Vhodný pitný režim dojčiacej ženy ale pozor na prehrešky!
Každá dojčiaca mamička vie, ak chce mať dostatok mliečka, musí dodržiavať pitný režim. Koľko tekutín je málo a naopak, koľko je už priveľa? Pozrieme sa aj na večnú dilemu - pohár červeného vína – áno, alebo radšej nie?
Tekutiny
Strava dojčiacej matky - 6 zásad pre dojčiace mamičky
Alkohol, nikotín, kofeín ...
Lieky počas dojčenia
Väčšina mamičiek, ktoré poznám, sa snažila užitiu liekov počas dojčenia vyhnúť, nachladnutia a chrípky sme riešili čajíkmi a prírodnými prostriedkami. Niekedy je situáciu možné zvládnuť aj „babskými“ receptami, no sú okolnosti, ktoré nás prinútia lieky užiť, lebo by sme sa inak nepohli ďalej. Tiež asi záleží aj na každej z nás, ako sme klasickým liekom naklonené a ako sme ich boli zvyknuté užívať pred tehotenstvom, prípadne či si so sebou nesieme nejaké ochorenie, ktoré si vyžaduje permanentnú medikáciu.
Dalo by sa povedať, že je len málo ochorení, ktoré si vyžadujú liečbu kontraindikovanú s dojčením. Donedávna sme za takéto považovali napr. ochorenia štítnej žľazy, duševné choroby a niektoré autoimúnne ochorenia. Ani to už však na 100% neplatí a jediné odporúčanie je, každú situáciu individuálne konzultovať s odborným lekárom.
Je pravdou, že lieky, ktoré matka užíva, sa môžu v rozličnej miere dostávať do materského mlieka. Koncentráciu lieku v materskom mlieku ovplyvňuje metabolizmus matky, dĺžka liečby, dávka a spôsob podania lieku.
U dieťaťa záleží na množstve vypitého mlieka a jeho veku. Jeho pečeň a obličky, ktoré sú pre spracovanie lieku dôležité, sa vyvíjajú postupne počas prvého roku života. Vždy je dobré zvážiť, či ten – ktorý liek, pokiaľ je nevyhnutné aby ho matka užila, by už nebol použiteľný aj pre jej dieťatko (napr. matke boli odporučené silné antibiotiká z dôvodu opakovaných infekcií. Keďže odporučená lieková rada by v prípade potreby bola použiteľná aj pre jej trojmesačné dieťatko, bolo lepšou voľbou dojčiť aj počas užívania tohto lieku, ako dojčenie prerušiť alebo ukončiť).
Vhodným režimom dojčenia a správnou voľbou lieku možno pôsobenie lieku na dieťa obmedziť. Lieky by mala matka užiť ihneď po dojčení alebo pred najdlhším spánkom dieťaťa.
Na záver
Považujem za potrebné zdôrazniť, že okrem pestrej a vyváženej stravy, by každá dojčiaca žena mala dbať aj na celkovú dobrú životosprávu. Zabezpečiť si dostatok odpočinku a priveľmi sa nenamáhať - unavenej a vyčerpanej matke sa znižuje tvorba mlieka! V týchto krásnych a teplejších mesiacoch vám iste dobre urobí pravidelný pobyt na čerstvom vzduchu, primerané slnenie a mierna telesná námaha.
Pri spracovávaní tohto článku som použila voľne dostupné zdroje na internete a literatúru z vydavateľstva ERA, Grada a Portál.
Prečítajte si tiež: Ukončovanie dojčenia – ako na to? 4 skutočnosti, ktoré by ste mali zvážiť.