žijú i trúdy, robotnice
- matka dokáže zniesť až cca 2 000 vajíčok denne
- na 1 kg medu musia včely navštíviť 5 až 10 miliónov kvetov
- včely môžu lietať rýchlosťou až 25 km/hod.
Propolis
Ničí baktérie a vírusy, má protizápalové a bolesť tlmiace účinky, podporuje imunitu. Nečudo. Vďaka antibakteriálnym účinkom dokáže ochrániť úľ pred rôznymi nákazami.
Je to ďalší z fenomenálnych včelích produktov, ktorý si našiel uplatnenie v kozmetickom i lekárenskom odvetví. Prípravky s propolisom sú vhodné na liečbu zápalov, ekzémov, účinný je i na liečbu áft v ústnej dutine, a dokonca i ako vlasová kozmetika.
Materská kašička
Je to čistý včelí produkt, ktorý obsahuje veľa bielkovín, mastných kyselín i vitamínov, najmä skupiny B. Včielky v úli využívajú kašičku ako výživnú potravu pre kráľovnú, ktorá aj vďaka tomu žije oveľa dlhšie ako včely robotnice. Pozor, materská kašička je citlivá na dotyk s kovom, preto ak si ju zakúpite, nenaberajte ju kovovou lyžičkou!
Materská kašička sa neodporúča deťom do 3 rokov, alergikom, osobám s atopickým ekzémom a astmou, tehotným a dojčiacim ženám.
Aký med si kúpiť? Rozoznáme pravý od jeho náhrady?
Poradí nám moderátor a známy včelár Martin Nikodým:
„Med ako taký deťom iba odporúčam. Často potrebujú okamžitú energiu a tá sa v mede skrýva. Je rýchlo využiteľná. Čo sa týka ostatných produktov od včielok, treba byť opatrný, lebo dnes je okolo nás stále viac alergií, takže konzumovať napríklad peľ je síce super, lebo obsahuje veľmi veľa bielkovín, ale pre alergika to môže byť problematické. Pravosť medu sa určuje veľmi ťažko.
Dnes už kúpite také dobré napodobeniny, že to odhalí iba laboratórny rozbor. Preto je najlepšie si med kupovať priamo od včelára, o ktorom viete, že chová včielky a aj to, kde ich chová.“